رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۴ | کد خبر : 43849
 • چراغ سبز جامعه روحانیت به آیت ا…هاشمی

  در اتاق فکر اصولگرایی چه می‌گذرد؟ اتاق فکر اصولگرایی چه تصمیمی برای انتخابات ریاست‌جمهوری‌خواهد گرفت؟آیا جامعه روحانیت مبارز برای آیت‌ا… هاشمی و آقای روحانی دعوتنامه خواهد فرستاد؟ آیا آیت‌ا… هاشمی با حضور در جامعه روحانیت مبارز و رایزنی با عقلای اصولگرایی قصد دارد مانند انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ ابتکار عمل فضای سیاسی را به دست بگیرد و حماسه‌ای جدید خلق کند؟چرا برخی اصولگرایان عنوان می‌کنند در انتخابات آینده نیاز به مشورت با آیت‌ا… مصباح‌یزدی ندارند؟این سوالات مهم‌ترین پرسش‌های فضای سیاسی کشور در شرایط کنونی است. به همین دلیل و برای پاسخ گویی به این سوالات«آرمان امروز» با حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت‌وگو کرده که در ادامه می‌خوانید:

  در هفته‌های اخیر اصولگرایان به شکل‌های مختلف به آقای روحانی چراغ سبز نشان داده‌اند. این در حالی است که آقای روحانی نیز بی‌تمایل به گرایش به راست نبوده است. به نظر شما چه میزان احتمال گرایش آقای روحانی به سمت اصولگرایان و همچنین گرایش اصولگرایان به سمت آقای روحانی وجود دارد؟

  گرایش آقای روحانی به سمت اصولگرایان کاملا طبیعی است. آقای روحانی از نظر تاریخی و سیاسی دارای خاستگاه اصولگرایی است و هیچگاه نمی‌توان مواضع ایشان را در جهت مخالف اصولگرایی تعریف کرد. ماهیت تفکر آقای روحانی به شکل‌های مختلف با ماهیت تفکر اصولگرایی معتدل همخوانی دارد. از سوی دیگر تفکرات ایشان در برخی مسائل در تضاد با تفکرات اصلاح‌طلبی قرار می‌گیرد. به همین دلیل به صورت طبیعی آقای روحانی تمایل به جذب اصولگرایان به سمت خود دارد.

  واکنش اصولگرایان در صورتی که آقای روحانی در انتخابات آینده به سمت آنها گرایش پیدا کند، چه خواهد بود؟ آیا اصولگرایان از ایشان استقبال می‌کنند؟

  بدون شک هر کنش آقای روحانی در مقابل اصولگرایان واکنش متناسب خود را در پی خواهد داشت. منطق سیاسی در شرایط کنونی حکم می‌کند که اگر آقای روحانی به سمت راست گرایش پیدا کند، اصولگرایان از ایشان استقبال کنند.

  در صورتی که آقای روحانی به سمت راست گرایش پیدا کند، واکنش اصلاح‌طلبان به عنوان جریانی که برای روی کار آمدن ایشان هزینه بسیاری متحمل شده چه خواهد بود؟

  به نظر من در مقطع کنونی اصلاح‌طلبان به دلیل اینکه فاقد گزینه دیگری به جز آقای روحانی هستند مجبورند از ایشان حمایت کنند و به همین دلیل آقای روحانی از حمایت اصلاح‌طلبان اطمینان خاطر دارد. از سوی دیگر برخی از اصلاح‌طلبان در هفته‌های اخیر سخنان سهم خواهانه‌ای درباره دولت آینده آقای روحانی مطرح کرده‌اند. به نظر من اینگونه سخن گفتن نشان‌دهنده «غرور» و «غفلت» است و نوعی «شانتاژ سیاسی» است. اصلاح‌طلبان در صورت عدم حمایت از آقای روحانی هیچ گونه آلترناتیوی برای حضور در انتخابات نخواهند داشت. این در حالی است که اگر قصد داشته باشند مطالبات خود را از آقای روحانی در دولت آینده بالاببرند، نمی‌توانند در انتخابات آینده به توفیق خاصی دست پیدا کنند. اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ با تکثر کاندیداها مواجه شدند و همین مساله سبب شد در نهایت نتوانند به گزینه واحد دست پیدا کنند. از سوی دیگر اصلاح‌طلبان تا قبل از برگزاری انتخابات هیچ گونه برنامه‌ریزی برای حمایت از آقای روحانی نکرده بودند. با این وجود اصلاح‌طلبان در نظرسنجی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیدند که شانس آقای عارف که گزینه اصلی اصلاح‌طلبان در انتخابات بود برای پیروزی بر رقبا پایین است. به همین دلیل با یک استراتژی دفعی و یک باره کاندیدای خود را به سود آقای روحانی کنار گذاشتند. در نتیجه آقای روحانی با حمایت همه‌جانبه اصلاح‌طلبان به ریاست‌جمهوری دست پیدا کرد.

