• تاریخ انتشار: شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۹ | کد خبر : 4364
 • شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برجام توسط آمریکا نقض شده است خواستار متوقف شدن اقدامات هیئت دولت در اجرایی شدن برجام شدند.

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری تسنیم، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران در نامه‌ای به حجت الاسلام حسن روحانی نکاتی را درباره  اقدامات ایالات متحده آمریکا در راستای قانون محدودیت تردد به خاک آمریکا، مصوبه برداشت 2 میلیارد دلاری از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در آمریکا و تحریم جدید موشکی مطرح کردند.

  در بخشی از این بیانیه با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور تاکید شده است: رخداد اخیر مرتبط با ماجرای برجام،‌ یعنی تصویب ، امضا و ابلاغ قانون Consolidated Appropriations Act در تاریخ 18 دسامبر 2015 در آمریکاست که در بند 203 آن، اجرای قانون سفر بدون ویزا به آمریکا (Visa Waiver Program)‌ را برای افرادی که تابعیت ایرانی داشته باشند و همچنین کسانی که از اول مارس 2011 به هر دلیل به ایران سفر کرده باشند،‌ متوقف می‌کند.

  این نامه می‌افزاید: ترجمه این قانون در عرصه اجرا، اولاً حذف ایران از مقصد گردشگری اتباع این 38 کشور و ثانیاً ایجاد اخلال جدی در تجارت و سرمایه‌گذاری اتباع این کشورها با ایران و در ایران است. این قانون، نقض صریح ماده 29 برجام است که ایفاد می‌دارد «اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و همچنین ایالات‌متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‌آمیز این برجام خودداری خواهند کرد».

  در بخش دیگری از این نامه آمده است: هم‌اکنون برجام توسط آمریکا نقض شده است و هیئت دولت باید اقدامات خود در چارچوب برجام را متوقف سازد و یا در یک شرایط کاملاً حداقلی، تنها در صورت تعلیق بند 203 قانون Consolidated Appropriations Act درباره ایران توسط باراک اوباما اجرای تعهدات خود را ادامه دهد نه با نامه بی اعتبار و سیاسی آقای کری که ضمانت اجرایی ندارد.

  شورای تبیین بسیج دانشجویی در بخش دیگری از نامه خود تاکید کرد: تجربه تاریخی ملت ایران حاکی از آن است که سیاست تنش‌زدایی با دشمن، به گمان او نوعی اظهار ضعف تلقی شده و انگیزه او را برای وارد آوردن ضربات بیشتر را دوچندان خواهد کرد.  این مسئله ضرورت پاسخ جدی و عملی را نسبت به اقدام صورت گرفته ، بیش از پیش نمایان می‌سازد و اظهار اینکه برجام نقض شده است توسط مسئولین امر به هیچ عنوان کفایت نکرده و سبب می‌شود دشمن به تحریم‌ها و نقض عهدهای بیشتر فکر کند. این نکته با توجه به گمانه زنی‌هایی که توسط مقامات آمریکایی در خصوص تحریم‌های جدید با بهانه‌هایی مانند حمایت از تروریسم، نظامی و موشکی مطرح می شود، اهمیتی دوچندان پیدا می کند.

  دکتر روحانی

  دکتر حسن روحانی

  در بخش دیگری از این نامه ضمن تشکر از دستور رئیس جمهور درباره تقویت توان موشکی به وزارت دفاع خاطر نشان شده است: توان موشکی ایران با تدابیر و برنامه‌ریزی فرماندهی کل قوا به صورت طبیعی هر روز در حال پیشرفت بوده و هیچ‌کسی نمی‌تواند در برابر این توان والای نظامی ایستادگی کند اما وظیفه شما و دولت متبوعتان این است که در صورت وضع احتمالی تحریم‌های جدید با بهانه‌های موشکی و نظامی با قلمداد کردن آن اقدام به عنوان نقض برجام اقدام عملیاتی متناسب و جدی را در بحث توقف اجرای تعهدات اتخاذ نمایید.

  در پایان این بیانیه تصریح شده است: برخلاف متن برجام که درباره نقض عهد طرف‌های مقابل ادبیات تشریفاتی دارد، یک سند فرابرجام وجود دارد که جلو این بدعهدی‌های آمریکا و غیرآمریکا را گرفته است که همان الزامات 9 گانه رهبر معظم انقلاب درباره برجام، برای بستن راه‌های خدعه غربی‌هاست.در سراسر دوره‌ هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (ازجمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند 3 مصوبه‌ مجلس، اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها : ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار