رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۵ | کد خبر : 45924
 • یک سال گذشت، فرمان «سلمان» فرمالیته بود/شگردها و سناریوی هدفمند آل سعود علیه ایران

  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید

  به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، اگر چه تا پیش از آغاز موسم حج امسال، موضوع بی‌کفایتی، سهل‌‌انگاری، سوء‌مدیریت و کوتاهی آل سعود در برگزاری موسم حج سال گذشته و مسئولیت آن در بروز فاجعه دردناک مشعر منا بیشتر مورد  تاکید قرار می‌گرفت، اما اکنون با پایان یافتن مناسک حج و با توجه به اظهارات سئوال‌برانگیز مقامات سعودی از جمله سلمان، بن نایف و خالد الفیصل و کنایه‌های مضحک آنها به جمهوری اسلامی ایران و گزارش‌های ساختگی و غیر واقعی رسانه‌های رژیم سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران، فرضیه مهندسی شدن و عمدی بودن فاجعه منا و همچنین حادثه هولناک سقوط جرثقیل در مسجدالحرام تقویت می‌شود.

  ادعای جالب شاه سعودی: خدمت به حرمین مسئولیت بزرگی است که به آن افتخار می‌کنیم

  سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی در پاسخ به نامه ولیعهد خود مدعی شد:«پادشاهی سعودی خدمت به حرمین شریفین و زائران آن را افتخاری برای خود می‌داند و تمام امکانات و توانمندی‌های مالی و انسانی خود را برای خدمت به آنها به کار گرفته است».

  این ادعا در حالی است که رژیم سعودی بر خلاف نص صریح قرآن کریم، صدّ عن سبیل الله کرد و مانع ورود زائران ایرانی، سوری، یمنی و فلسطینی(آوارگان فلسطینی مقیم سوریه) برای ادای فریضه حج واجب شد.

   

   

  ادعای شاه سعودی مبنی بر این‌که حکومت آل سعود تمام امکانات مالی و انسانی را برای خدمت به زائران حرمین شریفین به کار گرفته است، در حالی است که شاهدان فاجعه منا، این ادعا را بی‌اساس می‌‌دانند، حجت‌الاسلام مهدی رجبی از اعضای کاروان قرآنی حج تمتع سال ۹۴ از بازماندگان واقعه‌ی مرگبار منا تاکید کرده است :«نیروهای سعودی در فاجعه سال گذشته مقصر بودند،‌کمترین کاری که سعودی ها می‌توانستند بکنند این بود که میان مردم آب توزیع کنند تا از تشنگی جان ندهند. اگر این هم مشکل بود حداقل ماشین‌‌‌های آتش‌نشانی یا بالگرد‌‌ها‌یی که بالای سر ما حرکت می‌کردند می‌توانستند آبپاشی کنند».

  شیخ سلمان بن محمد النشوان دبیرکل و سخنگوی شورای عالی قضایی آل سعود هم طبق معمول به تمجید غلوآمیز از شاه سعودی پرداخت و مدعی موفقیت کامل موسم حج امسال شد و گفت:«موسم حج امسال در امنیت و صلح بدون حوادثی که آرامش حجاج را برهم بزند یا آنها را نگران کند، برگزار شد». بر خلاف ادعای این مقام سعودی، وقوع فاجعه دردناک منا در موسم حج سال گذشته که به گفته مسئولان حج برخی کشورهای اسلامی  دست‌کم هفت هزار قربانی به جا گذاشت،‌ نگرانی و وحشت را بر حجاج موسم امسال حاکم کرده بود.

  ولیعهد سعودی: موفقیت حج بوق‌های گمراهی را خاموش کرد!

  سران آل سعود که نماد واضح و آشکار جاهلیت مدرن و گمراهی و انحراف از مسیر اسلام ناب محمدی و مروج بدعت‌های فرقه جعلی وهابیت به شمار می‌روند و عامل به راه افتادن موج گسترده ویرانگری و کشتار و بی‌ثباتی در کشورهای عربی و اسلامی و حتی جهان معرفی شده‌اند، در پی پایان مناسک حج تمتع امسال، رویکرد فریب افکارعمومی جهان اسلام را با هدف تبرئه خود از فجایع هولناک موسم حج سال گذشته به ویژه فاجعه منا که به جان باختن هزاران حاجی بیگناه از جمله ایرانی منجر شد، با شدت بیشتری دنبال می‌کنند.

  آنها با  تکیه بر رسانه‌های پرتعداد اما هوچی‌گر و دروغ‌پرداز و پرداخت پترودلارهای خود به حکومت‌های غیر مستقل و ضعیف و رسانه‌های غربی و عربی همسو با خود، از یک سال پیش، هجمه تبلیغاتی، روانی و سیاسی شدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته‌اند.

  یکی از این افراد، خالد الفیصل مشاور سلمان و دیگری محمد بن نایف ولیعهد سعودی است که البته همزمان وزیر کشور و رئیس کمیته عالی حج عربستان هم به شمار می‌رود، بن نایف از زمانی که محمد بن سلمان به عنوان جانشین ولیعهد منصوب شد، عملا به حاشیه و انزوا رفته است و بن سلمان تقریبا تمام ارکان قدرت و ثروت را به انحصار خود درآورده است و بن نایف را در وضعیت بغرنجی قرار داده است، با این حال بن نایف برای اظهار وجود و قوی نشان دادن خود، بهترین راه را در حمله به کشور بزرگ و قدرتمند جمهوری اسلامی ایران و جوسازی و اتهام‌زنی به آن دیده است.

  بن نایف که البته ادعاها و اتهامات خود را در قالب کنایه‌های مضحک مطرح می‌کند، طی روزهای اخیر در چندین نوبت به صورت غیر مستقیم، جمهوری اسلامی ایران را مورد هجمه خود قرار داد تا بتواند خود را از تنگنای احساس انزوا و به حاشیه رفتن نجات دهد.

   

  ولیعهد سعودی که برخی منابع از ابتلای وی یک بیماری حاد و خطرناک خبر داده‌اند-که البته انتصاب محمد بن سلمان به عنوان جانشین ولیعهد برای اولین بار در دوران سلطنت آل سعود این مسئله را مورد تاکید قرار می‌دهد-با توجه به تحرکات هدفمند بن سلمان تقریبا شانسی برای تحقق رویای تکیه زدن بر تخت پادشاهی آل سعود ندارد. بن نایف طی روزهای اخیر در نشست‌ها و دیدارهای مختلفی از موفق برگزار شدن موسم حج امسال دم زد، وی ادعا کرد:«موفقیت موسم حج، بوق‌های ضلالت را خاموش کرد».

   

  اعتراف مجدد مقامات آل سعود به کوتاهی و سهل‌انگاری در موسم حج سال گذشته

  سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی در پاسخ به نامه غلوآمیز بن نایف مدعی شد:«پادشاهی سعودی،‌خدمت به حرمین شریفین و حجاج را برای خود افتخار دانسته و تمام امکانات و توانمندی‌های مالی و انسانی خود را برای خدمت به آنها به کار گرفته است».

  محمد بن نایف ولیعهد سعودی در دیدار با فرماندهان نظامی و امنیتی سعودی ادعا کرده است : «سخن حقی آماده شد تا من در این مناسبت بیان کنم، سرلشکر عثمان المحرج موفقیت حج را به من تبریک گفت، ولی من به شما به خاطر کسب رضای خداوند و سازمان‌دهی این رخداد مهم به شکل مطلوب و جلب رضایت صاحبان امر را تبریک می‌گویم، سیلی از مکالمات به سمت من سرازیر شد،‌اکنون همه روحیه عالی دارند،‌زیرا از بوق‌هایی نگران بودند که پیش از حج صحبت می‌کردند،‌هر چند اگر می‌خواستند اقدامی انجام دهند، مردان ما با آنها مقابله می‌کردند،موفقیت موسم حج سال ۱۴۳۷(هجری قمری) به خاطر هماهنگی و همگرایی دستگاه‌های شرکت کننده محقق شده است که چنین همگرایی که امسال وجود داشته، پیش از آن شاهد آن نبودیم، ما وارد چالشی شدیم که شرایط منطقه‌ای دشواری در آن وجود داشت، تهدیدها، فراوان بود، ولی شما با آرامش و حرفه‌ای‌ عمل کردید و این موفقیت بوق‌هایی را که پیش از موسم حج به صدا درآمده بود،‌خاموش کرد، تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که احساس غرور و افتخار می‌کنم».

   

   

   

                                                                                               پیوند عمیق آل سعود و شیوخ وهابیت

   

  وی در ادامه افزود:«اکنون جایی هیچ شکی وجود ندارد که پایه‌های موفقیت، همگرایی و هماهنگی و کار خوب بوده است». این اظهارنظر به نوعی اعتراف به کم‌کاری، سهل‌انگاری، کوتاهی، نبودن هماهنگی میان دستگاه‌های ذیربط سعودی در موسم حج سال گذشته است که به فاجعه بزرگ منا و سقوط جرثقیل در مسجدالحرام منجر شد و هزاران حاجی بیگناه را در جوار حرم امن الهی قربانی کرد.

  وزارت بهداشت سعودی هم مدعی شده است که«تدابیر اتخاذ شده در موسم حج امسال در کاهش خطرات و تحقق حج بدون بیماری‌های واگیردار موفقیت‌آمیز بوده است»، این ادعا اگر صحت داشته باشد، نشان دهنده کوتاهی و قصور دستگاه‌های بهداشتی سعودی در حفظ بهداشت و سلامت موسم حج سال گذشته و جان باختن شماری از حجاج است.

  «سعید  اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران، درباره قصور و کوتاهی سعودی‌ها در رسیدگی به مجروحان فاجعه هولناک منا چنین گفته است:« فاجعه بعدی زمانی رخ داد که مجروحان را به بیمارستان‌های عربستان منتقل کردند. روز عید قربان پنجشنبه بود، جمعه و شنبه هم تعطیلات پایان هفته عربستان است و آنها آمادگی برای رسیدگی به این تعداد مجروح و مصدوم را نداشتند. زمانی که وارد بیمارستان منا شدم در حالی که باید در آماده‌باش کامل باشند اما کف راهروها تعداد زیادی از مجروحان را دیدم که به دلیل نارسایی تنفسی و کلیه دچار مشکل جدی شده  بودند.  برخی از آنها به دلیل رسیدگی نشدن به کما رفتند. من همیشه عنوان کردم که اگر امکانات احیا برای مصدومان این فاجعه فراهم بود تعداد زیادی از شهدا قابل درمان و احیا بودند. ۶۰ درصد شهدای کشورهای گوناگون قابل احیا بودند. سعودی‌ها دستگاه ساده احیا نداشتند. بیمارستان منا که باید ۲ میلیون زائر را پاسخگو باشد در حدود ۱۰۰ عدد دستگاه احیا داشت. کمبود امکانات درمانی و کم‌توجهی‌های صورت گرفته آمار شهدای این فاجعه را زیادتر کرد».

  این اظهار نظر شوقی علام مفتی اهل سنت مصر مبنی بر این‌که «موفقیت موسم حج در نتیجه سازماندهی موفقیت‌آمیز و هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف بوده است»، با فرض این‌که، ادعای موفقیت کامل موسم حج امسال درست باشد، بر سهل‌انگاری، بی‌تفاوتی و کوتاهی مقامات سعودی در موسم حج سال گذشته مهر تایید می‌زند.

  مشاور شاه سعودی:«خداوند ایرانی‌ها را هدایت کند»!

  «خالد الفیصل»(برادر سعودالفیصل وزیر خارجه سابق سعودی که مُرد) مشاور سلمان شاه سعودی، امیر مکه مکرمه و رئیس کمیته مرکزی حج سعودی به زعم خود پیامی برای مقامات جمهوری اسلامی ایران فرستاد و با وجود اثبات گمراهی و ضلالت وهابیون در اظهارات تهدیدآمیز که ماهیت جنگ‌افروزانه آل سعود را با توجه به تجاوز نظامی ویرانگرشان به کشور  عربی فقیر یمن بیش از گذشته  اثبات کرد، جنگی که سبب غرق شدن آل سعود متجاوز در باتلاق آن شده است، خالد الفیصل مدعی شد:«پیام من به رهبران و  دولت ایران این است، ابتدا از خداوند می‌خواهم که آنها را هدایت کند و آنها را از ضلالت و این رویکردهای اشتباه در قبال برادران مسلمان عربشان در عراق، سوریه و یمن و تمام جهان دست بردارند، و اما اگر آنها ارتشی را برای حمله به ما آماده کرده‌اند، باید بگویم ما لقمه آسانی نیستیم که هر وقت بخواهند با ما بجنگند، ما به یاری و توفیق خدا هر متجاوزی را بازخواهیم داشت و در حمایت از این اراضی مقدس و کشور عزیزمان یک لحظه درنگ نخواهیم کرد و هیچ انسانی در کره زمین یک وجب از خاک ما را لگدمال نخواهد کرد».

                                                                         مقامات آل سعود گمراه برای هدایت ایرانی‌ها دعا می‌کنند!

  الفیصل در ادامه ادعا کرد: «سازمان‌دهی موفقیت آمیز حج امسال پاسخی به تمام دروغ‌ها و افترائاتی است که پیش از موسم حج از سوی حسودان و کینه‌توزان و شایعه‌پراکنانی است که خواستنددر توانمندی پادشاهی سعودی برای خدمت به حجاج بیت الله الحرام و تسهیل امور حج به این شکل تشکیک و تردید ایجاد کنند که برای همه روشن شده است».به گزارش وعده صادق به نقل از تسنیم ،‌وی مدعی شد: «پادشاهی سعودی در امور داخلی ایران دخالت نمی‌کند،‌ ایرانی‌ها در کشورشان آزادند هر کاری که می‌خواهند انجام دهند،‌ ما هرگز اجازه سوء‌استفاده از این اراضی مقدس و به طور کلی حج را برای امور یا شعارهای سیاسی که هیچ ارتباطی با این سفر ایمانی ندارد، نخواهیم داد».

  کنایه مضحک خالد الفیصل به ایران و تقویت فرضیه عمدی بودن فاجعه منا

  خالد الفیصل مشاور شاه سعودی و  حاکم مکه مکرمه و رئیس کمیته مرکزی حج سعودی در پاسخ به سئوال هدفمند یکی از خبرنگاران سعودی مبنی بر «رابطه ایران با حادثه حج و موفقیت حج» با کنایه مضحک خود گفت این سئوال را از مقامات ایران بپرسید.

  وی ادعا کرد پیام پادشاهی سعودی به جهان این است که با طایفه‌گری و تفرقه مذهبی بجنگید. به گزارش وعده صادق به نقل از تسنیم، الفیصل در حالی گفت که اسلام دین صلح  است که رژیم سعودی در عمل با تفسیر انحرافی و التقاطی از اسلام و به وجود آوردن فرقه جعلی وهابیت به اسلام ناب محمدی خدشه وارد می‌کند و سبب بدبین شدن افکارعمومی جهان به اسلام به سبب رفتارها و سیاست‌های ویرانگر و خشونت‌آمیز خود و جنایات مزدوران وهابی مسلک شده است.

  ادعای بن نایف : پادشاهی سعودی بر پایه‌های عقیده اسلامی، جدیت و قاطعیت بنا شده است!

  بن نایف در دیدار با عبدالعزیز آل الشیخ مفتی دربار آل سعود و  دیگر شیوخ وهابی که وظیفه مشروعیت بخشی دینی به جنایات این رژیم در جهان را برعهده دارند، ادعا کرد که پادشاهی آل سعود بر مبنای عقیده اسلامی، جدیت و قاطعیت برپا شده است.

  مفتی دربار پادشاهی بنی‌سعود: خداوند آل سعود را برگزید

  مفتی دربار آل سعود طبق معمول به تمجید غلو‌آمیز از رژیم مسلط حرمین شریفین پرداخت و مدعی شد که آل سعود مشتاق خدمت به حرمین شریفین هستند، ما علیه گروه باطل متحد هستیم، موسم حج امسال در خیر و عافیت و آرامش و اطمینان بخشی برگزار شد،‌خداوند شما(آل سعود) را برای این  امر عظیم خدمت به بیت الله الحرام و مسجد النبوی برگزید و شما را بزرگ داشت و تجلیل کرد، ما از تلاش‌ها و اعمال شما در مبارزه با مواد مخدر و مشروبات تشکر می‌کنیم، دشمنان ما تمام تلاش خود را در زمینه فکری، اقتصادی و اخلاقی به کار گرفته‌اند،‌ولی موفق نشده‌اند، زیرا عقیده ما،‌عقیده سالم و ثبات است که اعمال این گروه باطل بر آن تاثیر نمی‌گذارد».

  مفتی آل سعود خطاب به ولیعهد رژیم گفت:«ملک سلمان،‌شما و جانشین ولیعهد(بن سلمان) را انتخاب کرد تا چراغ راه امت منسجم اسلام باشید، برای حرمین شریفین پس از خلفای راشدین، حمایت و پشتوانه‌ای نبود، به طوری که فتنه‌ها و مصایب و راهزنی وجود داشت تا این‌که حاکمان این کشور(آل سعود) آمدند و از حرم محافظت کردند و اقدامات شایانی برای خدمت به آن انجام دادند…»

   

                                                                            پیوند عمیق آل سعود و شیوخ وهایبت

  شیخ صالح بن فوزان الفوزان عضو کمیته دائمی فتوا و هیئت به اصطلاح کبارالعلماء سعودی هم مدعی شد :«پادشاهی سعودی چشم بینای جهان اسلام است و ثبات و موفقیت حج، دشمنان را برآشفته است».

  بن نایف هم در این دیدار مدعی شد:«ملک سلمان همواره بر لقب خود یعنی خادم الحرمین الشریفین تاکید می‌کند که این مسئله بر علاقه‌مندی والیان امر برای خدمت تصریح می‌کند»

  ادعای خدمت به حرمین شریفین و زائران در حالی است که حجاج و عمره‌گزاران همواره از بدرفتاری و خشونت نیروهای امنیتی سعودی در موسم‌های حج و عمره انتقاد کرده‌اند، در جریان فاجعه دردناک منا، رفتارهای غیر انسانی ماموران سعودی با مجروحان و ابدان مطهر شهدای فاجعه منا دروغ بودن شعار نخ نما شده خدمت به حرمین شریفین را مورد تاکید قرار داد.

  سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران درباره وضعیت  ابدان مطهر شهدای منا در کانتینرها و سردخانه‌های عربستان گفته بود:«جرم و جنایاتی که حکام آل سعود مرتکب شدند در تاریخ بی‌سابقه بود و سابقه نداشت که در یک روز هفت هزار زائر مظلومانه به شهادت برسند».

  وی با اشاره به رفتار بد آل سعود نسبت به مجروحان حادثه منا، تصریح کرد: «مجروحان این حادثه بدون کمترین رسیدگی در کف بیمارستان‌های عربستان قرار گرفتند و اگر به‌اندازه کافی دستگاه احیاء در دسترس بود اکنون بسیاری از این شهدا زنده بودند.رفتار آل سعود با ابدان مطهر شهدای منا بسیار توهین‌آمیز بود به‌طوری‌که ۲۰۰ شهید را با یک رفتار غیرانسانی در یک کانتینر پنج روز گذاشته بودند و این اجساد شهدا وضعیت بسیار بدی پیداکرده بود».

  اوحدی خاطر نشان کرد:«مسؤولان سعودی به بهانه اینکه می‌خواهند مسیر را برای رمی‌جمرات روز یازدهم آماده کننده پیکرهای شهدا را با رفتاری خارج  از آموزه‌های دینی و انسانی جابه جا کردند. ۲۰۰ پیکر را در کانتینرهایی گذاشتند که برای حمل مواد غذایی استفاده می‌شود و با توجه به اینکه سردخانه عربستان ظرفیت محدودی داشت ۶ هزار  شهید را در کانتینرهایی که سردکننده نداشت به مدت ۵ روز در گرمای مکه نگه داشتند؛ فاجعه سنگینی که باعث شد پیکرهای شهدا متلاشی و سیاه شود و کار شناسایی با مصیبت بزرگی همراه شود».

  توهین به ایران و تشویش اذهان عمومی تنها حربه رسانه‌‌های آل سعود برای تبرئه رژیم

  به نظر می‌رسد رسانه‌های سعودی به جز توهین و هتاکی به جمهوری اسلامی ایران برای گمراه‌کردن مردم خود و کشورهای عربی دیگر از حقایق تلخ موسم حج سال گذشته و فاجعه دردناک منا و سقوط جرثقیل ماموریت دیگری ندارند، آنها حتی در برابر مقاله کاملا منطقی، اصولی و واقع‌گرایانه وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره وهابیت کاملا منفعلانه عمل کرده و مطالب متعددی را با چاشنی توهین و ناسزاگویی به جمهوری اسلامی ایران و شخص وزیر خارجه کشورمان منتشر کردند.

  این رسانه‌ها طی روزهای اخیر بر طبل توخالی ادعاهای خود علیه ایران کوبیده و همچنان ادعا می‌کنند که ایران به دنبال سیاسی کردن حج است.

  در این زمینه عکاظ در تلاش برای تشویق و فریب افکارعمومی ادعا کرد:«تلاش‌های تهران برای سیاسی کردن حج شکست خورد و مناسک حج در امنیت و سلامت و آرامش برگزار شد، چرا که حکومت پادشاهی با دستگاه‌های مختلف حکومتی و امنیتی در اداره موسم حج امسال کاملا موفق عمل کرد و این موفقیت متمایزی است، پادشاهی سعودی تمام تلاش‌های نظام ایران را برای فتنه‌افکنی و ایجاد ناآرامی و هیاهوی رسانه‌ای خود وهمپیمانانش برای سیاسی کردن حج با هدف خارج کردن این فریضه از دایره اسلامی شرعی مهار کرد».

   

                                                                    خشم سعودی‌ها از مقاله دکتر ظریف درباره پیامدهای مصیبت‌بار فرقه وهابیت

  عکاظ با نسبت دادن انواع ادعاها و اتهامات بی‌پایه و اساس به جمهوری اسلامی ایران که تنها برازنده رژیم سعودی سرکوبگر و مسلط بر حجاز است، عمق تنگنا و انفعال امپراطوری رسانه‌‌ای آل سعود در برابر ایران و به طور کلی در برابر محور مقاومت را به سبب شکست‌های پیاپی در جبهه‌های مختلف به ویژه یمن و سوریه برملا کرد.

  این رسانه سعودی، حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از مردم عراق به ویژه اهل سنت این کشور که در معرض هجوم بی‌رحمانه تروریست‌های تکفیری دست پرورده وهابیت قرار داشتند و نیز کمک‌های مستشاری تهران به دولت قانونی سوریه برای پاکسازی این کشور از لوث تروریست‌های وهابی‌مسلک و نیز حمایت معنوی از خواسته‌های مشروع ملت‌های بحرین، یمن و فلسطین را حمایت از تروریسم خوانده است تا بر عمق همسویی رژیم سعودی با صهیونیست‌های غاصب و استکبار جهانی مهر تایید بزند.

  عکاظ دعوت هدفمند رژیم سعودی از عناصر ضد انقلاب و منافق خائن به عربستان در پوشش موسم حج و بهره‌برداری سیاسی رژیم از این مهره‌های طرد شده از سوی ملت ایران را به زعم خود، حضور حجاج ایرانی در موسم حج توصیف کرد و مدعی شد که :«مقامات ایرانی با وضع شروط غیرعملی و تلاش برای سیاسی کردن حج و دادن بعد سیاسی طایفه‌ای به حج اجازه ندادند که حجاج ایرانی مناسک حج را به جا آورند، پادشاهی سعودی با عملکرد عالی خود در موسم حج بدون تفرقه یا تبعیض، بر خدمت به حجاج اصرار دارد…»

  این روزنامه نه تنها مانع‌تراشی رژیم سعودی در برابر ادای فریضه حج بخش قابل توجهی از مردم کشورهای یمن و سوریه را شکست مزدوران ایران در یمن، سوریه، عراق و لبنان برای سیاسی کردن حج می‌خواند که آل سعود با حضور فلسطینی‌های ساکن مناطق اشغالی تحت سیطره رژیم صهیونیستی در موسم حج امسال موافقت کرد اما به آوارگان فلسطینی مقیم سوریه اجازه ورود به عربستان و شرکت در مناسک حج را نداد.

  عکاظ در حالی مدعی شکست ایران در یمن، سوریه، عراق و لبنان شده که رفتارها و اقدامات و تحرکات ماجراجویانه و جنگ افروزانه آل سعود بهترین دلیل بر شکست و انزوای این رژیم است که فقط با دلارهای نفتی متعلق به مردم عربستان و پرداخت رشوه به کشورهای نیازمند و فقیری همچون سودان، جیبوتی، نیجر،از آنها برای همراهی با سیاست‌های ویرانگرش و به منظور مشروعیت بخشی به تجاوزگری خود به ویژه در یمن بهره‌برداری می‌کند.

  البته پادوهای مطبوعاتی و کوتوله‌های سیاسی مزدور آل سعود هم به خوبی نقش محوله از سوی اربابان سعودی خود را ایفا می‌کنند، یکی از این افراد،«انورقرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات است، شیخ‌نشینی که به همراه رژیم حاکم بر بحرین به عروسک‌های دست‌ساز آل سعود و تبعیت تمام و کمال از این رژیم مشهور هستند، قرقاش برای نشان دادن اوج ارادت و سرسپردگی خود به حاکمان مسلط بر حجاز، مدعی شده است:«نظام ایران همچنان به دروغ گفتن علیه سعودی ادامه می‌دهد و از تریبون‌ها و نماز جمعه برای نفرت‌پراکنی استفاده می‌کند و بر شیوه سیاسی کردن برای طایفه‌گری تکیه کرده است.»

  وی با ابراز خشم از خطبه‌های نماز جمعه تهران، هجمه سنگین روانی، تبلیغاتی و سیاسی حکام مسلط بر حجاز علیه جمهوری اسلامی ایران و مانع‌تراشی آنها در برابر ادای فریضه حج مردم ایران را نادیده گرفت و مدعی شد: «این خطبه بیانگر تشدید تنش علیه ریاض است، باقی نگه داشتن پل‌ها در حال آتش چه نفعی دارد»

  شیوخ درباری همچنان در خدمت آل سعود

  شیوخ دربار آل سعود موسوم به هیئت کبارالعلماء طبق پیوند دیرینه خود با آل سعود مسلط بر حجاز به تمجید از این رژیم و مدیریت آن در موسم حج امسال پرداخته و ادعا کردند:« به لطف تلاش‌های گسترده حکومت خادم الحرمین در طول سال موسم حج با موفقیت برگزار شد».

   

  با وجود بهره‌برداری سیاسی آل سعود از موسم حج و دعوت از شخصیت‌های خاص از برخی کشورها برای تبلیغ سیاست‌های خود و ترویج عقاید و افکار التقاطی و انحرافی وهابیت در حرمین شریفین، شیوخ دربار سعودی مدعی شدند ما با اختلافات سیاسی و تعصبات مذهبی مخالفیم.

  اینفوگرافی فریبکارانه رسانه‌های سعودی علیه ایران

  رسانه‌های سعودی که در دروغ‌گویی و زیر پا گذاشتن اخلاق و انسانیت هیچ حد و مرزی برای خود قائل نیستند، متهم‌سازی حجاج بیگناه ایرانی را برای سرپوش گذاشتن بر کوتاهی و سهل‌انگاری و بی‌کفایتی آل سعود در اداره موسم حج که به بروز فجایع هولناک در مشعر منا و مسجدالحرام منجر شد، به طور خاص دنبال می‌کنند. یکی از این رسانه‌ها، توهمات و خیال‌پردازی خود را در قالب اینفوگرافی تکرار کرده‌اند و مدعی شده‌اند فهرستی از جرایم ایران در موسم‌های حج را مستند کرده‌اند، این رسانه‌ها جنایت هولناک ماموران آل سعود در به خاک و خون کشیدن صدها حاجی خارجی به ویژه ایرانی در موسم حج ۱۳۶۶ هجری شمسی را این‌گونه توجیه کرده و مدعی شده‌اند: ایرانی‌ها بدون در نظر گرفتن ملاحظات دینی یا اخلاقی به دنبال منفجر کردن کعبه مشرفه بودند. این رسانه در تلاش برای توجیه کوتاهی و سهل‌انگاری و سوءمدیریت آل سعود در بروز فاجعه سال گذشته در منا مدعی شد : «حرکت معکوس ۳۰۰ حاجی ایرانی باعث بروز این حادثه شد»

  رسانه‌های سعودی که برای دروغگویی خود هیچ مانعی در برابر خود نمی‌بینند، در تلاش برای منحرف کردن افکارعمومی از علت اصلی سفر مشتاقان ایرانی به عراق که همان ابراز عشق و ارادت خود به ساحت امامان مظلوم علیهم السلام از طریق زیارت حرم‌های مطهر آنها در عراق است، به دروغ مدعی شدند که «رهبر ایران فتوایی مبنی بر مجاز بودن حج در مراقد مقدسه عراق در سال جاری را صادر کرده است و این گام نشان دهنده نیت واقعی نظام ایران برای انتقال حج از مکه مکرمه به کربلا از طریق فریب دادن عوام است».

  این رسانه‌ها احادیث موثقی را که اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) در باب فضایل زیارت حرم مطهر امام حسین(ع) و ثواب آن نقل شده، به زعم خود تلاش ایران برای انتقال حج از مکه به کربلا خوانده‌اند، در حالی که این احادیث بر ارزش و اهمیت بالای زیارت حرم مطهر امام حسین(ع) تاکید می‌کند نه انتقال حج از مکه به کربلا، ادعایی که مقامات و رسانه‌های سعودی به کرات تکرار می‌کنند. البته تکرار این ادعا از سوی کسانی که شیعیان دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را کافر و رافضی می‌خوانند، عجیب و غیر قابل انتظار نیست.

  رسانه‌های سعودی، زیارت حرم مطهر امام حسین(ع)‌ به ویژه در روز اربعین و دیگر مراقد مقدسه در عراق را که بارها از سوی پیامبر رحمت حضرت محمد(ص) مورد تاکید قرار داده، به زعم خود بدعت خوانده‌اند.این ادعاها عمق کینه‌توزی وهابیون علیه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و شیعیان آنها را مورد تاکید قرار می‌دهد.

  یک سال گذشت، فرمان سلمان فرمالیته بود/سناریوی هدفمند متهم کردن ایران و حجاج بیگناه کشورمان

  یک سال از ادعای شاه سعودی مبنی بر دادن دستور برای انجام تحقیقات درباره فاجعه منا گذشت اما هیچ خبری نه از تحقیقات شد نه از نتایج آن، بلکه حجاج بیگناه ایران هم متهم شدند.

  سال گذشته چند رو زپس از فاجعه منا، دورهمی آل سعود و شیوخ وهابی درباری آنها در منا با روبوسی یکدیگر و خنده‌های آنها در سایه عزادار شدن هزاران خانواده در فاجعه منا، شاه سعودی در آن نشست گفته بود که :« دستور انجام تحقیقات درباره ابهامات حادثه دردناک منا و اعلام سریع نتایج آن را داده‌ایم».  از آن زمان یک سال می‌گذرد و هیچ خبری نه از تحقیقات است نه نتایج آن، بلکه شاهد رفتار ناجوانمردانه حاکمان مسلط بر حجاز و رسانه‌های مزدورشان در متهم کردن حجاج بیگناه ایران به بروز فاجعه سال گذشته در منا هستیم.

   

                                        یک سال پیش ساعاتی پس از فاجعه دردناک منا، شاه سعودی ضمن تبریک به شیوخ درباری و شاهزادگان مدعی دستور تشکیل کمیته تحقیق شد

  سلمان همان موقع به ناکارامدی طرح‌های سعودی در موسم حج اذعان کرده و گفته بود «همچنین به دستگاه‌های ذیربط دستور بازنگری در طرح‌های اجرایی موسم حج را صادر کرده‌ایم»

  شاه سعودی بدون در نظر گرفتن احساسات جریحه‌دار شدن خانواده‌های قربانیان فاجعه منا ابتدای سخنان خود را به گفتن تبریک به بهانه عید قربان اختصاص داد و حتی حاضر به عذرخواهی از خانواده‌های داغدار نشد تا نشان دهد هیچ ارزشی برای هزاران قربانی فاجعه منا و احساسات خانواده‌های آنها ندارد.

  دروغ بودن ادعای شاه سعودی

  ادعای شاه سعودی در حالی  است که حجت الاسلام و  المسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت کشورمان تاکید کرده است : پس از یکسال که از وقایع مکه و منا می‌گذرد، دولت عربستان اجازه نمی‌دهد کمیته حقیقت یاب درباره این واقعه تشکیل شود زیرا اگر این مسئله انجام شود، سوء مدیریت و سهل انگاری دولت عربستان در آن وقایع بر همه ثابت می‌شود.

  برخی از شواهدی که فرضیه عمدی‌بودن فاجعه منا را اثبات می‌کند؟

  علاوه بر وجود نشانه‌هایی مبنی بر عمدی بودن شهادت دکتر رکن آبادی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لبنان و سه دیپلمات دیگر کشورمان،، همسر یکی دیگر از شهدای منا اظهارات تکان‌دهنده‌ای درباره ابعاد جنایت آل سعود در فاجعه منا ایراد کرده است.

  همسر سردار شهید «علی‌اصغر فولادگر» از رزمندگان دوران دفاع مقدس، یکی از صدها شهید ایرانی مظلوم فاجعه منا تاکید کرده است که همسرش بعد از حادثه منا توسط سعودی‌ها به شهادت رسیده است.

  رضوان پورشمس همسر سردار شهید «علی‌اصغر فولادگر» خاطر نشان کرد:« آقای اعتصامی‌پور روحانی مبلغ بعثه گفتند که ما با فاصله نزدیکی از آقای فولادگر بودیم که من بیهوش شدم ولی او سرپا بود و به افراد کمک می‌کرد، آقایان شجاعی‌فر و شهید رکن‌آبادی هم شاهد زنده بودن همسرم بودند ولی پس از آن تا ۱۰۳ روز علی‌اصغر مفقود بود تا اینکه دخترم برای شناسایی به مکه رفت و آنجا متوجه شد که پیکر پدرش را دفن کرده‌اند. همسرم و شهید غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان از کسانی بودند که تا آخرین لحظات حادثه منا به حاجیان کمک می‌کردند و همگان دیدند که در سلامت کامل بودند. وقتی دخترم برای شناسایی پیکر پدرش به عربستان رفت عکسش را حتی بعد از حادثه دیده بود که بدون هیچ گونه آفتاب سوختگی یا کبودی بود. گویا همسرم در بیمارستان به شهادت رسیده بود. به نظر ما آل‌سعود و وهابیت قاتل همسرم هستند». به گفته وی، شهید فولادگر پیش از فاجعه منا، شاهد بروز حادثه سقوط جرثقیل هم بوده و بر قصور و کوتاهی آل سعود در این حادثه تاکید کرده بود.

   

  همسر شهید فولادگر با تاکید بر این‌که با اقتدار مقام معظم رهبری، حکومت عربستان عقب‌نشینی کرد و پیکر شهدای مطهر را به ایران برگرداندند، فاش کرد:« سعودی‌ها، شهدای منا را در قبرهای یک متر در دو متر سیمانی گذاشته بودند. این قبور درهای سیمانی هم داشتند که حلقه فلزی به آن وصل بود. درهای سیمانی به راحتی برداشته می‌شد. شهدا را در یک کاور گذاشته بودند و نهایتاً حدود ۲سانتیمتر خاک روی کاورها ریخته بودند.به اندازه ۱۰ هزار قبر به این شکل سیمان شده از قبل آماده کرده بودند و کل بیابان یا پادگان معیصم را از شهدای منا پر کرده بودند. به نظرم آل‌سعود این حادثه را از قبل برنامه‌ریزی کرده بود. اگر این طور نبود پس چرا باید قبرها را از قبل آماده می‌کردند. اما برای یاری رساندن به حاجیان حادثه‌دیده منا، هیچ تمهیدی پیش‌بینی نشده بود».

  نحوه شهادت رکن آبادی فرضیه برنامه‌ریزی شده بودن حادثه تلخ منا را تقویت می‌کند

  دکتر منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی به مناسبت اولین سالگرد فاجعه منا گفت : سال گذشته در منا اتفاقاتی رخ داد که این اتفاقات نه در قالب یک حادثه بلکه پروسه‌ای بود که با هدف تغییر صحنه حج و انحراف آن از محتوا شکل گرفت که از این حادثه به سهولت می‌توان ناکارآمدی و بی‌کفایتی مدیریت حج توسط آل سعود را استنتاج کرد.

  معاون بین‌الملل مجمع تقریب مذاهب تصریح کرد: حادثه آفرینی در متن مراسمی است که آل‌سعود آن را اداره می‌کند و شیوه شناخته شده آن در سال ۶۶ و حادثه تاسف‌بار سال گذشته که هزاران نفر از حاجیان در نمایش بی‌کفایتی به شهادت رسیدند، دیده شد.

  وی ضمن انتقاد از بی‌تفاوتی حکام سعودی پس از فاجعه منا، اضافه کرد: عکس العمل ظاهرا خونسردانه رهبران آل سعود که گویای ناراحت نشدن آنها بود توجهات را به موضوعی جلب کرد که اصل محتوای حج و برائت مشرکین و برائت از کسانی که حرمین شریفین را به سلطه خود درآورده‌اند، مطرح نشود.

  وزیر اسبق امور خارجه گفت: در دو تا سه سال اخیر برخوردهای اتمام حجت سعودی‌ها با حجاج ایرانی نشان دهنده این بود که حج را به مسیر بی‌بازگشت هدایت می‌کنند.

  وی گفت: برخی از زوایای این حادثه گویای این است که یک نوع طراحی در کنار این مسئله به چشم می‌خورد در چند روز اخیر برخی از دوستان که با خانواده شهید رکن‌آبادی دیدار داشتند نقل کردند که خانواده او از تخلیه همه بخش‌های بدن آن شهید بزرگوار سخن گفته‌اند. شاید لازم بود که پزشکی قانونی یک گزارش از وضعیت این شهید و علت قتل وی بیان می‌کرد.

  متکی افزود: بسیاری از افراد حاضر در حادثه منا دیده‌اند که زمان انتقال شهید رکن‌آبادی وی زنده بوده‌ اما عربستان مدت زمان زیادی برای شناخت ایشان وقت صرف کرد در حالی که سعودی‌ها وی را از سوریه و لبنان و مواضع وی می‌شناختند، اینجاست عمدی بودن قتل شهید رکن‌آبادی به راحتی به ذهن متبلور می‌شود.

  چهار دلیل برای اثبات فرضیه عمدی‌بودن حادثه منا

  سیدافقهی کارشناس مسائل سیاسی گفته است: مطمئنم در ارتباط با حجاج ایرانی بالاخص در مورد جان باختن شخصیت‌هایی همچون شهید رکن آبادی در حادثه منا توطئه و عمد صورت گرفته است.

