• تاریخ انتشار: جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۱ | کد خبر : 44262
 • به گزارش وعده صادق ، روزهایی بود که مارکسیسم و کمونیسم حرف اول را در دنیا میزند و این ایدئولوژی در تضاد جدی با لیبرالیسم و سرمایه داری بود. سرمایه داری که این ایدئولوژی را برای خود یک خطر می دانست درصدد تقابل جدی با این نهله فکری برآمد. مرکز این ایدئولوژی شوروی بود. شوروی روابطش با آمریکا به سه مرحله تقسیم می شد:

  ۱: دشمنی با تقابل اجتناب ناپذیر که اوج کمونیسم و تفکرات مارکس بود و شوروی دشمنی جدی با آمریکا داشت. این دوره در زمان لنین بود.(۱۹۳۰)

  ۲: رابطه ی قهرآمیر مبتنی بر همزیستی مسالمت آمیز که در این زمان کم کم شوروی داشت در مقابل آمریکا انعطاف نشان می داد. این دوره در زمان خروشچف بود.(۱۹۶۰)

  ۳: رابطه ی آشتی گونه مبتنی بر تقابل اجتناب پذیر که در این زمان در شوروی سیاست درهای باز محقق شده بود و شوروی کاملا در مقابل آمریکا منعطف شده بود. این دوره در زمان گورباچف بود.(۱۹۹۰)

  حقیقت این مساله همان است که کلود دلماس در کتاب همزیستی مسالمت آمیز اشاره می کند:” هنر غرب در آن بود که دعوای خود با شوروی را از سطح ایدئولوژیک به سطح استراتژیک کشاند.” آری دوستان ، شوروی فراموش کرده بود که آمده است تا بساط کپیتالیسم را جمع کند و حرف نویی در جهان بزند و در آن زمان تقریبا ۸۰ درصد بودجه اش را صرف مسائل نظامی از جمله موشک ها و فضا و… کرد یعنی دعوایش با غرب وارد سطح استراتژیک شد. و مصیبت بالاتری برای شوروی پیش آمد که چون تقریبا ۸۰ درصد بودجه اش را صرف مسائل نظامی کرده بود از مسائل اقتصادی و اجتماعی غافل شده بود و در این زمینه وارد بحران شد. و دقیقا در آن زمان غرب که شوروی را درگیر مسائل نظامی کرده بود خودش تمرکزش را روی مسائل اقتصادی و اجتماعی و … گذاشته بود. لذا از زمان خروشچف به بعد شوروی برای خروج از بحران و نجات ملتش(بهانه های دولت مردان امروز ایران) به دامن غرب و آمریکا پناه برد. و این روابط در زمان گورباچف رسما به اوج خود رسید و شوروی رابطه ی آشتی گونه و بدون تقابلی را با غرب و آمریکا آغاز کرد.

  کشورهای مختلف تحت فرمان شوروی به دنبال استقلال بودند و این یکی از دلایل مهم فروپاشی شوروی بود. اما فروپاشی شوروی دو دلیل جدی داشت که هر دو را امام خمینی (ره) پیش بینی کرده بود:

  الف: اعتماد شوروی به غرب و مدل هایش(مثلا بازار آزاد و…) که امام در نامه تاریخی اش به گورباچف اشاره می کند:” شما اگر بخواهید در این مقطع تنها گره های کور اقتصادی سوسیالیسم و کمونیسم را با پناه بردن به کانون سرمایه داری غرب حل کنید نه تنها دردی از جامعه خویش را دوا نکرده اید که دیگران باید بیایند و اشتباهات شما را جبران کنند. چرا که امروز اگر مارکسیسم در روش های اقتصادی و اجتماعی به بن بست رسیده است دنیای غرب هم در همین مسائل و نیز در مسائل دیگر گرفتار حادثه است.”

  ب: ناتوانی ایدئولوژی مارکسیسم و کمونیسم در اداره یک تمدن و تعارض جدی اش با دین و خداوند متعال که این را هم آن حکیم بزرگ پیش بینی کرده بود:”جناب آقای گورباچف! باید به حقیقت رو آورد ؛ مشکل اصلی کشور شما مسأله مالکیت و اقتصاد و آزادی نیست. مشکل شما عدم اعتقاد واقعی به خداست ، همان مشکلی که غرب را هم به ابتذال و بن بست کشیده و یا خواهد کشید. مشکل اصلی شما مبارزه طولانی و بیهوده با خدا و مبدأ هستی و آفرینش است…جناب آقای گورباچف!برای همه روشن است که از این پس کمونیسم را باید در موزه های تاریخ سیاسی جهان جستجو کرد ، چرا که مارکسیسم جوابگوی هیچ نیازی از نیازهای واقعی انسان نیست چرا که مکتبی است مادی و با مادیت نمی توان بشریت را از بحران عدم اعتقاد به معنویت که اساسی ترین درد جامعه بشری در غرب و شرق است، به در آورد.

  مدل شوروی

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  هیچ‌جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند/ همه کشورها بر هزینه‌های انتخاباتی نظارت می‌‌کنند درگیری خونین در حاشیه رقابت‌های کشتی + فیلم آمادگی برای راه‌اندازی خط ریلی نخجوان_مشهد/واصف طالب‌اف به تهران می‌آید پیروزی با ارزش میلان برابر یوونتوس آذربایجان خواستار همکاری کشورهای غیر عضو اوپک شد عکس/ عکس العمل مردم هنگ‌کنگ در توفان! پای خرده فروشان به فضای مجازی باز شد یک سرکرده ارشد داعش در موصل به هلاکت رسید تعدادی از اعضای هیئت مدیره صندوق فرهنگیان به زودی دستگیر می‌شوند تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور غرب از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند / تصور شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است بازدید سفیر ایران در آلمان از شصت و هشتمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت تورم باز هم افزایش یافت/تورم نقطه به نقطه ۶.۶ درصد شد مهمترین تحولات هفتمین روز عملیات آزادسازی موصل عکس/ روایت عکاس بلژیکی از ایرانِ واقعی کوروش سلیمانی روحانی شد ترکان: سازمان استاندارد موضوع کنترل و مدیریت کیفیت را جدی بگیرد فیلم/ سیدعلی خمینی : مسئولین حق زندگی اشرافی ندارند. خانه مجلل ۱۷ متری با همه امکانات + تصاویر دلخوش‌ها و دلواپسان کنار هم شاهد بدعهدی آمریکا هستند