رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۵ | کد خبر : 41532
 • پاسخ هوشمندانه یمن؛ پیشروی در عمق خاک دشمن و تشکیل شورای سیاسی

  به گزارش وعده صادق پاسخ ارتش یمن به تشدید حملات عربستان به مردم یمن، محدود به میدان نبرد نیست وسهم عرصه سیاسی برای بازگرداندن قدرت به مردم این کشور در حال افزایش است.

  پایگاه خبری «یمنیون» در گزارشی نوشت: «بعد از شکست مذاکرات (صلح یمن در کویت)، و تشکیل شورای عالی سیاسی از جانب «انصارالله» و «المؤتمر الشعبی العام» دشمن سعودی بمباران استان‌های مختلف را افزایش داده تا نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در میدان نبرد بدان پاسخ دهند».

  عربستان این کار را برای تغییر شرایط جبهه جنگ و کاستن از حملات ارتش و نیروهای مردمی یمن بر شهرهای مرزی خود انجام داده است. «اما این بار در این سوی مرزها شرایط تغییر کرده و شهر صنعاء تقریبا به طور کامل تحت کنترل نیروهای مردمی قرار دارد».

  بر اساس این گزارش، افزایش حملات سعودی همانند هفت ماه گذشته فایده‌ای ندارد زیرا دامنه حملات نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی به شهر نجران (داخل خاک عربستان) رسیده است. (مواضع نظامی) این شهر پس از خاموشی مطلق به خاطر هدف قرار گرفتن نیروگاه،  بشدت توسط ارتش یمن موشک باران شد.

  طبق اعلام «یمنیون» پایگاه‌های نظامی در ارتفاعات مشرف به شهر نجران، طی چند روز گذشته به دست ارتش یمن یکی پس از دیگری سقوط کرد تا پروژه‌های موازی عربستان که  قلب صنعا را باهدف ایجاد شرایط میدانی جدید، هدف قرار داده بودند نیز بی‌اثر شوند. هدف عربستان این بود تا با بمباران بی‌امان صنعاء (پایتخت)، ارتش و کمیته‌های مردمی را وادار به کوتاه آمدن در برابر شرایط تحمیل شده عربستان کند.

  در این گزارش آمده است، سقوط خطوط دفاعی عربستان، اولویت  این کشور را به حفظ سرزمین خود، تغییر و دولت را تحت فشار شدید قرار داده است. «اوضاع آشفته امنیتی در منطقه جازان، سبب شده دولت عربستان وارد تنش گسترده‌ای با قبائل ساکن در این منطقه شود. وزارت کشور عربستان از این قبیله‌ها خواسته بود منازل خود را ترک کنند که ساکنان این مناطق از تخلیه شهر سرباز زدند. وضعیت مشابهی اکنون در شهر «نجران» که جمعیتی بالغ بر ۳۲۰ هزار نفر دارد به وجود آمده، که ساکنان شهر علیرغم درخواست وزارت کشور، حاضر به ترک شهر نیستند».

  واکنش پارلمان یمن

  پایگاه خبری «یمنیون» با اشاره به واکنش پارلمان یمن به بمباران‌های عربستان، مقابله به مثل با عربستان را محدود به میدان جنگ ندانسته و می‌نویسد: «پارلمان یمن دو جلسه به ریاست «علی الراعی» تشکیل داد که نمایندگان همه احزاب در آن حضور داشتند. در این جلسه، پارلمان با اکثریت مطلق، رأی به تشکیل مجلس عالی سیاسی داد و رئیس و اعضای این مجلس در برابر نمایندگان پارلمان و مجلس شورا سوگند یاد کردند تا همه شروطی که برای مشروعیت بخشیدن به «عبدربه منصور هادی» رییس جمهور، به مجلس تحمیل شده بود از اعتبار ساقط شود».

  این گزارش تحرکات مجلس را مثبت ارزیابی کرده و  معتقد است با توجه به این اقدامات، برگ برنده‌های مردم یمن برای پیشبرد اهداف خود در مراحل بعد را افزایش داده است. «این مساله می‌تواند صحنه درگیری‌های سیاسی را همچون عرصه نظامی به خارج از مرزها مانند سازمان ملل یا “جامعه عربی” منتقل کند».

  اما «هادی» که اکنون در جبهه مخالف با پارلمان قرار گرفته «با ارسال نامه‌ای به رییس و هیئت نمایندگان شرکت در جلسات پارلمان را “نقض قانون” و  مستوجب مجازات دانست. در این نامه آمده است هر کسی در جلسه پارلمان شرکت کند، در برابر کار خویش مسئول است». بر اساس این گزارش «هادی از ترس برکناری توسط پارلمان، امیدوار است تا متن طرح شورای همکاری خلیج [فارس]، قانون اساسی یمن را به طور کلی لغو یا اجرای آن را متوقف کند».

  به نوشته پایگاه «یمنیون» در مجموع به نظر می‌رسد «اوضاع به نفع نیروهای مردمی در حال تغییر است. شهر نجران عربستان زیر آتش ارتش یمن و کمیته‌های مردمی قرار دارد و چه بسا دامنه این جنگ به شهرهای «عسیر» و «جازان» سعودی هم کشیده شود. خصوصا که قبایل ساکن در این مناطق روابط تیره‌ای با دولت سعودی دارند. دولت به خاطر اینکه مردم این شهرها  مجبور به ترک منازل خود شوند آنها را در محاصره و گرسنگی قرار داده است. در عرصه سیاسی، پارلمان می‌تواند علاوه بر لغو طرح شورای همکاری خلیج (فارس)، کرسی ریاست جمهوری را «خالی» اعلام کرده و مشروعیت اعطا شده به «هادی» را لغو کند»./ فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار