کد خبر : 4418
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۳
165 مشترک

تا زمانی که فلسطینیان “عربستان” و “ترکیه” را حامی خود بدانند، منتظر تغییر در شرایط خود نباشند

بحران موجود، مسئله ای فراتر از به بن بست رسیدن مذاکرات سازش است

به گزارش وعده صادق مانوئل اکسنقایتر” مدیر مسئول مجله خبری آلمانی “زوئرست” در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری قدس (قدسنا)، در بررسی ابعاد گسترده انتفاضه سوم فلسطینیان و آخرین تحولات فلسطین و سرزمینهای اشغالی هایش گفت: “به طور کلی انتفاضه، تنها مقاومت فلسطینیان علیه اشغالگری اسرائیل نیست بلکه مقاومتی برای دستیابی به حاکمیت و استقلال  بوده که البته هر دو مسئله از اجزای حقوق بشر جمعی است”.

وی ادامه داد: “بحران موجود، مسئله ای فراتر از  به بن بست رسیدن مذاکرات سازش است. تا زمانی که اسرائیل و متحدانش از تحقق هرگونه تغییر واقعی در منطقه خودداری کنند، مقاومت فلسطینیان همانند هر انسانی دیگر که تحت اشغالگری است ، برای دستیابی به استقلال و حاکمیت  ادامه خواهد یافت.”

تحلیلگرآلمانی همچنین با اشاره به رفتار دوگانه غرب در قبال کشتار روزانه فلسطینیان به دست نظامیان صهیونیستی گفت: ” حقیقتا سیاستهای تناقض آمیز غرب در قبال این مسئله غیر قابل انکار است و در عین حال از آنجایی که  بنیادهای فرهنگی غربی- لیبرالی بر اساس چنین سیاست هایی بنا شده است، چندان موجب تعجب ما نمی شود “.


مانوئل اکسنقایترافزود : ” زمانی که فلسطینیان زیر بمباران موشک های اسرائیلی کشته می شوند، زمانی که لبنانی ها در بمب گذاری بیروت و یا سوری ها در جنگ داخلی سوریه کشته می شوند،  ترحم غرب بسیار محدود می شود، اما زمانی که مردم در پاریس در حملات تروریستی کشته می شوند، تمام سیاست مداران و رسانه ها در اروپا و آمریکا، یک هیاهوی بزرگ و پر سروصدا به راه می اندازند.”


تحلیلگر آلمانی مسائل غرب آسیا در بخش دیگری از گفتگوی خود به تحولات اخیر منطقه و پیوندهای میان اسرائیل، عربستان و ترکیه  اشاره  و تصریح کرد: “عربستان سعودی نائب غرب در منطقه است و  تا زمانی که ریاض بر اساس تامین منافع متحدان غربی خود گام بردارد، هرگونه اقدامات آنها مورد پذیرش غرب خواهد بود. به همین دلیل شاهد حمایت عربستان از تروریست های سوریه و همچنین جنگ یمن بوده ایم. خاندان سعودی  بویژه در زمانی که بحث ایران مطرح می شود از جانب سیاستمدران غربی دستور می گیرند .

وی افزود: “غرب از عربستان در این ماموریت حمایت می کند چراکه واشنگتن و بروکسل علیه ایران سیاست تهاجمی را در پیش گرفته اند و عربستان یکی از ابزارهای ژئوپلتیکی برای این سیاست است. منطق عمیقی در روابط دوستانه و حمایت آمیز عربستان و اسرائیل وجود دارد چراکه هر دو نواب غرب  محسوب می شوند. مواضع مخالفت آمیز با شهرک سازی های اسرائیل که از ریاض منتشر می شوند نیز تنها لفاظی هایی سیاسی است. با درنظر گرفتن تمامی این نکات می توانیم بگویم که عربستان و اسرائیل شرکای جدید زیر چتر نظام سلطه غرب محسوب می شوند.”

اکسنقایتر در باره روابط نرکیه و رژیم صهیونیستی نیز تصریح کرد : “ترکیه متحد دیرینه اسرائیل از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و مهمترین “دوست” تل آویو محسوب می شود. با وجود شعارهای ضد اسرائیلی اردوغان در گذشته، این ارتباط، همیشه یک ارتباط و اتحاد با ثبات بوده است. مقامات ترکیه نیز همانند عربستان می خواهند با لفاظی ظاهری اعراب ضد اسرائیلی منطقه را خوشحال نگاه دارند. ترکیه نیز یکی دیگر از  نایبان غربی به حساب می آیند. آنکارا همانند ریاض از سوی سیاستمداران غربی هدایت  می شود و خود را به عنوان یکی از قدرت های اصلی منطقه محسوب می کند.


وی تاکید کرد: ” برنامه های جاه طلبانه “امپراطوری عثمانی نوین” آنکارا بدون حمایت های غرب و اسرائیل، محقق شدنی نیست و آنکارا این موضوع را به خوبی می داند. تمامی حملات ترکیه علیه همسایه اش سوریه در راستای تحقق این هدف است. آنکارا با بازکردن مرز خود با سوریه برای انبوه تروریست ها، منطقه نفوذ ایجاد کرده است. غرب نیز این موضوع را پذیرفته و حتی از آن حمایت می کند. ترکیه، غرب و اسرائیل یک هدف ژئوپلتیک مشترک را دنبال می کنند که آن “تجزیه و فروپاشی کامل سوریه” است.”

تحلیلگر آلمان همچنین در تشریح اوضاع سیاسی رژیم صهیونیستی در شرایط فعلی گفت : در واشنگتن و بروکسل (اتحادیه اروپا )، استراتژیست های تاثیرگذار، اسرائیل را به عنوان قدرت آینده در منطقه می پندارند که نظام “خاورمیانه جدید” را به همراه خود می آورد. به زعم آنها تل آویو یکی از قدرت های  تسلیحات هسته ای منطقه نیز هست، با توجه به اینکه اسرائیل نمی تواند به صورت همزمان علیه تمام کشورهای منطقه وارد عمل شود بنابراین به متحدان استراتژیکی نیاز خواهد داشت. ترکیه و عربستان مهمترین متحدان اسرائیل هستند.


وی خاطرنشان کرد: “ذات اسرائیل ،به عنوان موجودیتی که در یک سرزمین اشغال شده بنیان شده است در یک قدرت اشغالگر خلاصه شده است. حتی اگر اسرائیل به جای حمله به فلسطینیان، بخواهد به آنها کمک کند ،  باز هم نمی تواند چراکه در ذات آنها اشغالگری نهفته است و همچنان یک پروژه استعمارگر باقی خواهد بود. اشغالگری و سرکوب حقوق فلسطینیان بخشی از “کدهای ژنتیکی” اسرائیل است. این بدین معنا است که هر کدام از متحدان اسرائیل باید سیاست ضد فلسطینیان را به عنوان موضعی غیرقابل اعتراض بپذیرند چرا که همپیمانی با رژیم صهیونیستی به منزله تلاش برای بقا و ادامه حیات این رژیم است.

این فعال رسانه ای در نتیجه گیری تحولات منطقه گفت:” واقعیت های موجود نشان می دهد که آنکارا، ریاض و تل آویو شرکای ژئوپلتیکی در منطقه هستند. آنها اهداف مشابهی را تعریف کرده اند و همگی آنها دریافته اند که برای تحقق این برنامه های جاه طلبانه، اشغالگری اسرائیل در فلسطین نه تنها یک اقدام  بیهوده سیاسی نیست بلکه یکی از شرایط اصلی برای تحقق این طرح است. برای ترکیه و عربستان، حقوق فلسطینیان در برابر همپیمانی با  اسرائیل و غرب، فاقد ارزش است.”

وی همچنین به حوادث فاجعه بار نیجریه و حمله به شیخ زاکزاکی رهبر جنبش اسلامی این کشور و نقش رژیم صهیونیستی در این  جنایت اشاره و تصریح کرد: “این مسئله قابل انکار نیست  که اسرائیل قویا در حوادث نیجریه دخالت داشته است، حدودا ۵۰ شرکت اسرائیلی فعال در این کشور آفریقایی حضور دارند و همچنین روابط تجاری و سیاسی قوی میان آبوجا و تل آویو وجود دارد.

اسرائیل، مثل اقدامات مشابه در دیگر کشورها ، سیاستی علیه فعالیت های ضد اسرائیلی مذهبی، منطقه ای و ملی ایجاد می کند.”
اکسنقایتر تاکید کرد: “نبرد علیه گروه های ضد اسرائیلی در دیگر کشورها، در چشم تل آویو به عنوان یک ضرورت مطلق سیاسی برای ایمن سازی ادامه حیات  است. اسرائیل تنها در صورت جلوگیری از هرگونه انزوای بین المللی قادر به ادامه حیات است و سرکوب همراه با خشونت گروه های ضد اسرائیلی و حامی فلسطینی نیز در این راستا انجام می شود.”


وی در پایان گفتگو در مورد ارزیابی خود از مسئله فلسطین در سال ۲۰۱۵ و همچنین پیش بینی ها از چشم انداز تحولات فلسطین در  سال ۲۰۱۶ گفت: ” به شخصه انتظار تغییرات اساسی ندارم، فلسطین در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک کشور مستقل حضور نداشت و در سال ۲۰۱۶ نیز این امر میسر نمی شود. دلیل این پیش بینی نیز در الگوهای ژئوپلتیکی خاورمیانه یافت می شود که یک کشور  مستقل فلسطینی نمی تواند با شرایط ژئوپلتیکی کنونی ایجاد شود.”

مانوئل اکسنقایتر گفت: “تحقق این موضوع، نیازمند تغییرات اساسی  در منطقه است. تا زمانی که عربستان و ترکیه از اسرائیل حمایت می کنند، تا زمانی که ماشین رسانه ای-جنگی ترکیه و عربستان در حال فریفتن اعراب از جمله فلسطینیان هستند و تا زمانی که آنکارا و ریاض خود را به عنوان “حامیان منافع فلسطینیان” جلوه دهند، هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.”

منبع: قدسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب