کد خبر : 43250
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۶:۳۲
263 مشترک

ممنوعیت داشتن نیروهای نظامی ؛ خاطره‌ای جدید یا برنامه‌ای خطرناک برای آینده کشور؟

اخیرا کسی که استوانه ی نظام خوانده می شود به راحتی صحبت از تعطیل کردن نهادهای نظامی زده و خبر از پیاده شدن این برنامه توسط دولت فعلی زده است. حال ما در این مطلب سعی کرده ایم که به این اظهارات حاج آقا پاسخ گوییم.

به گزارش وعده صادق ، اخیرا کلیپی در سانه ها از صحبت های آقای هاشمی منتشر شده که بسیار تعحب برانگیز است. ایشان در این کلیپ ادعا می کنند:

«اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها هنوز محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند ، این‌ها بعد از جنگ جهانی دوم محروم شدن از نیروی نظامی و ممنوع شدند که نیروی نظامی داشته باشند. خب! نیروهای نظامی بیشترین خرج‌های کشورهای در حال جنگ رو می‌بردن. پول‌هاشون آزاد شد رفت برای کارهای علمی و تولیدی. اقتصاد علمی و دانش بنیان برای خودشان درست کردن آسیب پذیر هم نیستند این راه باز شده در ایران. شما معلمان شما مدیران شما دلسوزان کشور و مربیان باید وارد این فضا بشد. مطمئنم که در دوره‌ی دوم دولت آقای روحانی میتونه ما را به آنجا برساند.»

اکبر هاشمی رفسنجانی، ۳۰ مرداد ۱۳۹۵، در اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش

ضمن تشکر از اظهارات قابل تأمل و شاذ حاج آقا توجه شما را به ذکر برخی نکات درباره‌ی حرف های ایشان جلب می‌نمایم:

 • حاج آقا! بد نبود نگاهی به آمار بودجه‌ها و هزینه‌های نظامی کشورهای جهان می‌انداختید سپس لب به سخن می‌گشودید و با دُرافشانی هر چه تمام‌تر مستمعان و حضار را به شعف و شگفتی وامی‌داشتید. لازم است به حضور انورتان برسانم از نظر رتبه‌بندی هزینه‌های نظامی اعلام شده توسط اندیشکده بین المللی مطالعات استراتژیک در سال ۲۰۱۵ ، ژاپن با بودجه‌ی ۴۱ میلیارد دلار در جایگاه هشتم و آلمان با بودجه‌ی ۳۶٫۷ میلیارد دلار در جایگاه نهم جهان قرار دارند. جالب است بدانید که ایران با بودجه نظامی ۱۲ میلیارد دلاری در رتبه‌های پس از عربستان، امارات متحده عربی، ترکیه و عراق در منطقه قرار دارد.
 • حاج آقا! آیا جهان تنها در ژاپن و آلمان خلاصه شده است؟! چرا از آمریکا (بخوانید شیطان بزرگ) سخنی به میان نمی‌آورید که خود را رهبر جهان می‌داند و بیشترین بودجه‌ی نظامی دنیا را از آن خود کرده و حتی یک روز بدون جنگ ، غارت ، چپاول و خونریزی را به روی خود ندیده است؟ چرا از انگلیس و فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی سخنی به میان نمی‌آورید که هر یک بودجه‌هایی هنگفت نظامی تصویب می‌کنند و با وقاحت تمام مردم کشورهای مظلوم و بیگناهی چون سوریه ، عراق ، یمن و خیلی‌های دیگر را به خاک و خون می‌کشند؟ و درست از کشورهایی می‌گویید که مستعمره‌ی آمریکا هستند. نکند شما هم علاقه مندید ایران هم به چنین روزگاری گرفتار آید و همچون ژاپن و آلمان به عنوان یکی از ایالت‌های امریکا شناخته شود؟!
 • ای متفکر و سیاستمدار قرن! آیا می‌دانستید که در ژاپن کاپیتولاسیون اجرا می‌شود؟ بد نیست عجز و لابه‌‌ی شینزو آبه نخست وزیر ژاپن برای گرفتن یک عذرخواهی از اربابان امریکایی‌اش را در همین ماه‌های اخیر به خاطر تجاوز یک نظامی امریکایی به زنی ۲۰ ساله در ژاپن را به یاد آورید. ژاپن ظاهراً کشوری پیشرفته و تکنولوژیک است اما آیا استقلال و عزت نیز دارد؟ از اشک و آه فروخفته‌ی ژاپنی‌ها که آزادی و استقلال را در حنجره‌های خود هق‌هق‌کنان فریاد می‌زنند نیز می‌گذرم که خود قصه‌ای ملال آور دارد.
 • خدمت خاطره‌گوی بزرگ نظام عارضم که تاکنون این نظامی‌ها هستند که همواره از نظر پیشرفت‌های تکنولوژیک پیشگام بوده‌اند ؛ چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان. به عنوان مثال اینترنت را ابتدا نظامی‌ها به راه انداختند و پس از آن بود که اینترنت به عنوان پدیده‌ای عمومی به جهانیان عرضه شد. در ایران نیز پیشرفته‌ترین صنایع را نظامی‌ها می‌سازند. از رادار و تسلیحات پیشرفته‌ی نظامی و موشک گرفته تا ماهواره‌بر و پل و سد و تونل. لازم است به پدر پیر خاطره‌گویم بگویم که این نظامی‌ها نیستند که مانع پیشرفت‌اند بلکه وادادگان و غرب‌زدگانی هستند که در کنار اینهمه پیشرفت‌های تکنولوژیک کشور با لحنی تمسخر آمیز و تحقیرگونه آبگوشت بزباش را برترین تکنولوژی ایران معرفی می‌کنند. پس اگر مانند آن‌ها دچار خودکم‌بینی هستید یا سندروم عقب‌ماندگی فکر شما را معلول و مشغول ساخته بهتر است به دلایل دیگری برای توجیه اندیشه‌های خود متوسل شوید.
 • حاج آقا! خوب است قدری تأمل کنید که چه کسانی امنیت را برایمان به ارمغان آورده‌اند؟ دیپلمات‌ها و حقوق‌دان‌ها یا نظامی‌ها؟ آیا اگر امنیت نباشد پیشرفتی نیز در کار خواهد بود؟ وضعیت امروز عراق و سوریه را نگاه کنید. آیا در دل آشوب، جنگ، کشت و کشتار، قتل و تجاوز می‌توان فکری آسوده داشت و به پیشرفت و تکنولوژی اندیشید؟ آلمان و ژاپن را مثال زدید اما تاکنون با خود اندیشیده‌اید که این دو کشور مستعمره‌ی امریکا هستند و بیش‌ترین پایگاه‌هایی نظامی امریکا در آن‌ها استقرار دارند؟ آیا شما می‌خواهید امنیت ما نیز مانند آلمان و ژاپن زیر چکمه‌ی شیطانک‌ها و ابلیسک‌های امریکا برقرار شود تا تمام عزت و شرفمان را لگدمال و به ناموسمان تجاوز کنند و دستمان به جایی بند نباشد؟
 • ای پیر خسته از انقلاب ما! صمیمانه از شما سپاسگزارم که افق‌گذاری و برنامه‌های آتی دولت حسن خان روحانی را در ملاء عام و در مقابل تمام دوربین‌ها فریاد زدید. امروز مردم بیش از پیش آگاهی می‌یابند که این دولت عمق استراتژیکی در طیف خاطره‌گویان کهن سال نظام دارد. آیا کاهش بودجه‌ی دفاعی کشو ر، تلاش برای تصویب پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در رابطه با به‌کارگیری کودکان در منازعه مسلحانه در مجلس ، تحریم قرارگاه خاتم‌الانبیاء توسط بانک‌های ملت و سپه ، تخریب چهره‌ی سپاه و بسیج به طرق مختلف و خیلی موارد دیگر در راستای همین سیاست کلانی که شما برای دولت تدبیر و امید تبیین کرده‌اید ، نیست؟ تا به گمان خام خود نهادهای نظامی و تاثیرگذار انقلابی را به تعطیلی بکشانید؟ در همین راستا لازم است دولت تدبیر و امید موضع خود را شفاف کند که آیا با استراتژی‌های براندازانه‌ی حاج آقا موافق هستند یا خیر؟ البته از دولت امید ، امیدی در راستای شفاف سازی و تعیین خط مشی حرکت‌های آینده‌شان نمی‌رود. از دولتی که اعضای موجود در رأس آن زمانی (دهه‌ی ۶۰) با صهیونیست‌ها نشستند و مذاکره کردند، امتیازهایی دادند و هیچگاه این اتفاق را تکذیب نکردند، انتظاری بیش از این نمی‌رود!

در پایان لازم است نکته‌ای دیگر را خاطر نشان کنم. چندی پیش تقطیعی از سخنان ۶ سال گذشته‌ی حسن عباسی در رابطه با ارتش در تنها کرسی آزاد اندیشی تهران و ایران ، در فضای مجازی ، شبکه‌های موبایلی و اجتماعی منتشر شد و واکنش بسیاری از مسئولان، خواص و عوام را در پی داشت. به دنبال این اتفاق حسن عباسی به جرم‌های نکرده و اتهامات نامشخص و واهی راهی بازداشتگاه شد که پس از مشخص شدن غیرقانونی بودن فرایند بازداشت، آزاد شد. اما اکنون فردی که توسط برخی استوانه‌ی نظام خوانده می‌شود در اظهاراتی شگفت انگیز برنامه‌ی دولت متبوعش را به تعطیلی کشاندن نهادهای نظامی اعلام می‌کند ؛ آیا نهادهای نظامی ایران نباید واکنشی در خور به این اظهارات حیرت‌انگیز نشان دهند؟ ما ضمن تشکر از نیروهای خدوم و مقتدر نظامی‌مان که امنیت را در سایه‌ی توجهات خاصه‌ی حضرت حق ، امام عصر و ولی‌فقیه برای ما به ارمغان آورده‌اند ، خواستار واکنش ایشان به اظهارات حاج آقای عزیزمان هستیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

  Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب