• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵ | کد خبر : 45321

 • رصد اخبار شبکه خبری وعده صادق:  در این یادداشت به قلم فریبرز ناطقی الهی آمده است:متأسفانه عدم درک مکانیزیم چنین نشست هایی موجب نگرانی بیشتر مردم شده و تشویش اذهان عمومی را ایجاد کرده است. برخی از مسئولان هم در این وحشت زایی بی تقصیر نبوده اند.
  در نشست اخیر در اتوبان آزادگان که مسائل به سطح آب برداری از زمین و مسائلی از این قبیل ربط داده شده است که صد البته دخیل است، ولیکن نشست زمین یک میلی متر در روز که غیرواقعی است و بصرف درست بودن چقدر در ایجاد نشست های بزرگ می تواند تأثیرگذار باشد؟
  در ضمن باید توجه داشت نشست زمین به صورت یک نواخت و در یک پهنه وسیع صورت می گیرد و چنین نمود شاخصی مثل ایجاد یک حفره چیزی نیست که حاصل چنین برداشتی شود که به دلیل برداشت آب زیرزمینی مثلاً یک حفره قابلیت ایجاد داشته باشد.
  چنین مواردی عموماً در اثر یک اتفاق جانبی مثل وجود قنات موصفی در آن محل و فروریزش آن یا کنده کاری میدانی در کنارهای حفره ایجاد شده یا نشست لوله خاصی و یا انفجار زیرزمینی در آن پهنه محدود، تنها عامل چنین نشست هایی می تواند قلمداد شود.
  از این رو توصیه جدی برای مسئولان محترم و مسئولان شهری برای ترسیم تمامی خطوط زیرزمینی و شناسایی قنات های محتمل و برداشت گسل های منطقه ای و انباشت آنها روی یک نقشه توصیه می شود.
  این نقشه توانایی شناخت مناطق خطرآفرین و آمادگی را در رویارویی با این پدیده می تواند به صورت جدی فراهم سازد.
  در این مورد به خصوص هم اگر لوله انشعاب آبی در منطقه وجود نداشته باشد بدون شک باید نگران وجود قنات در زیر منطقه بود. چه بسا در زمان ساخت باندهای فرودگاه حضرت امام (ره) شاهد پر کردن حفره های زیادی از قنات ها بودیم.
  منبع: خبرگزاری خبرآنلاین / ۲۴ شهریور ۹۵
  اول**۱۵۷۷

  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید
  ایرنا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تقسیم‌بندی استان‌ها برای خروج و ورود زائرین اربعین از مرزهای سه گانه/ تردد اتباع خارجی فقط از مرز شلمچه بازگشت قدیمی‌ترین ایرلاین جهان به آسمان ایران+جزییات ترامپ اعتراض کند سرش زیر آب می رود! رییس جمهور وزیران پیشنهادی ۳ وزارتخانه را به مجلس معرفی کرد خبر امیدوار کننده برای فوتبال ایران؛ نماینده عربستان حذف شد عکس/ نان حلال پس از ۲۰سال زندان نباید عده ای گفتمان یاس را ترویج کنند +توییت خودکفایی ایران در ساخت قطعات هواپیماهای نظامی/سیاست دولت خرید ماهواره از خارج است نه تولید در داخل دولت وزرایی را برگزیند تا در فرصت باقی‌مانده کارهای باقی‌مانده را پیش ببرند جایگزینان وزرای مستعفی به مجلس معرفی شدند امیدواریم هر چه زودتر شاهد نهایی شدن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر باشیم مسابقه جهانی برای سرمایه‌گذاری درایران/درکشورتنهایک مسیر وجوددارد نجفی دقیقه ۹۰ خط خورد/ دانش آشتیانی جایگزین شد عکس/ جاده ای زیبا در ژاپن واکنش ستاره تیم ملی به حواشی تلخ در ورزشگاه غدیر اهواز+اینستاپست اندر فواید مذاکره سیاسی در سوریه فیلم/ سیلی سرباز پاکستانی به خبرنگار زن حین پخش زنده لبخند سیاستمداران به پشتوانه قدرت دفاعی است/ بخشی از توان نظامی‌مان برای غافلگیری دشمن مخفی می‌ماند رئیس جمهور وارد اراک شد ایران از مداخله نظامیان در انتخابات مبرا بوده است/ هیچ‌ جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند