کد خبر : 43189
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۷
227 مشترک

سینمای فلسفی ؛ فیلم ها و سریال ها سرگرمی نیستند…

فیلسوف امروز کاگردان است. این حقیقتی است که امروز مخاطبین با هجمه ی عظیمی از مفاهیم فلسفی در فیلم ها و سریال ها روبرو می شوند. و جریاناتی در داخل ایران بسیار تلاش می کنند که این را به مخاطبین القاء کنند که هنر سرگرمی است و هیچ محتوایی پشت فیلم ها و سریال ها نیست.

به گزارش وعده صادق ، هالیوود امروزه نقش مهمی را در انتقال مفاهیم فلسفی از طریق فیلم ها و سریال ها ایفا می کند. حجم بسیار زیادی از فیلم ها و سریال ها که مفاهیم عمیق فلسفی را به مخاطبان القاء می کنند. و جریانی که در داخل ایران تلاش می کند سینما و هنر را یک سرگرمی نشان دهد یا جاهل است یا معاند. اگر جاهل است بهتر است بداند که هم اکنون در آمریکا ۴۱۳ استاد فلسفه تمرکزشان را برروی فلسفه فیلم ها و سریال ها گذاشته اند و کتاب هایی برای هر فیلم و سریال منتشر کرده اند. و کارگردانانی در غرب همچون جی جی آبرامز خود یک فیلسوف هستند. یکی از مهمترین کارهای جی جی آبرامز سریال لاست بود که بسیار عجیب است که بیش از ۱۹ کتاب فلسفه برای آن در غرب به چاپ رسیده است. یا فیلم هایی که در ایران بسیار بیننده داشته است همچون هری پاتر که از مفاهیم فلسفی سقراط گرفته تا بحث های پیچیده هگل در آن موج می زند.

آری دوستان غرب امروز فکر و ایدئولوژی اش را در فیلم ها و سریال ها به مخاطب حقنه می کند و در ایران سینماگران یا درگیر یک مشت کارهای سینمایی ابزرد و افسرده هستند که پر از محتوای پوچ هست (علی الخصوص کارهای اصغر فرهادی) یا یک مشت کار کمدی که همش مسخره بازیست و هیچ محتوا و پیامی ندارد. و نه تنها ما سینمایی محتوایی و دینی نداریم بلکه مدام کارشناس های هنری ما مردم را تشویق به تماشای سینمای غربی کرده و آن را نه یک کار عظیم فلسفی بلکه یک سرگرمی می دانند. و اگر در مقابل فکر آن ها بایستی تو توهم توطئه داری و بیماری و هزار انگ دیگر…

به امید روزی که سینمایی متعهد و پر از محتوای عمیق داشته باشیم زیرا به گفته ی حکیمی اگر پیامبری امروز بود معجزه اش سینما بود.

و به امید روزی که هیچ کس به هنر به چشم یک سرگرمی نگاه نکند.

و به امید روزی…

فلسفه هری پاتر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب