• تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۱ | کد خبر : 44888
 • به گزارش وعده صادق ، غریبه های آشنا ؛ زیباترین تعبیر برای واژه هایی که به کار می بریم اما نمی دانیم در حقیقت این واژه ها چه ماهیت عظیمی دارند. بشر میگوید ذهن اما نمی داند ذهن چیست؟ میگوید زمان اما نمی داند زمان چیست؟ میگوید روح اما نمی داند روح چیست؟ و مفاهیمی از این دست… مسئله اگر در این سطح باقی می ماند که مخاطب شناختی از این مفاهیم نداشت و آن ها را به کار نمی برد قابل قبول بود. اما مصیبتی داریم که مخاطب فکر می کند این واژه ها برایش آشنا هستند ولی در حقیقت نمی داند این واژه ها چه هستند؟ مخاطب قادر به تعریف این واژه ها نیست و اینجا می شود همان تعبیری که عرض کردم یعنی غریبه های آشنا. این فقط در میان مردم نیست بلکه حتی متفکرین جهان هم اذعان دارند که نمی دانند این واژه ها چه ماهیتی دارند. ژان فرانسوا دورتیه فیلسوف و انسان شناس بزرگ غربی ها می گوید آخر ما نفهمیدیم ذهن چیست؟ می گوید ما پس از ۲۵۰۰ سال در غرب هنوز به ماهیت دقیق ذهن پی نبرده ایم پس انسان حیوان شگفت انگیز است. یا در مسئله زمان که ۲۵۰۰ سال متفکرین مختلف غربی(ارسطو-دکارت-کانت-انیشتین و…) پیرامون زمان بحث کرده اند اما هرگز به نتیجه واحدی نرسیده اند.

  آری دوستان ، در محاورات روزمره ی خود به راحتی این واژه ها را به کار می بریم در حالی که نمی دانیم این واژه ها ۲۵۰۰ سال محل بحث متفکرین بوده که البته آخرش هم به نتیجه ای نرسیده است چون خرد بشری بوده است. برای مثال به چند نمونه اشاره می کنیم:

  ۱: حالت چه طوره؟…(حال یک واژه عظیم است که محل بحث متفکرین اسلامی بوده است)

  ۲: امام زمان…(اهمیت زمان که اشاره شد)

  ۳: ذهنم مشغوله…(اهمیت ذهن هم اشاره شد)

  ۴: طرف می جنگد…(جنگ در سطح کلان است)

  و مفاهیم از این دست که بسیارند و باید مفصل پیرامونشان بحث شود…

  بهتر است برای شناخت واژه ها ابتدا به سراغ اتیمولوژی(ریشه شناسی) آنها و سپس ترمینولوژی(مفهوم شناسی) شان برویم.

  ان شاء الله در مقالات آینده به معرفی مفصل هر واژه خواهیم پرداخت تا این غریبه ها آشنا به طور کامل برای ما آشنا شوند…

  نمونه ی ترمینولوژی

  ترمینولوژی منازعه

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  در بررسی وزرای پیشنهادی فتنه خط قرمز مجلس است/ توقع مردم تغییر در حوزه اقتصادی بود برجام، فضای مساعدی برای ترمیم زخم کهنه اقتصاد سلامت و آموزش پزشکی فراهم کرد وابستگان نظامی ایران با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب تجدید میثاق کردند فکر می کند از آسمان افتاده/ می خواهد قهرمان ملی باشد نمایشگاه صنعتی ایران ، روسیه و ارمنستان عکس/ تاب دست ساز بارش برف سنگین در اردبیل آیفون شما در خطر است؛ هرچه سریع تر به ۱۰٫۱ آپدیت کنید بانک مرکزی: نرخ بانکی ۱۲ ارز افزایش و ۲۰ واحد پولی دیگر کاهش یافت آمریکا در زمان حکومت اوباما جنگ سرد جدیدی علیه روسیه بپا کرد اقتصاد مقاومتی با سفارش و توصیه محقق نمی‎شود/ گریه‎های استاد برای وجود ربا در سیستم بانکی اظهار نظر «عارف» درباره رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت عارف :خبر کناره‌گیری من از ریاست شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان «بی‌ربط» است مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به علت همکاری‌اش با فتنه ۸۸ به‌جای خود باقی است آخوندی: لایروبی اروند امسال آغاز می شود/ تلاش برای افزایش ظرفیت ریلی خوزستان شرایط مطلوب امنیتی در ابعاد داخلی و مرزهای کشور/رعایت اخلاق اسلامی و حفظ حدود شرعی در اظهار نظرها داعش ۲۳۲ غیرنظامی را در جنوب موصل اعدام کرد دیکتاتوری همه جا بد است اما در دانشگاه بدتر/ رؤسای دانشگاه‌ها خودشان را قیوم دانشجویان ندانند تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه ششم آبان فوت یک زن به دلیل استفاده نادرست از بالابر در بندرعباس