ادامه اجرای پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب آبیک از سوی سرمایه‌گذار جدید

0 0

به گزارش وعده صادق حمیدرضا کیخا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبیک اظهار کرد: آب شرب شهر آبیک از ۱۲ حلقه چاه در مدار تأمین می‌شود که ۳۰ تا ۴۰ متر از سفره‌های زیرزمینی حدود ۶۰ درصد این چاه‌ها افت یافته است.

وی افزود: اگر مردم شهر آبیک در مصرف آب صرفه‌جویی کنند، آب بیشتر تولید شده و افت سفره‌های زیرزمینی چاه‌های آب شرب کاهش می‌یابد.

مدیر آبفای شهری شهرستان آبیک ادامه داد: طبق آزمایشات صورت گرفته در آزمایشگاه شرکت آبفای شهری استان قزوین، شهر آبیک دارای بهداشتی‌ترین آب شرب در این استان بوده و فقط مشکل طعم و مزه دارد.

کیخا اضافه کرد: با ورود سومین حلقه چاه آب شرب در مدار آبرسانی، حدود ۹۰ درصد طعم و مزه آب شهر آبیک تغییر یافته و بهبود می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: تمام لوله‌های انشعاب آب شرب شهر خاکعلی تعویض و بازسازی شده؛ این درحالی است که انشعابات غیر مجاز در این شهر شناسایی و از مدار خارج شده است.

این مسؤول بیان کرد: بخشی از لوله‌های انشعابات آب شهر آبیک فرسوده قدیمی‌ است که این فرسودگی در برخی مناطق به حدود ۲۰ سال می‌رسد.

مدیر آبفای شهری شهرستان آبیک افزود: سالانه ۸ میلیارد ریال اعتبار برای اصلاح و بازسازی لوله‌های انشعاب آب شهری اختصاص می‌یابد که با شرایط فعلی، بین ۷ تا ۸ سال برای بازسازی لوله‌های فرسوده زمان نیاز است.

* اتصال ۶۵ درصد شهر آبیک به شبکه فاضلاب

کیخا با بیان اینکه در حال حاضر ۶۵ درصد شهر آبیک به شبکه فاضلاب متصل شده و ۳۵ درصد این پروژه باقی مانده است اضافه کرد: تا دو ماه پیش طرح فاضلاب شهر آبیک در حال اجرا بود که به دلیل نبود اعتبار برای جذب پیمانکار فعلاً عملیات اجرایی این پروژه تعطیل شده است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: بیشتر انشعابات غیر مجاز صورت گرفته در شهرک فردوس است که می‌طلبد با همفکری مسؤولان برای رفع مشکل ساکنان شهرک فردوس راه حل اساسی و قانونی اندیشیده شود تا مشکل آبرسانی به صورت قانونی صورت گیرد.

مدیر آبفای شهری شهرستان آبیک اذعان کرد: در خصوص تخصیص آب چاه از مدار خارج شده به شهرداری آبیک در حال حاضر مکاتبه‌ای از سوی شهرداری صورت نگرفته که در صورت تحقق این مهم و پیگیری از سوی شهرداری، کمتر از ۲ ماه آینده تخصیص آب صورت می‌گیرد.

* ادامه پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب از سوی سرمایه‌گذار جدید

کیخا افزود: پس از خارج کردن چاه‌های مشکل‌دار از مدار آبرسانی، تخصیص آب در سفره‌های زیرزمینی به شرکت آب منطقه‌ای واگذار می‌شود و شهرداری آبیک می‌تواند برای استفاده از آن با مسؤولان مربوطه رایزنی کند.

وی با اشاره به پیشرفت حدود ۱۵ درصدی پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب آبیک به شیوه بیوتی توضیح داد: تا سه ماه پیش این پروژه در حال انجام بود ولی سرمایه‌گذار به دلیل عدم تحقق اعتبار ملی و عدم دریافت تسهیلات بانکی از یکی از بانک‌ها پروژه را تعطیل کرده است.

این مسؤول افزود: با یک سرمایه‌گذار جدید برای ادامه اجرای پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آبیک رایزنی شده تا به صورت مشارکتی فعالیت کند.

مدیر آبفای شهری شهرستان آبیک ادامه داد: مراحل انعقاد قرارداد سرمایه‌گذار جدید تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آبیک با مسؤولان شرکت آبفای شهری استان قزوین در حال انجام است و از هفته‌های آتی ادامه پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب آغاز می‌شود.

کیخا یادآور شد: شناسایی انشعابات غیرمجاز در شهر آبیک در دستور کار قرار گرفته گرچه برخی از افراد متخلف شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند.

فارس

 

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.