  اصولگرایان در چه شرایطی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ از آقای روحانی حمایت خواهند کرد؟چه پیش‌شرط‌هایی برای این حمایت وجود دارد؟

  آقای روحانی باید چند مساله مهم را مورد نظر قرار بدهد و برخی باید‌ها و نبایدها را رعایت کند. نخست اینکه آقای روحانی باید از منویات و فرمایشات مقام معظم رهبری به صورت کامل تبعیت کند. شرایط نباید به گونه‌ای باشد که ایشان در شعار با فرمایشات مقام معظم رهبری همراهی کند اما در عمل راه دیگری را در پیش بگیرد. مساله دوم اینکه برخی از مطالبات اصلاح‌طلبان از آقای روحانی خارج از چارچوب‌ها و خط قرمزهای نظام است. نمونه بارز این مساله درخواست برخی اصلاح‌طلبان و پافشاری آنها برای «رفع حصر» است. بدون شک مساله رفع حصر خارج از اختیارات رئیس‌جمهور است و باید در جایی دیگر برای آن تصمیم‌گیری شود. آقای روحانی نمی‌تواند هم مطالبات اصلاح‌طلبان در موضوع «رفع حصر» را پیگیری کند و هم اینکه خط قرمزهای نظام را رعایت کند. عمل کردن به هر دو این مسائل در شرایط کنونی ناممکن است. این مسائل باعث فاصله گرفتن آقای روحانی از اصولگرایان می‌شود. به همین دلیل اگر آقای روحانی علاقه دارند که یک بالانس سیاسی در کشور به وجود بیاید، باید توازن و تعادل را در بین جریان‌های سیاسی رعایت کند.

  جامعه روحانیت مبارز چه برنامه‌ای برای دعوت از بزرگان و اعضای باسابقه این تشکل مانند آیت‌ا… هاشمی و آقای روحانی دارد؟آیا جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات آینده برای این دو شخصیت برجسته دعوتنامه خواهد فرستاد؟

  آیت‌ا… هاشمی و آقای روحانی به شکل‌های مختلف علاقه خود را برای حضور در جلسات جامعه روحانیت مبارز اعلام کرده‌اند. از سوی دیگر نیز جامعه روحانیت مبارز از حضور اعضای باسابقه و برجسته خود مانند آیت‌ا… هاشمی و آقای روحانی استقبال می‌کند. در شرایط کنونی جامعه روحانیت مبارز به دنبال تغییر زمان جلسات خود است. جلسات جامعه روحانیت مبارز هر دو هفته یک بار و در روزهای سه‌شنبه برگزار می‌شود. این در حالی است که جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در روزهای سه‌شنبه برگزار می‌شود و از نظر زمانی با جلسات جامعه روحانیت مبارز تداخل دارد. در هفته‌های اخیر از یکی از کانال‌های ارتباطی به ما منتقل شد که تداخل زمانی جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و جامعه روحانیت مبارز مانع از حضور آقای روحانی در جلسات جامعه روحانیت مبارز شده است. به همین دلیل ما در حال رایزنی و برنامه‌ریزی‌های جدیدی هستیم که زمان جلسات جامعه روحانیت مبارز را تغییر دهیم و به زمان دیگری موکول کنیم. بدون شک تغییر زمان جلسات جامعه روحانیت مبارز به حضور آقای روحانی در این جلسات کمک بسیاری خواهد کرد. این مساله با آیت‌ا… هاشمی‌رفسنجانی نیز مطرح شده و ایشان ابراز علاقه‌مندی کردند که در این جلسات حضور پیدا کنند. ایشان در پاسخ به ما عنوان کردند که بنده آمادگی دارم میزبان اعضای جامعه روحانیت مبارز در دفتر خودم باشم و برخی جلسات را در دفتر بنده برگزار کنیم. در نتیجه آیت‌ا… هاشمی برای حضور در جلسات جامعه روحانیت مبارز اعلام آمادگی کامل کرده‌اند. در حال حاضر ما در حال رایزنی با اعضای جامعه روحانیت مبارز هستیم که در یک جلسه خدمت آیت‌ا… هاشمی در دفتر کارشان برسیم. بنده به عنوان سخنگوی جامعه روحانیت مبارز به صورت کامل با برگزاری جلسه جامعه روحانیت مبارز با حضور آیت‌ا… هاشمی موافق هستم. آیت‌ا… هاشمی و آقای روحانی از استوانه‌های جامعه روحانیت مبارز بوده‌اند و همچنان از شخصیت‌های برجسته این تشکل به شمار می‌روند.

  حضور آیت‌ا… هاشمی و آقای روحانی در این جلسات در مقطع کنونی که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری قرار داریم چه تاثیری بر فضای سیاسی کشور خواهد گذاشت؟

  بدون شک حضور آیت‌ا… هاشمی و آقای روحانی در جلسات جامعه روحانیت مبارز موقعیت و جایگاه جامعه روحانیت مبارز را در فضای سیاسی کشور ارتقا می‌دهد. آیت‌ا… هاشمی از بزرگان نظام و همراه حضرت امام (ره) در مراحل مختلف تاریخ انقلاب بوده‌اند و به همین دلیل از جایگاه تاثیرگذاری در بین جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی برخوردار هستند. به همین دلیل حضور ایشان می‌تواند وزن سیاسی جامعه روحانیت مبارز را در بین تشکل‌ها و جریان‌های سیاسی بالا ببرد و همچنین تصمیم‌گیری را برای جریان‌های سیاسی راحت‌تر کند. آیت‌ا… هاشمی همواره شخصیتی فراجناحی بوده‌اند و تلاش کردند در مسیر عقلانیت و اعتدال حرکت کنند. اصولگرایان نیز هیچگاه جایگاه فراجناحی آیت‌ا… هاشمی را نفی نکرده و همواره به حرکت ایشان بر مدار عقلانیت اعتقاد داشته‌اند. در نتیجه اگر آیت‌ا… هاشمی با همین موضع فراجناحی در جامعه روحانیت مبارز حضور پیدا کنند برای ما محل مناقشه نیست و ما از آن استقبال می‌کنیم. از انتخابات ریاست‌جمهوری سال۸۴ به بعد نوعی چرخش در مواضع آیت‌ا… هاشمی صورت گرفت که ایشان را به جریان اصلاحات نزدیک‌تر کرد و قرابت فکری بیشتری بین ایشان و اصلاح‌طلبان به وجود آمد. بنده فاصله گرفتن ایشان از جامعه روحانیت مبارز از سال۸۴ تاکنون را مثبت ارزیابی نمی‌کنم و معتقدم فضای سیاسی کشور نباید به سمتی می‌رفت که این فاصله روز به روز بیشتر شود. به نظر من حضور مجدد آیت‌ا… هاشمی در جلسات جامعه روحانیت مبارز ممکن است باعث تعدیل مواضع ایشان نسبت به اصلاح‌طلبان شود و فاصله ایشان با جامعه روحانیت مبارز کمتر از گذشته شود.

  حضور آیت‌ا… هاشمی در جلسات روحانیت مبارز در مقطع کنونی به منزله به دست گرفتن ابتکار عمل فضای سیاسی در آستانه انتخابات توسط ایشان است. آیا آیت‌ا… هاشمی به خلق حماسه‌ای دیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ می‌اندیشد؟

  آیت‌ا… هاشمی در طول تاریخ انقلاب در هر مقام و جایگاهی که قرار داشته‌اند از تاثیرگذاری بالایی برخودار بوده‌اند و جایگاه آن مقام را ارتقا داده‌اند. ایشان هنگامی که ریاست مجلس را به دست گرفتند جایگاه قوه مقننه را در کشور ارتقا دادند. این وضعیت برای قوه مجریه نیز رخ داد و زمانی که ایشان به ریاست‌جمهوری رسیدند موفق شدند جایگاه ریاست‌جمهوری را در کشور ارتقا بدهند. بدون شک اگر ایشان در مقطع کنونی در جامعه روحانیت مبارز حضور پیدا کنند و در تصمیم‌گیری‌ها شرکت کنند جایگاه روحانیت مبارز را در فضای سیاسی کشور ارتقا خواهند داد و در فضای سیاسی کشور تاثیرگذار خواهند بود. مساله مهم دیگر اینکه نقش آیت‌ا… هاشمی در بین توده‌های مردم با نقش ایشان در بین تشکلی که از نخبگان تشکیل شده متفاوت است. به همین دلیل نمی‌توان حضور مجدد ایشان در جلسات جامعه روحانیت مبارز را به منزله یک تحول۱۸۰ درجه‌ای در فضای سیاسی کشور به شمار آورد. اعضای جامعه روحانیت مبارز افرادی صاحب فکر، ایده و نظر هستند و چه بسا تاثیرگذاری مجموعه روی افراد بیشتر از تاثیرپذیری از بیرون باشد. با این وجود حضور آیت‌ا… هاشمی در جلسات جامعه روحانیت مبارز انعکاس بسیار بالایی در سطح توده‌های کشور خواهد گذاشت و یک اقدام تاثیرگذار در فضای سیاسی کشور به شمار می‌رود.

  شما در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود عنوان کرده‌اید که اصولگرایان در حال رایزنی با بزرگان و علما برای تعیین استراتژی در انتخابات ریاست‌جمهوری هستند، با این وجود شاید نیاز به مشورت با آیت‌ا… مصباح‌یزدی وجود نداشته است. دلیل این اظهارات چه بوده است؟

  بنده هیچ‌گاه چنین اظهاراتی را مطرح نکردم و کسانی که با بنده مصاحبه کرده‌اند به دلخواه خود از ادبیاتی که مورد تایید بنده نیست استفاده کرده‌اند. از نظر بنده آیت‌ا… مصباح یزدی یک شخصیت کم نظیر و تاثیرگذار در حوزه علمیه و در بین فضلا و علما هستند که از تاثیرگذاری بالایی در فضای سیاسی کشور برخوردارند. از سوی دیگر آیت‌ا… مصباح یزدی در بین توده‌های مردم نیز از تاثیرگذاری زیادی برخودارهستند و بسیاری از مردم خود را پیرو عقاید و تفکرات ایشان می‌دانند و از علم و آگاهی ایشان استفاده می‌کنند. با این وجود آیت‌ا… مصباح‌یزدی بیشتر به عنوان یک شخصیت علمی مطرح هستند تا به عنوان یک «لیدر سیاسی». شاید این نکته مورد غفلت برخی از افراد قرار گرفته است. از سوی دیگر آیت‌ا… مصباح‌یزدی هیچگاه جایگاهی برای خود خارج از چارچوب «جامعه مدرسین» تعریف نکرده و همواره در آن چارچوب فعالیت کرده‌اند. به همین دلیل اگر کسی قصد داشته باشد تصمیم‌گیری در جریان اصولگرایی را «سه ضلعی» کند با ناکامی مواجه خواهد شد و به نتیجه نخواهد رسید. جریان اصولگرایی تنها دو ضلع برای تصمیم‌گیری دارد. این دو ضلع نیز «جامعه روحانیت مبارز» و «جامعه مدرسین» است و هیچ ضلع سوم دیگری وجود ندارد. نکته دیگر اینکه کسی نمی‌تواند این دو تشکل مهم و تاثیرگذار را به اشخاص تقلیل دهد ودر افراد خلاصه کند. به صورت طبیعی در این دو تشکل، افراد ممتاز و صاحب فکر زیادی وجود دارد. با این وجود این افراد به کار تشکیلاتی و خرد جمعی اعتقاد دارند و خود را مقید به تصمیم جمعی می‌دانند. در گذشته برخی افراد تلاش کردند دو ضلع اصولگرایی را به سه ضلع افزایش بدهند که در نهایت نتیجه مطلوبی به دست نیاوردند. در شرایط کنونی نیز برخی تلاش می‌کنند تصمیم‌گیری برای جریان اصولگرایی را در سطح افکار عمومی سه ضلعی جلوه بدهند و برخی تکاپوها در همین زمینه صورت می‌گیرد.

