• تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۵ | کد خبر : 45156
 • به گزارش وعده صادق  ،دکتر علی‌اکبر پورفتح‌الله با اشاره به ۲۷ شهریورماه مطابق با ۱۷ سپتامبر به عنوان روز جهانی تقدیر از اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز گفت: همزمان با این روز سازمان انتقال خون ایران نیز به تجلیل و تقدیر از اهداکنندگان و داوطلبان پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز اقدام خواهد کرد.

  وی ادامه داد: پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز خون محیطی، مغز استخوان و بند ناف اکنون می‌تواند به بیماران کمک کند و بدخیمی‌های خونی، اختلالات مرتبط با سیستم خون‌ساز و بیماری‌های ژنتیک خونی را به طور کامل درمان کند.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در تمام دنیا مراکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز و خون بند ناف تشکیل شده است. در کشور ما نیز در سازمان انتقال خون مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز (سپاس) تشکیل شده و از سال جاری برنامه سازمان انتقال خون آن بوده که مراکز جامع اهدای خون در استان‌ها تشکیل شود و اکنون این موضوع به تدریج در استان‌ها در حال شکل‌گیری است.

  پورفتح‌الله افزود: به این ترتیب اهداکنندگان خون علاوه بر اهدای کامل خون، فرصت اهدای پلاسما، پلاکت و همچنین اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز را خواهند داشت. در فرآیند اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز، ابتدا افراد داوطلب اهدا می‌شوند و مورد ارزیابی قرار گرفته و نمونه خون‌شان جهت انجام آزمایشات مربوط به سازگاری نسجی، دریافت می‌شود. سپس در لیست افراد داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی قرار می‌گیرند. پس از آن اگر فردی با نسج آنها سازگار باشد، آزمایش‌های تکمیلی انجام و فرآیند اهدا انجام می‌شود.

  وی افزود: با حمایت وزیر بهداشت از محل صرفه‌جویی ارزی، منابع مالی برای انجام ۱۰۰ هزار مورد آزمایش سازگاری نسجی تامین شده و به این ترتیب اکنون سازمان انتقال خون آماده است پذیره‌نویسی برای اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز را گسترش دهد.

  به گفته مدیرعامل سازمان انتقال خون در حال حاضر تعداد داوطلبان پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی در سازمان انتقال خون ۵۷۵۰ نفر است. بدین ترتیب آزمایش‌های سازگاری نسجی برای آنها انجام و در بانک مربوطه در سازمان انتقال خون ثبت می‌شوند.

  پورفتح‌الله ادامه داد: برای دسترسی بهتر بیماران، شورای پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی تشکیل شده و مراکز، اطلاعات مربوطه را به این شورا ارسال می‌کنند. در این زمینه بانکی ملی تاسیس شده و اکنون در کشور حدود ۱۲ هزار ثبت شده داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی داریم.

  وی ادامه داد: تنها طی سه ماه گذشته، سازمان انتقال خون موفق به پذیره‌نویسی ۲۲۰۰ نفر شده و به دنبال آن هستیم که به سرعت در مراکز استان‌ها کار پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی را انجام داده و آزمایش‌های مربوطه نیز از طریق خرید خدمت از بخش خصوصی انجام شود.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون درباره خون بند ناف نیز گفت: آمار موارد بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون نیز به ۳۲۰۰ مورد رسیده که حاصل ۱۱ هزار خون بند ناف جمع‌آوری شده در سازمان انتقال خون است. براساس استانداردهای جهانی تنها سلول‌هایی در بانک جمع‌آوری می‌شوند که بالای ۲ میلیارد سلول داشته باشند و ما نیز تمام آزمایش‌های مرتبط با عملکرد و سازگاری آنها را انجام می‌دهیم.

  به گفته مدیرعامل سازمان انتقال خون، تاکنون ۲۰ مورد از نمونه‌های بانک بند ناف خون و مرکز پذیره‌نویسی این سازمان، مورد استفاده موفق در درمان بیماران بستری قرار گرفته است.

  پورفتح‌الله با اشاره به آمار جهانی نیز گفت: در سراسر دنیا ۲۸ میلیون داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی شده‌اند و تاکنون یک میلیون و ۲۱۰ هزار مورد پیوند از طریق پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی در سراسر دنیا انجام شده است./ایسنا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  دولت وزرایی را برگزیند تا در فرصت باقی‌مانده کارهای باقی‌مانده را پیش ببرند جایگزینان وزرای مستعفی به مجلس معرفی شدند امیدواریم هر چه زودتر شاهد نهایی شدن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر باشیم مسابقه جهانی برای سرمایه‌گذاری درایران/درکشورتنهایک مسیر وجوددارد نجفی دقیقه ۹۰ خط خورد/ دانش آشتیانی جایگزین شد عکس/ جاده ای زیبا در ژاپن واکنش ستاره تیم ملی به حواشی تلخ در ورزشگاه غدیر اهواز+اینستاپست اندر فواید مذاکره سیاسی در سوریه فیلم/ سیلی سرباز پاکستانی به خبرنگار زن حین پخش زنده لبخند سیاستمداران به پشتوانه قدرت دفاعی است/ بخشی از توان نظامی‌مان برای غافلگیری دشمن مخفی می‌ماند رئیس جمهور وارد اراک شد ایران از مداخله نظامیان در انتخابات مبرا بوده است/ هیچ‌ جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند آزادسازی روستای «قره قوش»/العبادی:به تُرک‌ها در موصل نیازی نداریم بازدید بخشدار مرکزی شهرستان ری از پروژه مسکن مهر امین آباد عکس/ دیدار رئیس جمهور ونزوئلا با رهبر انقلاب نقل قول هایی سازنده از رهبر انقلاب+ عکس نوشت رئیسان جمهوری سریلانکا،اندونزی، فنلاند و بوسنی در راه تهران/ مادورو در تهران روایت زندگی مشترک دو پزشک ایرانی و فلیپینی‌/دانشجویی‌ که با یک جزوه دختر مسیحی را مسلمان کرد خیال شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است/اشتباه‌های مکرر آمریکایی‌ها را در منطقه زمین‌گیر و درمانده کرده‌است کدخدایی: نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان، مستمر خواهد شد