رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۱ | کد خبر : 42091
 • عضولیست امید: دادستان مکلف به تعقیب توهین به رییس‌جمهور است/ صدور اجازه برای استقرار جنگنده‌های روسی غیرقانونی است

  به گزارش وعده صادق محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به اهانت‌های اخیر به رییس‌‌جمهور از تریبون‌های رسمی و نمازجمعه، اظهار داشت: توهین به رییس‌جمهور یا هر شهروندی، خارج از شأن همه انسان‌های اخلاق‌مدار است؛ چرا که توهین و اهانت در فرامین اخلاقی  دین ما شدیداً مورد نهی قرار گرفته و هر کسی بخواهد به دیگری توهین کند، فارغ از مقام منصب توهین‌کننده و توهین‌شونده، مذموم است؛ چنین اهانت‌هایی ناشی از حقارت، ضعف نفس، عدم خودسازی و کرامت نفس فرد توهین‌کننده است.

  دادستان مکلف به تعقیبِ متهم جرائمی همچون توهین به رییس‌جمهور است

  عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر غیرقانونی بودن توهین به مقام‌های مسئول، تصریح کرد: بنابر قانون مجازات اسلامی، هرگونه توهین و اهانت به مقامات جرم است و در حالی که در خصوص جرائمی همچون افترا و نشر اکاذیب، تعقیب متهم منوط به شکایتِ شاکی است، اما در مورد توهین به مقام‌ها، جنبه عمومی بسیار قوی است و حتی تعقیب متهم منوط به شکایت شاکی نیست و دادستان از هر طریقی که متوجه بروز چنین جرمی شود، مکلف به تعقیب و پیگیری موضوع است.

  عضو هیات رییسه کمیته سیاست داخلی فراکسیون امید تصریح کرد: بنابراین فارغ از این‌که رییس‌جمهور از توهین‌کنندگان شکایت می‌کند یا نه، وظیفه مدعی‌العموم و دادستان است که توهین‌کننده را تحت تعقیب قرار دهد و پرونده را به جریان بیاندازد.

  فتحی گفت: از آن‌جا که مقام‌های کشور معمولاً سعی دارند اخلاق‌مدار بوده و با گذشت و بزرگواری برخورد کنند، راساً از اهانت‌کنندگان به خود شکایت نمی‌کنند بنابر این، این مسئله وظیفه دادستان و مدعی‌العموم را سنگین‌تر می‌کند و دستگاه‌های نظارتی باید متهمان را تحت تعقیب قرار دهد.

   

  دولت قبل دروغ را نزد مقام‌های اجرایی نهادینه کرد

  او گفت: نهادینه شدن دروغ توسط مقام‌های اجرایی کشور در دوره قبل، آسیب‌هایی به کشور وارد کرد که جبران آن، سال‌ها به طول می‌انجامد و دادستانی و مقام‌های قضایی باید به این مسئله توجه کنند که با کسانی که در جایگاهی خاص یا مقامی قرار دارد و مرتکب اشتباه می‌شود، باید شدیدتر از دیگر افراد جامعه مورد بازخواست قرار گیرد و این مسئله در احادیث اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است.

  او خاطرنشان کرد: فارغ از این مباحث اخلاقی، سعی خواهیم کرد در نشست‌هایی که با مسئولان خواهیم داشت، این مسئله را به عزیزان یادآوری کنیم و از آن‌ها درخواست خواهیم کرد با جدیت بیشتری به این مسائل بپردازند.

  صدور اجازه برای استقرار جنگنده‌های روسی غیرقانونی است

  او همچنین در واکنش به تهیه نامه‌ای با امضای تعدادی از نمایندگان مجلس برای برگزاری نشست غیرعلنی جهت مشخص‌شدن دلایل صدور مجوز به جنگنده‌های روسی برای استفاده از پایگاه هوایی نوژه همدان، گفت: قانون اساسی در این مورد صراحت دارد و البته باید ببینیم شورای نگهبان به‌عنوان مرجع اصلی تفسیر قانون اساسی، از این اصل چیست اما فکر می‌کنم آن‌چه صورت گرفته برخلاف قانون اساسی است، چرا که قانون اساسی انجام چنین مسئله‌ای را حتی با استفاده صلح‌آمیز مجاز نمی‌داند.

  واژه استقرار پایگاه‌های هوایی به معنای ساخت آن نیست

  او در پاسخ به ادعای موافقان این طرح درخصوص این‌که اجازه استفاده از پایگاه نوژه با آن‌چه در قانون تحت‌عنوان استقرار پایگاه نظامی بیگانه مورد اشاره قرار گرفته،‌ تفاوت دارد، تصریح کرد: باید توجه کنیم که واژه تاسیس پایگاه نظامی لزوماً‌ به‌معنای ساخت آن پایگاه نیست. همین که یک پایگاهی توسط بیگانه مورد استفاده قرار بگیرد، مغایر قانون است، مگر این‌که این اتفاق به‌دستور وزیر، و نظر مقام معظم رهبری انجام شود.

  او در پاسخ به این سوال که آیا این تصمیم برعهده شورای‌عالی امنیت ملی بوده است، گفت: درصورتی که این تصمیم با نظر شورای‌عالی امنیت ملی صورت گرفته باشد و این تصمیم‌ها به امضا و تایید مقام معظم رهبری برسد، لازم‌الاجرا هستند و امر ایشان، فصل‌الخطاب است.

  استقرار پایگاه نظامی با تایید رهبری موجه است

  عضو کمیته سیاست داخلی فراکسیون امید گفت: ما در موادی از قوانین، با سکوت، اجمال و ابهام قانونی روبرو هستیم که البته این مسئله در بسیاری از نظام‌های حقوقی دنیا نیز به چشم می‌خورد، ولی هرکدام از این کشورها برای برون‌رفت از این وضع، راهکاری اندیشیده‌اند که درمورد قانون اساسی کشور ما نیز این موارد به مقام معظم رهبری ارجاع می‌شوند و درصورتی که استقرار این پایگاه نظامی با تایید ایشان انجام شده باشد، موجه خواهد بود.

  قانون اساسی بر ممانعت استقرار هرگونه پایگاه نظامی در کشور صراحت دارد

  فتحی در پایان تصریح کرد: اصل ۱۴۶ صراحت دارد و اگر باب توجیه در قانون اساسی باز باشد، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود؛ واقعیت این است که تنها اصلی که اطلاق و عموم آن بر تمام اصول قانون اساسی، حاکم است، اصل چهارم قانون اساسی است و باقی اصول در چارچوب مشخص خود قابل تفسیر است و اصل ۱۴۶ نیز درخصوص ممانعت از استقرار هرگونه پایگاه نظامی بیگانه در خاک کشور، حتی در زمان صلح صراحت دارد.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار