• تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۵ | کد خبر : 44976
 • حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در طول ۶ دهه گذشته به دلیل بی‌تدبیری آل‌سعود بسیاری از حجاج بیت‌الله الحرام در حوادث مختلف کشته شده‌اند، اظهار داشت:‌ عربستان سعودی هیچ ساز و کار مناسبی برای اداره حج ندارد و به دلیل وجود اختلاف در رأس هرم قدرت این رژیم حوادث زیادی در حج به وقوع پیوسته است.

  وی با بیان اینکه فاجعه منا باید باعث تعریف ساز و کار جدیدی از سوی کشورهای اسلامی برای اداره حج شود، گفت: یکی از این ساز و کارها این است که کشورهای اسلامی در چارچوب سازمان همکاری‌های اسلامی، کمیته مشترکی برای اداره سیال حج تشکیل دهند تا نقش نظارتی بر حج داشته باشند.

  هانی‌زاده با بیان اینکه بزرگ‌ترین فاجعه تاریخ حج کمک گرفتن عربستان از رژیم صهیونیستی برای اداره حج است، گفت: این مسئله باید مورد توجه مسلمین قرار گیرد چون اداره مشترک حج با مشارکت رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی لکه ننگی در تاریخ آل‌سعود است.

  کارشناس مسائل غرب آسیا تأکید کرد: رژیم صهیونیستی پیشرفت‌هایی چون ممنوعیت شعارهایی علیه رژیم صهیونیستی و آمریکا مطرح کرده و عربستان با سیاسی کردن حج کشورهای تأثیرگذار در جریان حج را از شرکت در این مناسک منع کرده است.

  وی با بیان اینکه کمیته حقیقت‌یاب باید توسط سازمان همکاری‌های اسلامی تشکیل شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران پس از فاجعه منا برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب تلاش‌های زیادی کرد اما چون زوایای این فاجعه ناشناخته باقی مانده، بسیاری از شبهات در مورد ماهیت این حادثه برطرف نشده است.

  هانی‌زاده با تأکید بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی جزئیات پنهان فاجعه منا تصریح کرد: نشانه‌هایی از استفاده نوعی گاز سمی در جریان فاجعه منا وجود دارد که این تنها یکی از نشانه‌های عمدی بودن این اتفاق است که باید مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.

  کارشناس مسائل غرب آسیا در پایان با اشاره به سکوت سایر کشورهای اسلامی در قبال جنایت رژیم آل‌سعود در فاجعه منا، اظهار داشت: برخی از کشورهای اسلامی که در این فاجعه قربانی داشتند با دریافت مبالغ جزئی از سوی دولت‌هایشان مانع پیگیری این فاجعه شدند که این مسئله نیز امری تأسف‌بار است.

  انتهای پیام/

  فارس

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  دومین اجلاسیه خبرگان رهبری از آذر به اسفند موکول شد دولت منتقدان راعلیه خودمنسجم می‌کند/نبایدکشور راپرهزینه اداره کرد عکس/ بزرگ ترین کشتی دنیا آتش، کارگاه مبل سازی را خاکستر کرد خداحافظی با امواج آنالوگ+عکس نگرانی کره شمالی از موشک های مافوق صوت آمریکا فیلم/ آنچه در زمانه ما هست و در مناظره انتخابات آمریکا نیست! شمارش معکوس برای اتمام بزرگترین پروژه نوسازی بافت فرسوده غرب کشور در بررسی وزرای پیشنهادی فتنه خط قرمز مجلس است/ توقع مردم تغییر در حوزه اقتصادی بود برجام، فضای مساعدی برای ترمیم زخم کهنه اقتصاد سلامت و آموزش پزشکی فراهم کرد وابستگان نظامی ایران با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب تجدید میثاق کردند فکر می کند از آسمان افتاده/ می خواهد قهرمان ملی باشد نمایشگاه صنعتی ایران ، روسیه و ارمنستان عکس/ تاب دست ساز بارش برف سنگین در اردبیل آیفون شما در خطر است؛ هرچه سریع تر به ۱۰٫۱ آپدیت کنید بانک مرکزی: نرخ بانکی ۱۲ ارز افزایش و ۲۰ واحد پولی دیگر کاهش یافت آمریکا در زمان حکومت اوباما جنگ سرد جدیدی علیه روسیه بپا کرد اقتصاد مقاومتی با سفارش و توصیه محقق نمی‎شود/ گریه‎های استاد برای وجود ربا در سیستم بانکی اظهار نظر «عارف» درباره رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت