رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰ | کد خبر : 45870
 • لغو جلسه شورای امنیت درباره آتش‌بس سوریه/آمادگی روسیه برای تمدید مجدد آتش‌بس


  رصد
  اخبار – شبکه خبری وعده صادق:

  خبرنگار الجزیره از لغو نشست فوق‌العاده شورای امنیت که قرار بود شب گذشته در خصوص اطلاع یافتن از توافق آمریکا و روسیه درباره توافق آتش بس در سوریه برگزار شود، خبر داد، این در حالی است که روسیه آماده است آتش‌بس را برای ۷۲ ساعت دیگر تمدید کند.

  به گرازش ایسنا،  به نقل از این شبکه خبری، اعضای شورای امنیت کمی قبل از شروع جلسه دو نامه از هیئت آمریکایی و روسی در این زمینه دریافت کردند. قرار بود سفیران روسیه و آمریکا شورای امنیت را در جریان جزئیات توافق قرار دهند که این امر در دقیقه ۹۰ لغو شد.


  قرار بود که اعضای شورای امنیت در جلسه پشت درهای بسته در ساعت ۳۰ : ۹ دقیقه در جریان جزئیات توافق آمریکا و روسیه قرار بگیرند درست در زمانی که مسکو و واشنگتن اتهاماتی را در زمینه مانع تراشی در مسیر اجرای توافق متوجه هم می‌کنند.

  ویتالی چورکین، سفیر روسیه در شورای امنیت گفت: لغو نشست به دلیل مخالفت آمریکا با انتشار جزئیات توافق آتش‌بسی بود که سرگئی لاوروف و جان کری، وزیران خارجه روسیه و آمریکا اخیرا در ژنو به آن دست یافتند.


  چورکین گفته بود که شورای امنیت احتمالا قطعنامه‌ای را در جهت حمایت از توافق آتش‌بس در نشست عالی رتبه خود در روز چهارشنبه جاری تصویب کند.

  وی پیش‌بینی کرده بود که وزیران خارجه آمریکا و روسیه در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت شرکت کنند.

  پیشتر میخائیل بوگدانف،  معاون وزیر خارجه روسیه نیز گفته بود، مسکو معتقد است که حمایت از این توافقنامه‌ها در شورای امنیت مفید بوده و درخواست از شرکا برای حمایت از چیزی که نمی‌دانند، اشتباه است.

  وزارت خارجه روسیه نیز تصریح کرد که لاوروف از کری خواسته بندهای توافق را منتشر کرده و در عمل به وعده‌هایش تعجیل کند و جبهه النصره را از مخالفان میانه‌رو جدا سازد.

  اما سامنتا پاور، سفیر آمریکا در شورای امنیت گفت: ما الان بر اجرای توافق آتش بس به ویژه در زمینه کمک‌های فوری و رسیدن کمک‌ها به سوری‌ها متمرکز هستیم.

  نماینده آمریکا گفت: ما نمی‌توانیم توافق با روسیه را از طریق مطلع ساختن شورای امنیت از جزئیات توافق اجرا کنیم چون امنیت ترتیب در نظر گرفته شده برای اجرای توافق به خطر می‌افتد.

  خبرنگار الجزیره در نیویورک گزارش داد که طرف آمریکایی با توزیع توافقنامه مذکور از جمله اطلاعات فنی که درباره آمار قربانیان جنگ بود بر اعضای شورای امنیت مخالفت کرد.

  وی گفت: واشنگتن نگران است که اطلاعات به دست گروه‌های تروریستی بیفتد و آنها از اقدامات آمریکا قبل از علنی شدن آن مطلع شوند.

  آمادگی برای تمدید آتش‌بس

  از سوی دیگر، روسیه اعلام کرده است که آماده است آتش بس در سوریه را برای ۷۲ ساعت دیگر تمدید و از نفوذ خود بر ملزم ساختن نظام سوریه به اجرای آتش بس استفاده کند. اما خواستار اجرای فوری وعده‌های مربوط به جدا کردن گروه‌های مخالف از تروریست‌هاست.

  کرملین تاکید کرد:‌ آماده‌ایم از نفوذ خود برای ملزم ساختن نیروهای نظام جهت اجرای کامل توافق آتش‌بس استفاده کنیم.

  کرملین ابراز امیدواری کرد که واشنگتن از نفوذ خود بر گروه‌های مخالف جهت اجرای توافق آتش بس استفاده کند.

  وزارت دفاع روسیه نیز درباره تمدید آتش بس در سوریه برای ۷۲ ساعت دیگر اعلام آمادگی کرده است و از طرف آمریکایی خواسته بر مخالفان فشار بیاورد تا به آتش‌ بس ملزم باشند.

  وزارت دفاع روسیه گفت:‌ ارتش سوریه بعد از اینکه از سوی گروه‌های مخالف تحت حمله قرار گرفت نیروها و تجهیزات خود را به جاده کاستیلو در نزدیکی حلب بازگرداند. این اقدام سوریه برای ممانعت از تسلط مخالفان بر مناطقی است که ارتش سوریه از آنجا عقب‌نشینی کرده است.

   انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق
  ایسنا

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار