کد خبر : 44262
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۱
159 مشترک

سیاست درهای باز(۱) – شوروی

سیاست درهای باز که در ایران در حال پیاده شدن است الگو گرفته شده از دو کشور چین و شوروی است. و این سیاست رسما توسط بعضی از مقامات و شخص رئیس جمهور اعلام شده که این سیاست درهای باز راهی برای توسعه و ترقی جمهوری اسلامی است. حال آیا این سیاست چین و شوروی را نجات داد یا موجب بدبختی آنها شد؟؟؟

به گزارش وعده صادق ، روزهایی بود که مارکسیسم و کمونیسم حرف اول را در دنیا میزند و این ایدئولوژی در تضاد جدی با لیبرالیسم و سرمایه داری بود. سرمایه داری که این ایدئولوژی را برای خود یک خطر می دانست درصدد تقابل جدی با این نهله فکری برآمد. مرکز این ایدئولوژی شوروی بود. شوروی روابطش با آمریکا به سه مرحله تقسیم می شد:

۱: دشمنی با تقابل اجتناب ناپذیر که اوج کمونیسم و تفکرات مارکس بود و شوروی دشمنی جدی با آمریکا داشت. این دوره در زمان لنین بود.(۱۹۳۰)

۲: رابطه ی قهرآمیر مبتنی بر همزیستی مسالمت آمیز که در این زمان کم کم شوروی داشت در مقابل آمریکا انعطاف نشان می داد. این دوره در زمان خروشچف بود.(۱۹۶۰)

۳: رابطه ی آشتی گونه مبتنی بر تقابل اجتناب پذیر که در این زمان در شوروی سیاست درهای باز محقق شده بود و شوروی کاملا در مقابل آمریکا منعطف شده بود. این دوره در زمان گورباچف بود.(۱۹۹۰)

حقیقت این مساله همان است که کلود دلماس در کتاب همزیستی مسالمت آمیز اشاره می کند:” هنر غرب در آن بود که دعوای خود با شوروی را از سطح ایدئولوژیک به سطح استراتژیک کشاند.” آری دوستان ، شوروی فراموش کرده بود که آمده است تا بساط کپیتالیسم را جمع کند و حرف نویی در جهان بزند و در آن زمان تقریبا ۸۰ درصد بودجه اش را صرف مسائل نظامی از جمله موشک ها و فضا و… کرد یعنی دعوایش با غرب وارد سطح استراتژیک شد. و مصیبت بالاتری برای شوروی پیش آمد که چون تقریبا ۸۰ درصد بودجه اش را صرف مسائل نظامی کرده بود از مسائل اقتصادی و اجتماعی غافل شده بود و در این زمینه وارد بحران شد. و دقیقا در آن زمان غرب که شوروی را درگیر مسائل نظامی کرده بود خودش تمرکزش را روی مسائل اقتصادی و اجتماعی و … گذاشته بود. لذا از زمان خروشچف به بعد شوروی برای خروج از بحران و نجات ملتش(بهانه های دولت مردان امروز ایران) به دامن غرب و آمریکا پناه برد. و این روابط در زمان گورباچف رسما به اوج خود رسید و شوروی رابطه ی آشتی گونه و بدون تقابلی را با غرب و آمریکا آغاز کرد.

کشورهای مختلف تحت فرمان شوروی به دنبال استقلال بودند و این یکی از دلایل مهم فروپاشی شوروی بود. اما فروپاشی شوروی دو دلیل جدی داشت که هر دو را امام خمینی (ره) پیش بینی کرده بود:

الف: اعتماد شوروی به غرب و مدل هایش(مثلا بازار آزاد و…) که امام در نامه تاریخی اش به گورباچف اشاره می کند:” شما اگر بخواهید در این مقطع تنها گره های کور اقتصادی سوسیالیسم و کمونیسم را با پناه بردن به کانون سرمایه داری غرب حل کنید نه تنها دردی از جامعه خویش را دوا نکرده اید که دیگران باید بیایند و اشتباهات شما را جبران کنند. چرا که امروز اگر مارکسیسم در روش های اقتصادی و اجتماعی به بن بست رسیده است دنیای غرب هم در همین مسائل و نیز در مسائل دیگر گرفتار حادثه است.”

ب: ناتوانی ایدئولوژی مارکسیسم و کمونیسم در اداره یک تمدن و تعارض جدی اش با دین و خداوند متعال که این را هم آن حکیم بزرگ پیش بینی کرده بود:”جناب آقای گورباچف! باید به حقیقت رو آورد ؛ مشکل اصلی کشور شما مسأله مالکیت و اقتصاد و آزادی نیست. مشکل شما عدم اعتقاد واقعی به خداست ، همان مشکلی که غرب را هم به ابتذال و بن بست کشیده و یا خواهد کشید. مشکل اصلی شما مبارزه طولانی و بیهوده با خدا و مبدأ هستی و آفرینش است…جناب آقای گورباچف!برای همه روشن است که از این پس کمونیسم را باید در موزه های تاریخ سیاسی جهان جستجو کرد ، چرا که مارکسیسم جوابگوی هیچ نیازی از نیازهای واقعی انسان نیست چرا که مکتبی است مادی و با مادیت نمی توان بشریت را از بحران عدم اعتقاد به معنویت که اساسی ترین درد جامعه بشری در غرب و شرق است، به در آورد.

مدل شوروی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب