• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۸ | کد خبر : 4614
 • پژوهشگرانی از کره‌ جنوبی با استفاده از نانوستون‌های ایجاد شده از باکتریوفاژ‌ها (نوعی ویروس) اقدام به تولید نانوژنراتوری کردند که با اعمال فشار، قادر به تولید الکتریسیته است. این باکتریوفاژها از نظر ژنتیکی دستکاری شده‌ است به‌ گونه‌ای که کارایی تبدیل انرژی در آنها افزایش یابد.1449991640875_urine-power-socks-3.jpg

  به گزارش وعده صادق، پژوهشگرانی از کره‌ جنوبی با استفاده از نانوستون‌های ایجاد شده از باکتریوفاژ‌ها (نوعی ویروس) اقدام به تولید نانوژنراتوری کردند که با اعمال فشار، قادر به تولید الکتریسیته است. این باکتریوفاژها از نظر ژنتیکی دستکاری شده‌ است به‌ گونه‌ای که کارایی تبدیل انرژی در آنها افزایش یابد.

  محققان کره‌ای موفق شدند با استفاده از نوعی باکتریوفاژ اقدام به تولید الکتریسیته کنند. باکتریوفاژها (باکتری‌خوارها) یا به اختصار فاژها، ویروس‌هایی هستند که به باکتری‌ها حمله می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. این ویروس‌ها به صورت اختصاصی به باکتری‌ها حمله می‌کنند.

  این گروه تحقیقاتی با اعمال فشار روی نوعی باکتریوفاژ موفق شدند جریان برق تولید کنند. از نتایج این پروژه می‌توان برای تولید ادواتی با قابلیت تامین انرژی خود، استفاده کرد. همچنین می‌توان از این باکتریوفاژ‌ها برای تامین انرژی ادوات قابل کاشت در بدن استفاده کرد.

  یکی از مشکلات موجود در مسیر ساخت ادوات الکترونیک قابل کاشت در بدن، امکان عدم سازگاری آنها با محیط بدن انسان است. این راهبرد می‌تواند برای حل مشکل زیست‌ناسازگاری ادوات الکترونیکی در بدن مورد استفاده قرار گیرد.

  ژنراتورهای پیزوالکتریک قادرند انرژی مکانیکی را به الکتریسیته تبدیل کنند. در ادوات قابل کاشت در بدن، معمولا از ترکیبات زیست‌سازگار غیرسمی برای ساخت ژنراتورهای پیزوالکتریک استفاده می‌کنند. هوای وانگ و همکارانش از دانشگاه ملی پوسان از نانوستون‌های باکتریوفاژ به عنوان واحدهای سازنده نانوژنراتور استفاده کردند.اعمال فشار روی این نانوستون‌ها موجب تولید الکتریسیته می‌شود. این ستون‌های عمودی فاژی نسبت به چیدمان جانبی عملکرد بهتری در تبدیل انرژی و تولید الکتریسیته دارند.

  در این پروژه، عملکرد این نانوژنراتور با استفاده از زیست‌مهندسی، بهبود قابل توجهی یافته است به طوری که با جایگزین کردن گلوتامیت‌های موجود در ژنوم باکتریوفاژ به جای آلانین، ممنتوم قطبی پروتئین این باکتریوفاژ بهبود می‌یابد به طوری که کارایی تولید انرژی الکتریکی در این نانوژنراتور نسبت به حالت عادی افزایش دوبرابری می‌یابد. درصورت بهبود بیشتر در این نانوژنراتورها، امکان روشن کردن نمایشگر LCD تنها با یک فشار فراهم خواهد شد.

  منبع:ایسنا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  دولت تدبیر چقدر شغل ایجاد کرد؟مرکز آمار:۸۱۱ هزار شغل/وزیر روحانی: ۲٫۴ میلیون شغل مدافعان حرم نقش بسزایی در حفظ امنیت ایران دارند رییس‌جمهور وارد خمین شد ۱۸ روستای استان سیستان خالی از سکنه شده اند / تکمیل کارخانه لاستیک سازی ضامن ماندگاری جمعیت استان است/ بخش مرزی، نیازمند منطقه انتظامی مستقل است سریال‌های شبکه سه تا یک سال آینده/ «سوگند» به دوران جنگ می‌رود کشف پارچه قاچاق در آبادان عکس/ اختتامیه نشست شورای عالی بیداری اسلامی در بغداد هشت پای سمج + تصاویر مواضع تند دوترته علیه کاخ سفید، معاون وزیر خارجه آمریکا را به فیلیپین کشاند فیلم/ خشت خام/ نوبتِ ۱/گفتگوی دکتر فائزه هاشمی با حسین دهباشی تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه ۳ آبان نحوه ثبت نام اتباع افغانستان برای شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی تیراندازی در نزدیکی سفارت ایران در آنکارا آخرین جزئیات از طرح تحقیق و تفحص از "بنیاد شهید" و "صندوق ذخیره فرهنگیان" اِشراف اطلاعاتی در کشور دشمن را مغلوب کرده است عناوین روزنامه‌های ورزشی ۳ آبان ۹۵/ پیغام از بالا به رضاییان+تصاویر عکس/ غواصی یک ببر جمله ای قابل تامل در اینستاگرام خواننده موسیقی پاپ امیدواری فیلیپین برای بازگشت به منطقه مورد مناقشه با چین و ماهیگیری کارنامه خصوصی‌سازی دولت تدبیر و امید ضعیف است/ بدهی ۱۶۸هزار میلیاردی دولت به بانک‌ها