• تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۲ | کد خبر : 41192
 • به گزارش وعده صادق ؛ اواسط خرداد ماه بود که حسن روحانی قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را برای اجرا به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ کرد.

  در پی این ابلاغیه از سوی دولت به نوبخت، به‌کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاههای اجرائی قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه دستگاههایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می‌کنند، ممنوع اعلام شد.

  بر اساس این ابلاغیه، دستگاه‌های مشمول مکلفند ظرف مدت شصت روز از تاریخ ابلاغ این قانون آن دسته از افرادی را که برخلاف مفاد این قانون به‌کارگرفته شده‌اند، از خدمت منتزع و با آنان تسویه‌حساب کنند. افراد مذکور نیز باید ظرف مهلت قانونی مقرر سمت و پست خود را ترک کنند. پرداخت هرگونه وجهی پس از این مهلت از هر محل و تحت هر عنوان در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است.

  در حال حاضر بیش از ۶۰ روز یعنی بالغ بر ۲ ماه از ابلاغ این قانون گذشته است اما همچنان مشاهده می شود که برخی از افراد در دستگاه‌های دولتی به ویژه وزارت‌خانه ها همچنان علیرغم بازنشستگی مشغول به کار هستند.

  این در شرایطی است که در یک نمونه متناقض با این دستور، حسین اسفهبدی از سال ۹۲ به عنوان معاون وزیر و رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

  گفته می شود اسفهبدی غیر از مشاغل و مناصب سیاسی خود، ۲۶ سال در بخش بازرگانی کشور از جمله ۱۱ سال در شرکت سهامی نمایشگاه‌ها سابقه مدیریت دارد؛ اسفهبدی پیش از دولت های احمدی نژاد ۸ سال در سمت فعلی خود مشغول به فعالیت بوده است.

  نکته قابل توجه این است که اسفهبدی در اواسط سال ۱۳۸۴ با بازنشسته کردن پیش از موعد خود، از سمت مدیریت این شرکت کناره می‌گیرد و مشغول فعالیت در بخش خصوصی می‌شود. اما در آذر سال ۱۳۹۲ با حکم محمدرضا نعمت‌زاده مجدداً به عنوان رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل انتخاب می‌شود و تاکنون در همین منصب مشغول به کار است.

  وقتی قانونی که از سوی رئیس جمهور ابلاغ شده است از سوی وزرای دولت نادیده گرفته می شود، انتظاری از سایر دستگاه های اجرایی کشور نیست که نسبت به این قانون بی توجه باشند.

  اسفهبدی حدود ۳ سال است که به صورت غیر قانونی مسئولیتی را بر عهده گرفته که با توجه به بازنشستگی وی با نظر خویش، وزیر صنعت باید درباره این انتصاب غیر قانونی جوابگو باشد.

  باید در نظر داشت اسفهبدی بر اساس قانون مصوب کشور نمی تواند بعد از بازنشستگی حتی اگر پیش از موعد باشد، دوباره مشغول به کار شود و وی تا کنون ۳ سال است که یکی معاونان وزیر صنعت بوده و نسبت به تخلفات وی و وزیر صنعت رسیدگی نشده است.

  مدیریت اسفهبدی در نمایشگاه ها به گونه ای بوده است که کسی حق نزدیک شدن به جایگاه مدیریت نداشته است؛ نکته قابل توجه این است که مدیریت نمایشگاه ها تا این حد پیچیده است که هیچ نیروی کار دیگری قادر به حضور در این جایگاه نبوده و تنها وی می تواند از پس کار بر بیاید؟

  از طرف دیگر در جریان حقوق های نجومی مشخص شد که برخی از زمینه های به وجود آمدن تخلفات حضور طولانی مدت برخی از افراد در سمت های حساس بوده است؛ در حالی که بسیاری از جوانان متخصص در کشور بیکار هستند لزومی ندارد برخی از افراد در عین بازنشستگی و یا همزمان در ۲ شغل مشغول فعالیت باشند.

   

   

  باید در نظر داشت حسین اسفهبدی تنها مدیر بازنشسته در دولت یازدهم نیست و بسیاری از مدیران دیگر هستند که با وجود گذشت سال ها از دوران بازنشستگی خود و بدون توجه به قانون لازم الاجرا که از سوی دولت ابلاغ شده است، در بدنه دولت مشغول به کار هستند./ دانا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  در بررسی وزرای پیشنهادی فتنه خط قرمز مجلس است/ توقع مردم تغییر در حوزه اقتصادی بود برجام، فضای مساعدی برای ترمیم زخم کهنه اقتصاد سلامت و آموزش پزشکی فراهم کرد وابستگان نظامی ایران با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب تجدید میثاق کردند فکر می کند از آسمان افتاده/ می خواهد قهرمان ملی باشد نمایشگاه صنعتی ایران ، روسیه و ارمنستان عکس/ تاب دست ساز بارش برف سنگین در اردبیل آیفون شما در خطر است؛ هرچه سریع تر به ۱۰٫۱ آپدیت کنید بانک مرکزی: نرخ بانکی ۱۲ ارز افزایش و ۲۰ واحد پولی دیگر کاهش یافت آمریکا در زمان حکومت اوباما جنگ سرد جدیدی علیه روسیه بپا کرد اقتصاد مقاومتی با سفارش و توصیه محقق نمی‎شود/ گریه‎های استاد برای وجود ربا در سیستم بانکی اظهار نظر «عارف» درباره رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت عارف :خبر کناره‌گیری من از ریاست شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان «بی‌ربط» است مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به علت همکاری‌اش با فتنه ۸۸ به‌جای خود باقی است آخوندی: لایروبی اروند امسال آغاز می شود/ تلاش برای افزایش ظرفیت ریلی خوزستان شرایط مطلوب امنیتی در ابعاد داخلی و مرزهای کشور/رعایت اخلاق اسلامی و حفظ حدود شرعی در اظهار نظرها داعش ۲۳۲ غیرنظامی را در جنوب موصل اعدام کرد دیکتاتوری همه جا بد است اما در دانشگاه بدتر/ رؤسای دانشگاه‌ها خودشان را قیوم دانشجویان ندانند تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه ششم آبان فوت یک زن به دلیل استفاده نادرست از بالابر در بندرعباس