  وی با اشاره به سالگرد فاجعه منا و جان باختن شمار زیادی از حجاج بیت‌الله الحرام اظهار داشت: درباره علل وقوع این حادثه گمانه زنی‌های متفاوتی بیان شده است که موضوع اول بحث عمدی بودن یا شبه عمدی بودن این حادثه است.

  این کارشناس مسائل سیاسی افزود: وقتی داده‌های میدانی، قرائن، شواهد و مهندسی حرکت حجاج و راهنمایی آنها در ورود و خروج خیابان‌های اطراف منا را مشاهده می‌کنیم، اکثر کارشناسان این رشته بر این باورند که این مسائل عادی نبوده و عمد در کار بوده است.

  به گفته وی، دلیل دوم عمد بودن حادثه منا نیز به عدم رسیدگی کافی، عدم وجود نیروهای انتظامی و امدادرسان برمی‌گردد چرا که سعودی‌ها می‌دانند که محل عبور حجاج به تنگه منا معروف است و جمعیت هم در روز اول بسیار زیاد است.

  سید افقهی تاکید کرد: سعودی‌ها هر ساله به هنگام رمی جمره و زدن سنگ شیطان به دلیل ازدحام جمعیت شاهد اتفاقات ناگوار هستند بنابراین پیش‌بینی احتمال وقوع حوادث بزرگتر برای آن‌ها هم دور از ذهن نیست، بنابراین وقوع حادثه منا نشان می‌دهد که مقامات این کشور اقدامی را در جهت جلوگیری از ان انجام ندادند.

  این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: دلیل سوم عمدی بودن حادثه منا هم این است که چرا سعودی‌ها اجازه ندادند گروه‌های امدادرسان از کاروان‌های دیگر کشورها و به خصوص کاروان جمهوری اسلامی ایران به هنگام وقوع این حادثه کمک‌رسانی کنند که این موضوع بسیار مهم است.

  وی گفت: دلیل چهارم عمدی بودن حادثه منا هم به امتناع سعودی‌ها از تشکیل گروه حقیقت‌یاب برمی‌گردد، آ‌ن‌ها ادعا داشتند که خودمان تحقیقات لازم درباره علل وقوع این حادثه و .. انجام می‌دهیم و نتایج آن را اعلام می‌کنیم. ولی موضوع مهم این است مگر می‌شود کسی که خود متهم به قتل است در مورد صحنه قتل نظر دهد.

   

   

  سید افقهی با بیان اینکه سعودی‌ها نه خودشان کاری انجام دادند و نه اجازه تشکیل چنین گروهی را دادند، بیان کرد: آن‌ها به راحتی قضیه منا را لاپوشی کردند و خاک ریختند و گفتند که یک قضا و قدر الهی بود و ما برای جان باختگان تقاضای رحمت الهی داریم و این موضوع را تمام کردند.

  این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه حادثه منا مسئله جان‌هاست و ۷۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند که ۴۶۴ نفر از آنها هموطنان ما هستند، گفت: سعودی‌ها ادعا دارند که تشکیل گروه حقیقت‌یاب با حضور کشورهای دیگر تجاوز و توهین به تمامیت ارضی و سیادت دستگاه قضایی آنهاست ولی همه جای دنیا وقتی شهروندان کشوری به کشور دیگری می‌روند و در آن کشور اتفاق یا سانحه‌ای برایشان پیش می‌آید کشور متبوع حق دارد در مورد کشته شدن شهروندش تحقیق و تفحص کند چنانچه در لبنان وقتی چند آمریکایی کشته شدند FBI به آنجا رفت، در عربستان، عراق و افغانستان نیز چنین کارهایی را انجام دادند.

  سید افقهی اضافه کرد: از  مسئله بی‌کفایتی، بی‌لیاقتی سعودی‌ها در مدیریت حرمین شرفین که بگذریم این فتوای مفتی عربستان که گفته است « ایرانی‌ها همه کافرند» نشان می‌دهد آنها از کشتن ایرانی‌ها چه به عمد و چه شبه عمد هیچ باکی ندارند.

  این کارشناس سیاسی افزود: وهابی‌ها پیرو تفکرات تکفیری‌های ابن تیمیه هستند و همه مذاهب غیر خود را کافر، مشرک، مرتد و یا بدعت‌گذار می‌دانند، بنابراین تعامل دولت عربستان در برخورد با اجساد مطهر حجاج که در امن‌ترین جای دنیا جان باخته بودند نیز بسیار بی‌شرمانه و غیر انسانی بود، چنانچه گفته می‌شود برخی از حجاج نیمه جان بودند و آن‌ها هیچ ارزش و احترامی برایشان قائل نبودند و آن‌ها را به چشم کافر و مشرک می‌دیدند که همه این مسائل باید به دقت مورد پیگیری و رسیدگی قرار گیرد.

  وی خاطرنشان کرد: مطمئنم در ارتباط با حجاج ایرانی بالاخص در مورد جان باختن شخصیت‌هایی همچون شهید رکن آبادی و حاتمی که حاجی عادی نبودند توطئه و عمد صورت گرفته است.

  بهترین پاسخ به ادعای واهی سعودی‌ها علیه ایران

  حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران گفت: اینکه رژیم سعودی ادعا می‌کند که ایران در فاجعه منا مقصر بوده، سخنی بی‌اساس است؛ چراکه اگر سخنانشان درست است؛ پس چرا فیلم‌ دوربین‌های امنیتی از فاجعه منا را منتشر نمی‌کنند؟

  به گفته امیر الحاج ایران، فیلم‌های موجود و روایت شاهدان عینی می‌گوید که عربستان تنها مقصر فاجعه انسانی مناست.

  نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به برخی سخنان اخیر مسئولان حکومتی عربستان مبنی بر کارشکنی ایرانیان در مناسک حج گفت: این سخنان دروغ‌هایی فاحش است که برای فریب افکار عمومی جهان مطرح می‌شود، اما امروزه به دلیل غلبه پوشش خبری رسانه‌ها بر وقایع مختلف، طرح این سخنان بی فایده است زیرا جهانیان به سادگی می‌توانند حقیقت را دریابند.

  وی افزود: مسئولان حکومتی عربستان در ابتدا مسئولان ایرانی را با چند ماه تأخیر برای رایزنی در امور حج دعوت کردند، در گفت‌وگوی نخست هم مشکلات و موارد اختلاف حل نشد، پس از تغییر وزیر حج عربستان مذاکرات دیگری انجام شد، که باز هم به دلیل عدم تأمین امنیت زائران ایرانی و طرح مباحثی که بر خلاف فقه شیعه بود، به توافق نرسیدیم.

  قاضی عسگر گفت: ما غرور و عزت زائران ایرانی را خدشه دار نمی‌کنیم، تا آخرین لحظه بنای مسئولان ایرانی بر اعزام زائران به مناسک حج قرار داشت، حتی منازل حجاج هم اجاره شد اما دولت عربستان تأمین امنیت زائران ایرانی را قبول نکرد.

  وی خاطرنشان کرد: مسئولان عربستان می‌گویند که ما مناسک حج را سیاسی می‌کنیم، این در حالی است که ما عقیده داریم حج دارای یک رکن سیاسی و یک رکن عبادی است اما هیچ‌گاه مناسک حج را سیاسی نکردیم.

  نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: زائران ایرانی در مناسک حج مراسم برائت از مشرکان را برگزار می‌کنند زیرا برائت یک مسئله قرآنی است که انبیای الهی در آن پیشگام بوده‌اند، ما در مراسم برائت از مشکران علیه افرادی که خون تعداد زیادی از مسلمانان را بر زمین ریخته و عده زیادی را آواره کرده‌اند، شعار می‌دهیم، این مسئله منافاتی با امنیت مناسک حج ندارد.

  لزوم مشارکت کشورهای اسلامی در مدیریت موسم حج

  علمای جهان اسلام که تحت تاثیر و اغوای پترودلارهای آل سعود قرار ندارند،‌همگی بر ناکارامدی و سوء‌مدیریت و سهل‌انگاری رژیم در برگزاری موسم حج امن و مطمئن متفق‌القول هستند، آنها با توجه به این‌که حرمین شریفین متعلق به کل جهان اسلام است، بر ضرورت تشکیل کمیته مشترکی برای مدیریت حج و حفظ امنیت و برقراری عدالت در واگذاری سهمیه‌ها تاکید می‌کنند.

  شیخ خضر الکبش از علمای اهل سنت لبنان با تاکید بر اهمیت پیام اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره موسم حج خواستار تشکیل کمیته مشترک برای مدیریت موسم حج به سبب سوء‌مدیریت و سهل‌انگاری حکومت سعودی شد.وی هدف از سیاست‌ها و اقدامات آل سعود را جلب رضایت آمریکا به عنوان ارباب این رژیم دانست .

  اولین سالگرد فاجعه منا در حالی است که به گفته سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران، خیلی از کشورهای اسلامی در مقابل ظلم عربستان مهر سکوت بر دهانشان زدند.

  حجت الاسلام سیدعلی قاضی عسگر  نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حوادث تلخ سال گذشته در زمان انجام مناسک حج تاکید کرده است: حکومت آل سعود نمی‌تواند مناسک حج را به درستی و به طور کامل مدیریت کند. به گزارش وعده صادق به نقل از تسنیم، وی با بیان اینکه در این واقعه سوء مدیریت حکومت آل سعود به اثبات رسید، گفت: حکومت عربستان به موقع عملیات امدادرسانی را انجام نداد و این اقدام سبب شد که حداقل ۷۵۰۰ نفر از حجاج از تمامی کشورهای اسلامی کشته شوند، حوادث مکه و منا جهان اسلام را داغدار کرد.

   

                                               سقوط جرثقیل بر سر حجاج بیگناه در جوار حرم امن الهی، مهر دیگری بر سوءمدیریت و سهل‌انگاری آل سعود

  قاضی عسگر افزود: تاریخ حج این مسئله را تأیید می‌کند، حکومت آل سعود از ابتدای دوران زمامداری خود تاکنون ثابت کرده است که نمی‌تواند مناسک حج را به درستی و به طور کامل مدیریت کند.

  قاضی عسگر تصریح کرد: وقتی رهبر معظم انقلاب بر لزوم تجدیدنظر در مدیریت مناسک حج تأکید می‌کنند به دلیل اقدامات حکومت بی لیاقت آل سعود و هم به دلیل فرمایش خداوند در قرآن است.

  وی گفت: در قرآن کریم بارها بر این مسئله تأکید شده است که افرادی که ظلم کردند نمی‌توانند به عهد خداوند نائل شوند، افرادی که دستشان به خون افراد زیادی در سوریه، عراق و یمن آلوده شده و کودکان زیادی را به قتل رسانده‌اند، از جرگه اسلام خارج هستند.

  شجره خبیثه معلونه آل سعود لیاقت اداره حرمین شریفین را ندارد

  و در پایان باید به پیام مهم و راهگشای امام خامنه‌ای به مناسبت موسم حج امسال اشاره کرد که در واکنش به ادعاهای واهی حکومت سعودی تاکید کردند:«بوقهای تبلیغاتی آنان اعم از سیاستمدارانی که رفتار آنان در برابر صهیونیست‌ها و آمریکا ننگ جهان اسلام است، تا مفتیان ناپرهیزکار و حرام‌خواری که آشکارا برخلاف کتاب و سنّت فتوا می‌دهند، تا پادوهای مطبوعاتی که حتی وجدان حرفه‌ای هم مانع دروغ‌سازی و دروغ‌گویی آنان نیست، تلاش بیهوده می‌کنند که جمهوری اسلامی را در محروم‌سازی حجاج ایرانی از حج امسال، متهم نشان دهند. حکام فتنه‌انگیزی که با تشکیل و تجهیز گروه‌های تکفیری و شرور، دنیای اسلام را گرفتار جنگهای داخلی و قتل و جرح بی‌گناهان کرده‌اند و یمن و عراق و شام و لیبی و برخی دیگر از کشورها را به خون آغشته‌اند؛ سیاست‌بازان از خدا بی‌خبری که دست دوستی به رژیم اشغالگر صهیونیست داده و چشم بر رنج و مصیبت جانکاه فلسطینیان بسته‌اند و دامنه‌ ظلم و خیانت خود را تا شهر و روستای بحرین گسترده‌اند؛ حاکمان بی‌دین و بی‌وجدانی که فاجعه‌ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده‌اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دم می‌زنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیبکرده‌اند، متهم می‌کنند. آنان مصداق کامل بیان روشنگر قرآن کریمند که فرمود: وَ اِذا تَوَلّیٰ سَعیٰ فِی الاَرضِ لِیُفسِدَ فیها وَ یُهلِکَ الحَرثَ وَ النَّسلَ وَ اللّهُ لایُحِبُّ الفَساد* وَ اِذا قیلَ لَهُ اتَّقِ اللّهَ اَخَذَتهُ العِزَّهُ بِالاِثمِ فَحَسبُه‌ و جَهَنَّمُ وَ لَبِئسَ المِهاد».

  معظم‌له با بیان اینکه شجره خبیثه ملعونه آل‌سعود لیاقت اداره حرمین شریفین را ندارد، تأکید کردند: هیئت حقیقت‌یاب فاجعه منا باید تشکیل شود.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق
  تسنیم

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار