رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۵ | کد خبر : 43700
 • فرصت هایی در روابط ایران و عراق✔️

  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید

  رصد اخبار شبکه خبری وعده صادق:


  در ادامه این یادداشت به قلم حشمت الله فلاحت پیشه می خوانیم: پیش از ورود مشکوک داعش به عراق دو فرصت فرهنگی و اقتصادی بی سابقه برای جمهوری اسلامی ایران در حال تثبیت بود؛ اول بازگشایی مرز بین المللی خسروی به روی زائران عتبات عالیات که پیوند بی سابقه ای را میان جمعیت های دو طرف مرز ایجاد کرده بود و برای همیشه به اختلافات سیاسی تحمیلی از خارج پایان می داد و دوم مبادلات اقتصادی که می رفت به مرز سالانه ۱۲ میلیارد دلار بالغ شود، به طوری که در آخرین بازدید خودم از مرز پرویزخان شاهد بودم که دریایی از خودروهای سنگین در دو طرف مرز فعال بودند و براساس آمار، در سه سال قبل از تهاجم داعش، بزرگ ترین رونق صادرات غیرنفتی تاریخ جمهوری اسلامی از مرز عراق شکل گرفت.
  داعش به صورت برنامه ریزی شده ای تا منطقه «جلولا» در ۴۰ کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران پیش آمد و دو فرصت فرهنگی و اقتصادی فوق را با تهدید جدی مواجه ساخت. آنها هم مرز حرکت زائران را مسدود و ناامن کردند و هم مسیر ترانزیت کالا را بستند.
  خیلی زود داعشی ها و البته حامیان سیاسی آنها در میان تروریست های دولتی منطقه و فرامنطقه فهمیدند که جمهوری اسلامی ایران در امنیت حریم های مرز خود با کسی تعارف ندارد.
  به روال عرف قدرتمندانه جمهوری اسلامی در سالیان ۲۰۰۱ (افغانستان) و ۲۰۰۳ (عراق) کسی اجازه ورود به حریم ۴۰ کیلومتری مرز ایران را نداشت و فراتر از آن نیز با کمک مستشاری ما، افسانه شکست ناپذیری پایان یافت و اکنون می توان نقشه میدان جنگ عراق را این گونه ترسیم کرد:
  «چهار مسیر اصلی تردد زوار و ترانزیت کالا به عراق، از مرز خسروی کاملا در کنترل دولت عراق و نیروهای مردمی است: مسیرهای نجف، کربلا، بغداد و اقلیم کردستان.»
  اوضاع این مسیرها به مراتب امن تر از سال ۱۳۸۵ هجری است. به یاد دارم در آن سال از وزیر خارجه وقت جناب آقای متکی سوالی را مطرح کرده بودم که: «چرا مرز خسروی بازگشایی نمی شود؟»
  در کمیسیون و حتی زمان طرح سوال در صحن علنی مجلس از توضیحات وزیر قانع نشدم و سوال طبق آیین نامه آن زمان، به کمیسیون برگشت و کمیسیون امنیت ملی نیز پس از تدارک یک سفر به عراق و بازدید از مرزهای ایران، حق داد که باید این مرز بازشود و با امضای نامه رئیس مجلس خطاب به ریاست جمهوری وقت آقای احمدی نژاد، وزرای مربوطه مامور شدند که مرز بازگشایی شود و…
  اکنون شرایط میدانی عراق از آن زمان فراهم تر است. انتظار می رود با عقب نشینی و پاکسازی داعش، مسیر زائرین و ترانزیت کالا تقویت شود. با فرض ایجاد امنیت در مسیرهای چهارگانه فوق، دو فرصت تاریخی قابل احیا خواهد شد:
  اول: ایجاد پیوند قلبی میان مردم دو سوی مرز با احیای مسیر تردد زوار از خسروی و دوم: هدفگذاری صادرات غیرنفتی بیست میلیارد دلاری به عراق تا پنج سال آینده (افق ۱۴۰۰) یعنی رقمی بیش از ۱۵ برابر مبادلات امروز ایران با ۲۶ کشور عضو اتحادیه اروپایی، آن هم در شرایطی کاملا برتر به سود ایران در توازن اقتصادی.
  در واقع به همین دلیل دولت محترم ۱۴۹ میلیارد تومان بودجه صددرصد تخصیص یافته را به تکمیل راه آهن تهران ـ بغداد اختصاص داده است و وزیر محترم راه و رئیس جمهور محترم در نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری خواستار اختصاص رقم مناسبی از منابع صندوق توسعه ملی شده اند که راه آهن ایران را به راه آهن عراق در مسیر خسروی ـ خانقین وصل کند.
  اقدامی که دو فرصت پیش گفته فرهنگی و اقتصادی در روابط ایران و عراق را به صورت پایدار تامین خواهد ساخت.
  *منبع: پایگاه خبری خبرآنلاین/۱۶شهریور۹۵
  ** اول ** ۱۳۳۷

  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید

  ایرنا

  قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار