• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۶ | کد خبر : 42913
 • ترکیه و ی پ ک

  ابهامات زیادی در باره تهاجم ترکیه برای تصرف این مناطق که سابقاً توسط داعش کنترل می شده است وجود دارد.

  وعده صادقسیاست های امریکا در شمال غرب سوریه مبنی بر تقابل ترک ها و کرد ها و تشدید سوء تفاهم ها شرایط این ناحیه را بغرنج کرده است.

  بخش عمده جنگ نزاع بین دولت سوریه و گروههای تکفیری است که تلاش در سرنگونی دولت دارند. همانگونه که سارین نیز اذعان نموده اند ، این گروهها شاید در ظاهر از اسامی مختلفی استفاده کنند ولی در ماهیت ، چهره ای که از خود به نمایش میگذارند و حامیان همیشه یکسان اند.

  شرایط در شمال غرب پیچیده تر از سایر نواحی است.

  ابهامات زیادی در باره تهاجم ترکیه برای تصرف این مناطق که سابقاً توسط داعش کنترل می شده است وجود دارد.

  نکته اصلی برای تفسیر این حمله این است که اهداف از پیش تعیین شده این عملیات نیروهای دولتی را هدف نگرفته بلکه متوجه شبه نظامیان کرد مسوم به -ی پ ک-  هستند.

  آنچه شرایط را پیچیده میکتد تلاش متقابل کرد ها ترک ها و نیرو های وفادار به اسد برای در اختیار داشتن مناطق بیشتر در این محدوده است.

  ی پ گ به تازگی با حمایت آمریکا موفق به تصرف شهر منبج در غرب رودخانه فرات شده اند و این علتی بود که موجب تحریک ترک ها برای ورود به این منطقه شد.

  باید به این نکته توجه کرد که بیشتر کردها در ترکیه زندگی می کنند که بر اساس تخمین ها چیزی بالغ به ۱۰ الی ۲۰ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. دولت ترکیه  همواره سختی های عدیده ای برای همسان سازی  این اقلیت داشته و بارها با مشکلاتی نظیر شورش و استقلال طلبی دست به گریبان بوده است.

  به همین دلیل است که ترکیه مناقشات با کرد ها را یک معضل حیاتی به حساب می آورد.

  شاید در این دوره ی حاکمیت حزب عدالت و توسعه رئیس جمهور اردوغان روابط فی مابین کرد ها و مسئولین ترکیه بهبود یافته باشد اما اخیرا مجدداً این روابط به سردی گراییده اند.

  دولت ترکیه ی پ ک را متهم به همکاری با پ ک ک می داند و به این دلیل شدیداً با ایجاد  ناحیه ای تحت کنترل این گروه در جوار مرزهای ترکیه مخالفت می کند. ترک ها قبلاً تصریح کرد اند که فرات را به مثابه خط قرمز برای خود می دانند که ی پ ک با تصرف منبج از این خط عبور کرده است. اردوغان و دولت مردانش همچنین اعلان کرده اند که عملیات « سپر فرات » یک عملیات پیشدستانه در برابر کردهای – ی پ ک – بوده است.

  خلاصه شرایط در ناحیه شمال غربی سوریه از این قرار است :

  آمریکا رسماً  جبهه النصره را سازمان تروریستی می خواند ولی خرابکار بودن ی پ ک را رد می کند.

  ترکیه برخلاف متحد غربی خود ی پ ک را تروریست می خواند و از جبهه النصره ( بزرگترین گروه حاضز در حلب) حمایت می کند.

  ایالات متحده آماده است تا از  ی پ ک در برابر حملات ارتش سوریه حمایت کند ولی به ترکیه در مبارزه با این کروهک کمک میکند.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکس/ بازدید روحانی از کارخانه واگن پارس اراک سرعت ۸ برابری نسخه ۱۲۸ آیفون ۷ در مقابل نسخه ۳۲ گیگا بایتی آن نمایشگاه کتاب بلگراد با حضور ایران آغاز به کار کرد فیلم/ عصبانیت شبکه عربستانی ازمداحی جدیدمیثم مطیعی+فیلم مداحی تلاش شهید شهاب برای پخش اعلامیه های انقلاب پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۲۴ساعت گذشته ماجرای آمدن ارز به خود پردازها/ پرداخت صحت ندارد نویسندگان نسبت به افزایش کیفیت محتوا اهتمام جدی داشته باشند / فرم مطلوب می‌تواند سبب ماندگاری محتوا شود ورود سمن ها به عنوان مترجم اتباع خارجی در ایام اربعین ادامه پیشروی های ارتش عراق در محور جنوبی و شمال شرقی موصل تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های دوشنبه سوم آبان عجیب ترین هتل دنیا در کنار دره‌ای خطرناک+ عکس اشتون کارتر در اربیل/ آمریکا خواهان پایان عملیات موصل، پیش از پایان سال است تشکیل اجلاس بیداری اسلامی همزمان با آزادسازی موصل پیام پیروزی در سایه وحدت است جهانگیری: رفع موانع بانکی مهمترین پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی ایران و مالزی است سیاست و مبنای کار دولت یازدهم، توسعه شبکه ریلی کشور است باهنر: صحبت های ابرقدرت هاعلیه هم در۴۰ سال گذشته تا به حد امروز تهدیدآمیز نبوده است سوابق کاری وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای آموزش‌وپرورش درمان مفصل زانو با غضروف بینی "مشتری" به یک صورتک خندان تبدیل شد