رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۷ | کد خبر : 43095
 • آفرینش:

  تقسیم آینده در جنگ بی‌ پایان سوریه

  قریب به پنج سال از جنگ سوریه می گذرد و تحولات آن مدام در حال بروزرسانی است. روز بر روز بر پیچیدگی و تعداد قدرت‌ها و گروه‌های درگیر درآن افزوده می‌شود، بی آنکه نتیجه‌ ملموسی به دست آید. اگر از بیرون به بحران سوریه نگاه کنیم و عوامل دخیل در طولانی شدن این جنگ را مورد بررسی قراردهیم متوجه خواهیم شد که این جنگ پایانی نخواهد داشت و برای مدت‌ها باید شاهد زد وخورد و ناامنی در سرزمین شام باشیم.

  دلیل پیچیدگی و گستردگی حضور قدرت‌ها و گروه‌های نظامی درگیر در جبهه سوریه را می‌توان در یک نگاه کلی به صورت فهرست وار با کنارهم قرار دادن گروه‌ها و قدرت های حاضر در سوریه مورد بررسی قرار داد. در تقسیم بندی اول باید طرفین درگیر در سوریه به چهار دسته تقسیم کرد. ابتدا باید به گروه‌ها و کشورهایی اشاره کرد که در جنگ سوریه به صورت مستقیم و غیرمستقیم حضور دارند و خواهان برکناری بشاراسد هستند. این گروه‌ها به سرکردگی عربستان و قطر و با عامل اجرایی ارتش آزاد شناخته می‌شوند.

  گروه دوم حامیان نظام بشاراسد هستند که شامل ارتش سوریه، ایران و حزب الله، عراق و روسیه می‌شوند. این دسته به عنوان نوک پیکان قدرت نظامی و خط مقدم درگیری‌ها در سرتاسر سوریه مشغول هستند.

  گروه سوم کشورها و قدرت‌هایی هستند که دیگر اصراری به برکناری اسد ندارند و صرفاً به دنبال منافع خود از آب‌ گل‌آلود سوریه هستند. آمریکا و غرب از یکسو و ترکیه از سوی دیگر با تعدیل خواسته‌های خود به اهدافی به غیر از برکناری یک شخص در سوریه چشم دوخته‌اند. البته کردها رانیز باید درزیر مجموعه این دسته قرار داد که اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند.

  دسته چهارم را گروه‌های تروریستی و شبه نظامی تشکیل می‌دهند که اهدافشان ورای خواسته‌های کشورها و قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای می‌باشد. داعش از یکسو، جبهه النصره و دیگر گروه‌های وابسته به القاعده از سوی دیگر بیشتر حجم درگیری‌های نظامی را به خود اختصاص داده‌اند.

  لذا به صورت شماتیک باید گفت که ارتش سوریه با ۳۰۰ هزار نیرو و البته به همراه نیروهای متحد آن در حال جنگ تقریبا در تمامی جبهه ها است، از یک سو در شمال در حلب با تمامی گروه های تروریستی فعال در آن جا از حرکت احرار الشام و فیلق الشام گرفته تا جبهه فتح الشام (جبهه النصره سابق) در حال نبرد است و از سوی دیگر در جنوب در رقه در حال مبارزه با داعش است. در شمال غربی نیز با کردها بر سر حسکه می جنگد.

  اما این یک طرف ماجرا است. طرف دیگر، جنگ تروریست ها با یکدیگر است، فتح الشام و ارتش آزاد در حال نبرد با داعش در مناطق مختلف سوریه هستند. داعش در این مناطق عموما با گروه های مسلح مورد حمایت ترکیه مبارزه می کند. یک سوی جبهه نیز کردها که مورد حمایت امریکا هستند، در حال جنگ با مخالفان مسلح از جمله داعش هستند.

  در این میان با ورود چین به صحنه نبرد سوریه، جنگ سوریه ابعاد تازه ای به خود گرفته است. گفته می شود ناو هواپیمابر چین از یک سال پیش در بندر طرطوس پهلو گرفته بود اما خبر آن در رسانه ها منتشر نشده بود. اکنون اخبار جسته و گریخته ای مخابره می شود مبنی بر این که چینی ها قصد دارند به مواضع گروه های تروریستی چینی که ایغورهای چینی را شامل می شود، حمله کنند. گروهی حدودا سه هزار نفره که به “جیش الاسلام الترکی” معروف است و با القاعده بیعت کرده و عموما با جبهه النصره همکاری دارد.

  به این ترتیب شاهد پازلی هستیم که قطعات آن به طور عجیبی برهم خورده و در این رقابت هر کس منافع خود را دنبال می کند. لذا نه تنها اراده ای برای پایان بحران سوریه وجود ندارد بلکه قرار است این جنگ فعلا ادامه داشته باشد. چراکه منافع بسیاری از سوی قدرت‌ها و گروه‌های متعددی در این کشور درحال پیگیری است که هنوز هیچکدام محقق نشده و پیروزی چشم گیری برای هیچیک ازرقم نخورده است.

  بی میلی آمریکا به حل بحران سوریه در مقابل تلاش روس‌ها برای یافتن دست برتر نظامی و داشتن برگ برنده در مذاکرات، درکنار هزینه‌های سنگین ایران برای بقای نظام اسد به عنوان شریک و متحد استراتژیک منطقه‌ای، و چرخش‌های مداوم ترکیه برای گرفتن امتیاز از غرب و منزوی کردن کردها و کمک‌های اعراب به تروریست‌ها و ده‌ها موضوع دیگر در تحولات میدانی سوریه نشان می دهد که تصور پایان جنگی با چنین ابعادی و با این کثرت قوای شرکت کننده درآن خیالی پوچ می‌باشد. چرا که تقسیم آینده منطقه و توازن قوا در حاکمیت جهانی بسته به تحولاتی است که در سوریه درحال رخ دادن است.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار