رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۶ | کد خبر : 42753
 • تحلیلگر آمریکایی:چطور از آمریکای حامی صدام انتظار صلح‌طلبی در سوریه دارید؟

  به گزارش وعده صادق؛ در ادامه تحلیل‌ها درباره بحران سوریه، یک تحلیلگر آمریکایی به شدت موضع دولت این کشور در قبال بحران سوریه را به چالش کشیده است.

  «لوکاس رابینسون» در یادداشتی با عنوان «بالکانیزه کردن، این بار در سوریه»، از حمایت آمریکا از مداخله نظامی ترکیه در شمال سوریه به شدت انتقاد و آن را بخشی از طرح غرب برای «بالکانی کردن سوریه» ارزیابی می‌کند.

  رابینسون می‌نویسد: «آمریکا می‌خواهد از ارتش ترکیه استفاده کند تا مرحله نهایی تقابل بین ترکیه و نیروهای روسی-سوری را در شهر بزرگ حلب کلید بزند. این شهری است که دولت سوریه در آن با کمک حملات هوایی روسیه، نیروهای شورشی را در محاصره گرفته است».

  او در این مطلب که در نشریه دانشجویی «ایندیانا دیلی استیودنت» منتشر شده، می‌گوید: «تهاجم ترکیه، مرحله بعدی طرح غرب برای بالکانیزه کردن سوریه، تقسیم آن به واحدهای کوچکتر و استان‌های قابل مدیریت است».

  این نویسنده آمریکایی معتقد است: «ترکیه به خاطر جنگ داخلی سوریه به یک بازیگر عمده بین‌المللی تبدیل شده و در این فرآیند، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه هم به یک دیکتاتور بزرگ تبدیل شده است».

  وی ادامه می‌دهد: «تحکیم قدرت اردوغان به دنبال کودتای نظامی ماه گذشته وارد نقطه عطفی شده است؛ کودتایی که بسیاری معتقدند نمایشی بود. از زمان کودتا، اردوغان ده‌ها هزار نفر را در بخش‌های آموزشی، قضایی، نظامی و خدمات عمومی تصفیه کرده است».

  در ادامه این مطلب آمده است: «این داستان، ماجرای آتش سوزی در رایشتاگ در سال ۱۹۳۳ می‌اندازد؛ اتفاقی که آدولف هیتلر از آن برای تصفیه مخالفان سیاسی و نابودی آزادیهای مدنی در آلمان استفاده کرد».

  رابینسون افزود: «با توجه به اینکه عملا مخالفت سیاسی در ترکیه، غیرممکن بود، برای اردوغان این زمان بسیار مناسبی بود تا با اجازه آمریکا، حمله رعدآسای خودش را به سوریه اجرا کند. اردوغان حتی اگر خودش هم نداند، تنها یک سرباز در یک بازی بزرگتر ژئو-سیاسی است. اشتباه نکنید! تهاجم ترکیه سبب آغاز تغییر در این جنگ می‌شود. حالا دو نتیجه در دسترس است».

  این تحلیلگر آمریکایی معتقد است: «اگر پیش‌بینی‌هایم درست از آب در بیاید، ترکیه در نهایت راهش را به حلب باز خواهد کرد جایی که در آن به جنگ تمام عیار با ارتش روسیه مشغول خواهد شد. دوم اینکه، این تهاجم بهانه‌ای به غرب برای انجام آنچه پس از فروپاشی اتحاد شوروی در یوگسلاوی سابق انجام داد، خواهد داد».

  او ادامه می‌دهد: «سوریه به مناطق مختلف تکه تکه خواهد شد. در شمال (سوریه) ما منطقه کنترل شده توسط ترکیه طبق خواسته و هوا و هوس غرب را خواهیم دید و اردوغان در این منطقه جمعیت کُرد را پاکسازی خواهد کرد. روسیه غرب سوریه را در اختیار خواهد داشت تا (دمشق) را از شکست نظامی بزرگ نجات دهد. بقیه کشور هم به “غرب وحشی جهادگرا” تبدیل خواهد شد که در آن آمریکا آزادانه می‌تواند بمباران کند و از آن برای سودجویی برای شرکت‌ها و مقاطعه‌کاران دفاعی استفاده کند. آنچه ما اینجا شاهدیم، اولین درگیری و منازعه بزرگ بین‌المللی قرن ۲۱ است».

  در پایان این مطلب هم آمده است: «وقتی ما کل ماجرا را دوباره نگاه ‌کنیم، در فهم اینکه چطور آمریکا توانست از فرد مجنونی چون اردوغان حمایت کند، به مشکل برمی‌خوریم. خوب شما از کشوری که از صدام حسین، آگوستو پینوشه، شاه ایران و اسامه بن لادن حمایت کرده، چه انتظاری دارید؟»/ فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار