کد خبر : 46010
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۷
271 مشترک

ایمان ما به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟؟؟

ایمان. واژه ای که بسیار از زبان ها شنیده می شود ولی هیچکس شناخت صحیحی از آن ندارد. هیچکس نمی داند که ایمانش به چیزهایی تعلق می گیرد. اگر ما شناخت صحیحی از متعلقات ایمان خود نداشته باشیم نمی دانیم به چه چیز هایی مومن هستیم و ایمان ما زیر سوال است. چگونه ایمانی صحیح داشته باشیم؟؟؟…

به گزارش وعده صادق ، همانطور که اشاره شد به هیچ وجه شناخت دقیقی از ایمان و متعلقاتش در جامعه ی ما (حتی خواص جامعه) وجود ندارد. وقتی ما شناخت دقیقی از ایمان و متعلقاتش نداشته باشیم جدا از اینکه ایمانمان زیرسوال است ما هرگز متوجه حملات شیطان و غرب به متعلقات ایمانمان نخواهیم شد و لذا هرگز درصدد مقابله ی با آن نخواهیم بود. هالیوود و سایر سربازان ابلیس امروزه در فیلم ها و سریال ها به راحتی متعلقات ایمان ما را مورد حمله قرار می دهند که ان شاء الله در مقالاتی مفصل به تک تک این فیلم ها و سریال ها خواهیم پرداخت. اما سوال مهم اینجاست که ایمان ما به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟…ایمان ما به ۷ چیز تعلق می گیرد که به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم:

۱: ایمان به غیب

در قرآن حدود شصت بار واژه غیب به کار رفته که در تقابل با عالم شهادت و به معناى اَخبار و امور نهان است که خداوند از آن‌ها آگاه است و مستقیماً با انسان ارتباطى ندارد. در قرآن تنها در یک آیه غیب به عنوان متعلّق ایمان ذکر شده است.

(اگرچه در سراسر قرآن فراوان ایمان به مصادیق غیب ، از قبیل اللّه و ملائکه ذکر شده است):
« الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَ یُقِیمُونَ الصَّلوهَ وَ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقُونَ » (بقره / ۳)
«کسانى هستند که به غیب (آنچه از حس پوشیده و نهان است) ایمان مى‌آورند و نماز را برپا مى‌دارند و از آنچه روزى‌شان کرده‌ایم انفاق مى‌کنند.»

۲: ایمان به خدا

در بسیارى از آیات، با تعابیر گوناگون، ایمان به «الله» ذکر شده است. بنابراین، قطعاً «الله» از متعلّقات ایمان، بلکه از نظر رتبه و درجه والاترین و مهم‌ترین متعلّق ایمان است؛ که بدون اعتقاد به او، ایمان محقق نمی‌شود. در بسیارى از آیات، ایمان به اللّه همراه با ایمان به آخرت و رسالت و سایر متعلّقات ایمان ذکر شده است و در بعضی موارد مطلق و به تنهایى آمده است.
از جمله آیه‌ی:

«وَ مَنْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ یَعْمَلْ صَالِحاً یُدْخِلْهُ جَنَّات تَجْرِى مِنْ تَحْتِهَا الأنْهَارُ…» (طلاق / ۱۱)
«و هر که به خدا ایمان آورد و کار شایسته کند ، او را به بهشت‌هایى در آورد که از زیر آن‌ها جوى‌ها روان است.»

۳: ایمان به فرشتگان و ملائکه

ایمان به ملائکه شامل همه‌ی فرشتگان الهی می‌شود که اصلی‌ترین آنها عبارت‌است از ایمان به جبرئیل، میکائیل، اسرافیل، عزرائیل و کرام الکاتبین –علیهم السلام- . لازم به ذکر است که در اسلام مشخص می‌باشد که جنس ملائکه از نور و جنس شیطان از آتش است ؛ بر خلاف مسیحیت و یهودیت که جنس فرشته و شیطان را بصورت مشترک گرفته‌اند لذا شاهدیم که این تفاوت ذاتی فرشتگان و شیاطین در فیلم‌ها و سریال‌های غربی به‌صورت عمدی و گاهی سهوا تفکیک نشده و مشخص نیست.

«لَیْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَکُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ وَ لکِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الآخِرِ وَ الْمِلاَئِکَهِ وَ الْکِتَابِ وَ النَّبِیین…» (بقره / ۱۷۷)
«نیکی(تنها) آن نیست که روی خود را به سوی مشرق و (یا) مغرب (به هنگام نماز) کنید، بلکه نیکوکار کسی است که به خدا و روز رستاخیز و فرشتگان و کتاب و پیامبران ایمان آورده باشد . . .»

۴: ایمان به پیامبران

که شامل همه انبیاء و پیامبران الهی -علیهم السلام- است، از جمله: حضرت محمد، حضرت عیسی، حضرت موسی، حضرت ابراهیم، حضرت نوح، حضرت زکریا، حضرت یحیی، حضرت داوود، حضرت سلیمان، حضرت صالح، حضرت هود، حضرت شعیب، حضرت لوط، حضرت یعقوب، حضرت یوسف، حضرت إلیاس و حضرت آدم و…–سلام الله علیهم اجمعین- .

«… فَآمِنُواْ بِاللّهِ وَرُسُلِهِ وَإِن تُؤْمِنُواْ وَتَتَّقُواْ فَلَکُمْ أَجْرٌ عَظِیمٌ …» (آل‌عمران/ ۱۷۹)
«…. پس به خدا و رسولان او ایمان بیاورید! و اگر ایمان بیاورید و تقوا پیشه کنید، پاداش بزرگی برای شماست… .»

۵:  ایمان به همه‌ی کتب الهی

ایمان به کتب الهی یعنی ایمان به: «زبور» حضرت داوود -علیه‌السلام- ، «صُحُف» حضرت ابراهیم -علیه‌السلام- ، «تورات» حضرت موسی -علیه‌السلام- ، «انجیل» حضرت عیسی -علیه‌السلام- و کتاب «قرآن» نازل شده از طرف خداوند به حضرت محمد -صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم- که همه‌ی این‌ها کتب الهی هستند.
«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ آمِنُواْ بِاللّهِ وَرَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلَى رَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِیَ أَنزَلَ مِن قَبْلُ…» (نساء / ۱۳۶)
«ای کسانی که ایمان آورده‌اید، ایمان (واقعی) به خدا و پیامبرش ‍ و کتابی که بر او نازل کرده، و کتب (آسمانی) که قبلا فرستاده است بیاورید…»

۶: ایمان به آخرت

ایمان به آخرت شامل ایمان به: عاقبت – که شامل جزا: ثواب و عقاب، جنت و جهنم، عذاب و بئس المصیر و زقّوم-  محشر، معاد، قیامت، برزخ، موت و ساعت است.
قطعاً در نظام اعتقادى موحّدان، معاد جایگاه ویژه‌ای دارد. از این رو به عنوان یکى از متعلّقات ایمان ذکر شده است. در قرآن، پس از توحید حدود یک سوم آیات قرآن به آن اختصاص دارد و همینطور معاد که در شمار سه اصل محوری اعتقادات دینى ما قرار دارد؛ یعنى اعتقاد به توحید و شناخت اوصاف خداوند، سپس تصدیق نبوّت عامّه و خاصّه و در نهایت اعتقاد به معاد داریم.

از جمله آیاتى که در آن آخرت به عنوان متعلّق ایمان ذکر شده است:
«…. وَالَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالآخِرَهِ یُؤْمِنُونَ بِهِ وَهُمْ عَلَى صَلاَتِهِمْ یُحَافِظُونَ» (انعام / ۹۲)
«…. و کسانى که به آخرت ایمان مى‏آورند به آن [قرآن نیز] ایمان می‌‏آورند و آنان بر نمازهاى خود مراقبت می‌کنند.»

۷: ایمان به آیت‌های الهی

در طول سالیان، اندیشمندان مسلمان و ادیان دیگر بر روی شش مُتَعَلَّقِ ایمان، پژوهش‌هایی هر چند اندک انجام داده‌اند اما آنچه از آن غفلت شده یا حداقل کمتر به آن پرداخته شده است، متعلق هفتم یا آیات الهی است؛ باید به این نکته توجه کرد که ایمان به «آیات الهی» مقوله‌ای جدا از ایمان به «آیه‌های قرآن» است چرا که ایمان به آیه‌های قرآن در متعلق ایمان به کتاب ذکر شده است.

واژه‌ی «آیه» قدمتی بالغ بر چهارهزار سال دارد. ریشه‌ی آن به زبان آرامی می‌رسد و به معنی «اشاره» است ؛ یعنی هر چیزی به حقیقتی اشاره دارد.

خداوند در قرآن می‌فرماید:

«إنّ فِی السَّماواتِ وَ الأَرضِ لَأَیاتٍ لِلمُؤمِنینَ» (جاثیه / ۳)

«بی‌شک در آسمان‌ها و زمین نشانه‌های (فراوانی) برای مؤمنان وجود دارد.»

و همینطور:

«و الَّذینَ هُم بِآیَاتِ رَبِّهِم یُؤمِنُونَ» (مؤمنون / ۵۸)

«و آنان که به آیات پروردگارشان ایمان می‌آورند.»

.

.

.

آری دوستان حداقل برای ما مومنان ، شناخت و پی جویی متعلقات ایمان ضروری است چون نام مومن را با خود یدک می کشیم و زشت است اگر ندانیم ایمانمان به چه چیزهایی تعلق می گیرد…

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب