رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۳ | کد خبر : 42634
 • پیام قاطعی که ریاض از افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه دریافت کرد

  به گزارش وعده صادق ،خبرگزاری اسپوتنیک روسیه (Sputnik) در گزارشی به انعکاس تحلیل یک روزنامه چینی در رابطه با لزوم ارتقای همکاری های سیاسی و نظامی ایران، روسیه و ترکیه پرداخته است.

  روسیه، ایران و ترکیه به صورت فزآینده ای همکاری های سیاسی و نظامی خود را با هدف نابودی داعش و حل و فصل بحران سوریه افزایش داده اند. سه دلیل اصلی برای این همکاری ها وجود دارد.

  در حالی که مسکو و تهران اخیرا روابط محکم و همکاری قوی داشته اند، روابط دو جانبه مسکو و آنکارا با سرنگون کردن جنگنده روسی توسط ترکیه -که از اعضای ناتو و متحدان کلیدی واشنگتن در منطقه بود- کاملا تخریب شده بود.

   

  اما اختلاف ترکیه با ناتو در رابطه با شیوه های مبارزه با داعش در سوریه و همچنین کودتای نافرجام آنکارا، ترکیه را بر آن داشت تا رو به سوی روسیه برگرداند. اردوغان با کمک اطلاعاتی مسکو توانست مانع از موفقیت کودتا شود.

   

  باور اینکه ناتو از تحرکات نظامی غیرمعمول در آستانه کودتا در ترکیه بی خبر بوده باشد تقریبا غیر ممکن است و ظاهرا ناتو تصمیم گرفته است که این اطلاعات را با اردوغان در میان نگذارد. روسیه از این فرصت استفاده کرده و رهبر ترک دریافت که دوست و دشمن واقعی او چه کسانی هستند.

   

  در عین حال، هفته گذشته، تهران به مسکو اجازاه داد که از پایگاه هوایی همدان برای سوخت گیری مجدد بمب افکن هایی که مواضع شبه نظامیان در سوریه بویژه در حلب را هدف می گرفتند استفاده نماید؛ که تحولی بی سابقه در تاریخ مدرن ایران به شمار می آید.

   

  در این گزارش سه دلیل ذکر شده که می تواند علت گسترش همکاری های ضد تروریستی میان این سه کشور باشد. اول آنکه در صورتی که روسیه، ایران و ترکیه تلاش های ضد  تروریسمی خود را به صورت مشترک پیگیری نمایند، قابلیت های ضد داعشی خود را افزایش داده اند. به علاوه آن ها با این اقدام به روشنی به آمریکا، اروپا و خاورمیانه اعلام می کنند که آن ها بازگر کلیدی در سوریه هستند و هرگونه تلاش سیاسی، اقتصادی و نظامی برای حل بحران سوریه که مسکو، تهران و آنکارا در آن دست نداشته باشند محکوم به شکست است.

   

  اما دومین مورد آن است که این اتحاد، فرصتی برای اعمال فشار بر عربستان سعودی که متحد آمریکا در خاورمیانه است، فراهم می سازد. عربستان سعودی و دوستانش در خلیج فارس تلاش کردند از بحران سوریه برای تضعیف امور داخلی ایران استفاده نمایند اما به لطف همکاری های صورت گرفته با روسیه و ترکیه، ایران پیامی قاطع برای ریاض فرستاده است که در  امور داخلی جمهوری اسلامی دخالت نکند.

   

  سومین دلیل آن است که این اتحاد، آمریکا، اروپا و ناتو را مجبور می کند که در استراتژی خود نسبت به خاورمیانه بازبینی کنند. با وجود آنکه غرب تلاش کرده است تا روابط خود با ترکیه و ایران را تقویت کند، به نظر می رسد این دو کشور تمایل بیشتری به روابط نزدیک با روسیه دارند.
  این روزنامه، روند فعلی را یک گام منطقی توصیف کرده و عنوان می کند که هنوز روشن نیست که آیا آمریکا و اروپا آماده هستند که چرخش ایران و ترکیه به سوی روسیه را پذیرند یا خیر. البته قالب های این روابط لزوما متقارن نیست. برخی تحلیلگران اشاره کرده اند که ایران روابط خود با روسیه را استراتژیک می داند برعکس روابط مسکو و آنکارا.

   

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار