• تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵ | کد خبر : 46130
 • با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی تحت عنوان بررسی روند گذشته و پیش بینی تورم برای تابستان ۹۵ هفت دلیل را به عنوان مهمترین عوامل کاهش نرخ تورم از جمله کاهش تورم جهانی، انضباط مالی و پولی دولت، از بین رفتن اثر شوک های وارده به اقتصاد( مانند تلاطم های ارزی و اجرای هدفمندی یارانه ها)، تعدیل انتظارات تورمی جامعه (‌ثبات سیاسی و اجرای برجام)، کاهش نرخ رشد شاخص قیمت تولید کننده، ثبات در بازار مسکن و کاهش رشد بخش تقاضا در اقتصاد اعلام کرد.

  همچنین در گزارش معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد آمده است که نرخ تورم در مرداد ماه امسال ۸٫۹ درصد و پیش بینی آن برای پایان شهریورماه جاری ۸٫۷ درصد است. این در حالی است که نرخ تورم در تیرماه امسال ۹٫۲ درصد، خردادماه ۹٫۷ درصد، اردیبهشت ۱۰٫۴ درصد و فروردین ماه ۱۱٫۲ درصد بوده است. از سوی دیگر نرخ تورم در اسفندماه سال گذشته ۱۱٫۹ درصد، در بهمن ماه ۱۲٫۶ درصد، دی ماه ۱۳٫۲ درصد، آذرماه ۱۳٫۷ درصد، آبان ماه ۱۴٫۳ درصد، مهر ماه ۱۴٫۸ درصد، شهریورماه ۱۵٫۱ درصد و مردادماه ۱۵٫۴ درصد بوده است.

  پیش بینی سهم بخش ها در افزایش شاخص بهای مصرف کننده در تابستان ۹۵

  در بهار ۹۵ بخش های مسکن، آب، برق و سایر سوخت ها با ۳۶٫۱ درصد، بهداشت و درمان با ۱۷٫۵ درصد و حمل و نقل با ۹٫۷ درصد، بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص بهای مصرف کننده داشته اند. برای تابستان ۹۵ هم پیش بینی می شود که بخش های مسکن، آب، برق و سایر سوخت ها، خوراکی ها و آشامیدنی ها و بهداشت و درمان بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص بهای مصرف کننده خواهند داشت.

  بر این اساس سهم دخانیات ۰٫۵ درصد، سهم ارتباطات ۰٫۶ درصد، سهم رستوران و هتل ۲٫۳ درصد، تفریح و امور فرهنگی ۲٫۵ درصد، اثاث، لوزام و خدمات مورد استفاده در خانه ۳٫۴ درصد، تحصیل ۳٫۷ درصد، کالاها و خدمات متفرقه ۵٫۱ درصد، پوشاک و کفش ۵٫۲ درصد و حمل و نقل ۷٫۷ درصد برآورد شده است.

  تورم میانگین برای شاخص کل برای تابستان ۸٫۹ درصد پیش بینی شده است. از میان اجزای شاخص قیمت مصرف کننده بیشترین میزان تورم به گروه تحصیل با ۲۰٫۶ درصد و گروه بهداشت و درمان با ۱۷٫۲ درصد اختصاص دارد و کمترین میزان این نرخ به گروه دخانیات با ۲٫۴ درصد و گروه اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه با ۴٫۷ درصد تعلق خواهد داشت.

  همچنین اجزای تشکیل دهنده پیش بینی نرخ تورم میانگین دوازده ماهه منتهی به تابستان ۹۵ شامل ۱۲ بخش است که خوراکی ها و آشامیدنی ها ۵٫۳ درصد، پوشاک و کفش ۸٫۳ درصد، مسکن، آب، برق و سایر سوخت ها ۱۱٫۰ درصد، حمل و نقل  ۸٫۵ درصد، ارتباطات ۵٫۳ درصد، تفریح و امور فرهنگی ۹٫۵ درصد، رستوران و هتل ۱۲٫۴ درصد و کالاها و خدمات متفرقه ۱۰٫۱ درصد می باشد.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق
  تسنیم

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکسی زیبا در حاشیه نبرد موصل یکی از نادرترین اتفاقات آسمانی +عکس بار سنگین ترافیک در آزادراه های البرز اعتراض لیدرهای استقلال به فحاشی تماشاگران علیه پرسپولیسی‌ها/ داور چهارم مانع تقسیم خوشحالی منصوریان با انصاری شد دولت به دلیل نگرانی از برخی افشاگری‌ها درباره صندوق ذخیره فرهنگیان «فانی» را برکنار کرد/ تغییرات کابینه کاملاً انتخاباتی بود یک تن از مجروحان حادثه تروریستی کرکوک شهید شد به ازای هر ۱۵۰ هزار نفر جمعیت کشور یک عضو خواهیم داشت راهپیمایی گسترده مردم بحرین در حمایت از شیخ «عیسی قاسم» بهینه سازی تجهیزات مخلوط کن واحد گندله سازی شرکت فولاد مبارکه عکس/ تسلط کامل نیروهای عراقی بر اوضاع امنیتی کرکوک بهترین نرم افزارها از نگاه کاربران/ لبخند این نوزاد نارس سوژه رسانه ها شد/ زندگی در فرکانس ماکروویوها رصد ناوگان جنگی روسیه در جریان عبور از کانال مانش در جنوب انگلیس فیلم/ فکرمیکنند ازامام علی باغیرت ترهستند_ شیعه های تقلبی نابودی داعش در گرو نابودی آل‌سعود است سازمان ملل: داعش از سپر انسانی در موصل استفاده میکند فساد صندوق ذخیره فرهنگیان از دلایل برکناری فانی/ نفوذ جریان دوم‌خرداد و اهداف انتخاباتی عامل تغییر وزرا بود شمخانی: تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه در سرازیری شکست قرار گرفته‌اند وزیری که همه هدفش فربه کردن پزشکان است! اگر ترمیم کابینه انتخاباتی نیست دولت وزرای پیرتر را برکنار کند/ کابینه روحانی توان کار جدی ندارد در تدارک انتقال مجروحان کرکوک به بیمارستانهای تهران هستیم