  آیا تناقض در دیدگاه‌های جبهه پایداری با جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین باعث دو ضلعی بودن تصمیم‌گیری در جریان اصولگرایی است یا اینکه حضور سه ضلع، تصمیم‌گیری‌ها را مشکل‌تر می‌کند؟

  اصولگرایان همواره در راستای کار تشکیلاتی و خرد جمعی حرکت کرده و در آینده نیز در همین مسیر حرکت خواهند کرد. با این وجود در جریان اصولگرایی شخصیت‌هایی وجود دارند که در قالب تشکل‌ها نمی‌گنجند و شرایط خاصی دارند. به عنوان مثال مرحوم آقای عسکر اولادی علاوه براینکه در تشکل معنا پیدا می‌کرد دارای شخصیت ممتاز و تاثیرگذاری نیز در فضای سیاسی کشور بودند. در شرایط کنونی نیز افرادی مانند آقای حدادعادل و همچنین آقای ولایتی دارای چنین جایگاهی هستند. با این وجود این افراد پشتوانه تشکیلاتی ندارند و نمی‌توان آنها را در یک تشکیلات خاص خلاصه کرد. بدون شک تصمیم‌گیری برای جریان اصولگرایی تنها از طریق دو ضلع جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین صورت می‌گیرد و هیچ ضلع سومی در این زمینه وجود ندارد. با این حال به نظر می‌رسد جریان رقیب اصولگرایی تلاش می‌کند با ترغیب یک ضلع سوم، یک موقعیت متزلزل را برای تصمیم‌گیری در جریان اصولگرایی به وجود بیاورد. در نتیجه مطرح کردن آیت‌ا… مصباح‌یزدی و هواداران ایشان به عنوان ضلع سوم تنها به دلیل مورد مناقشه قرار دادن دو ضلع دیگر صورت می‌گیرد و هیچ استفاده سیاسی دیگری ندارد.

  نقش جبهه پایداری در تصمیم‌گیری اصولگرایان کجاست؟

  ما تصمیم نداریم براساس خواست و اراده دیگران رفتار کنیم. ما بنا داریم براساس تصمیمات جمعی و خرد جمعی عقلای اصولگرایی رفتار کنیم. اینکه دیگران چه تصمیمی برای حضور در عرصه سیاسی کشور دارند به معنای این نیست که ما نیز باید تسلیم مطالبات آنها باشیم. با این وجود ما در حرکت جدید خود از همه طیف‌های اصولگرایی و از جمله جبهه پایداری دعوت کرده‌ایم که به جمع ما ملحق شوند تا به یک تصمیم منطقی و عقلایی در انتخابات آینده دست پیدا کنیم.

  مواضع پایداری به چه صورت می‌تواند با مواضع جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین در یک جا جمع شود؟ برای این مساله چه راهکاری اندیشیده شده است؟

  ما از جبهه پایداری دعوت کرده‌ایم که به جمع ما اضافه شوند. اگر بپذیرند باید تابع خرد جمعی و تصمیمات تشکیلاتی باشند و اگر نپذیرفتند می‌توانند راه خود را در پیش بگیرند و هر برنامه‌ای که دوست داشته باشند، انجام دهند. در نتیجه هرفرد و گروهی که می‌تواند تابع نظرات جمعی باشد به جمع ما بپیوندد و هر کس که نمی‌تواند چنین شرایطی را بپذیرد می‌تواند راه دیگری را در پیش بگیرد.

  براساس شنیده‌ها احمدی‌نژاد به اصولگرایان پیام داده که درصورتی که اصولگرایان در انتخابات آینده ازوی حمایت کنند وی در لحظات آخر به سود گزینه اصلی اصولگرایان کنار خواهد رفت. به نظر شما آیا اصولگرایان به احمدی‌نژاد در این زمینه اعتماد خواهند کرد؟

  بنده در پاسخ تنها می‌توانم عنوان کنم که از آقای احمدی‌نژاد تشکر می‌کنم. به نظر من اینگونه صحبت‌ها «خالی بندی» است.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار