رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰ | کد خبر : 44053
 • دیپلماسی پارلمانی، یاور دیپلماسی رسمی *علیرضا رحیمی✔️

  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید

  رصد اخبار شبکه خبری وعده صادق:


  آنچه برای همه کشورها اهمیت به سزایی دارد، تنظیم سطح روابط شان در عرصه بین المللی با بهره گیری از ابعاد مختلف دیپلماسی برای تأمین منافع ملی کشورشان است که دیپلماسی پارلمانی یکی از وجوه مهم آن به حساب می آید.
  در حقیقت پارلمان ها به عنوان نهادهای حاکمیتی و مردمی در کنار مسئولان دولتی و دیپلماتیک در روابط و سیاست خارجی ایفای نقش می کنند. یکی از ظرفیت های مهم در این نوع دیپلماسی، استفاده از گروه های دوستی پارلمانی است و کشورهای پیشرو در زمینه دیپلماسی رسمی معمولاً از این ظرفیت به بهترین شکل استفاده می کنند. این در حالی است که مجمع بین المللی پارلمانی هم به عنوان یک نهاد بین المللی نقش مهمی در همگرایی اندیشه های مختلف در سازمان های مختلف و تنظیم روابط بین کشورها دارد و اخیراً اعضای پارلمان ایران هم در آن مجمع انتخاب شده اند. بنابراین گروه های دوستی و پارلمانی می توانند به عنوان نقش مکمل، روابط دو کشور را تنظیم کنند و در جهت تأمین مصالح عمومی اثربخشی بیشتری داشته باشند.
  دیپلماسی پارلمانی با کشورهای مهم دنیا بویژه برای پیگیری موضوعات مهم سیاست خارجی کشور در دوره جدید مجلس بخوبی در دستور کار قرار گرفته است. به عنوان مثال یکی از محورهای اصلی گفت و گوی رئیس مجلس ملی فرانسه که اخیراً به تهران سفر کرد، به موضوع برجام و یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات اجرای آن اختصاص یافت حال آنکه اگر کشورهای گروه ۱+۵ بخواهند روند اجرای توافق هسته ای را به طور یکجانبه و فارغ از واقعیت های موجود در ایران تحلیل کنند، محتمل است که به انحراف رفته و تصمیم واقع بینانه ای نگیرند ولی وقتی رئیس و یک گروه از پارلمان یکی از کشورهای طرف مذاکره به ایران سفر و با عالی ترین مسئولان ایرانی گفت و گو می کند قاعدتاً به فهم واقع بینانه تری از موضوع رسیده که تأثیر به سزایی در تصمیمات بین المللی و دوجانبه خواهد داشت.
  همچنان که در برجام شاهد بودیم، نگاه کشورهای مهم دنیا بخصوص کشورهای ۱+۵ بعد از مسافرت مقامات مختلف دیپلماتیک و پارلمانی آنها به ایران و ملاقاتشان با مسئولان و نمایندگان کشورمان تغییر کرده و تأثیر مثبتی در روند اجرای توافق برجای می گذاشت.
  بنابراین در بسیاری موارد که دیپلماسی رسمی ممکن است به تنهایی اثربخش نباشد دیپلماسی پارلمانی می تواند به عنوان مکمل و عامل تسهیل دیپلماسی رسمی عمل کند. در شرایط کنونی که رویکرد دیپلماسی رسمی دولت یازدهم موفق به ایجاد تحول در بهبود رابطه با بسیاری از کشورهای مهم اروپایی شده است جای تنظیم رابطه میان پارلمان ایران و پارلمان اروپا خالی است.
  در این باره باید نگاه جامع تری شکل گیرد و چارچوب رابطه با پارلمان این اتحادیه به عنوان یکی از مراجع مهم و قانونگذار اروپا تنظیم شود که این امر خود زمینه ساز تقویت پیوندهای اقتصادی و تجاری با کشورهای مهم این حوزه خواهد بود.
  در مجموع با توجه به اینکه دیپلماسی پارلمانی در دوره پیشین مجلس دچار انفعال شده بود و نقش تأثیرگذاری در تبادل و برقراری روابط پارلمانی با کشورهای مهم بین المللی نداشت، مجلس کنونی سعی می کند در جهت تحکیم این مناسبات حرکت کند و اگر دستگاه دیپلماسی نیاز به حمایت داشت، بتواند به عنوان یک بازوی مهم به پیشبرد اهداف کشور کمک کند. نگاه مجلس به روابط خارجی بلند مدت است و وقوع رخدادهای زودگذر تأثیری بر این برنامه بلندمدت نخواهد داشت.
  علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس
  منبع : روزنامه ایران هجدهم شهریور ۹۵
  پژوهشم** ۱۵۴۶

  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید

  ایرنا

  قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار