رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵ | کد خبر : 46191
 • بررسی همکاری ایران و رومانی در زمینه جنگل، مرتع و گیاهان دارویی


  رصد
  اخبار شبکه خبری وعده صادق:


  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در دیدار کریستیانا پاشکا بالمر وزیر جنگل، محیط زیست و آب کشور رومانی با وی، گفت: ایران ۱۴٫۲ میلیون هکتار جنگل دارد که یک میلیون هکتار آن در منطقه هیرکانی به شکل جزئی مورد بهره برداری قرار می گیرد.
  وی اظهارداشت: قرار است در آینده ای نزدیک، میزان بهره برداری از جنگل را کاهش داده و با توجه به فراهم سازی امکانات لازم برخورداری از این بخش را به صفر برسانیم.
  جلالی به وضعیت منابع طبیعی ایران پرداخت و گفت: ایران به لحاظ اقلیمی کشور متنوعی است و از ۱۳ اقلیم موجود در جهان ۱۱ اقلیم آن در ایران قرار دارد و پنجمین کشور در دنیا در زمینه تنوع گیاهی و جانوری است.
  این مقام مسئول در سازمان جنگل ها یادآور شد: ایران به دلیل قرار گرفتن در کمربند خشک و نیمه خشک جنگل کاری را یکی از راهبردهای اساسی خود می داند و سالیانه ۱۰۰ هزار هکتار جنگل کاری و همین میزان عملیات بیابازدایی در کشور انجام می شود.
  وی اظهارداشت: ایران در زمینه بیابان زدایی از دانش و تجربیات بالایی در منطقه و دنیا برخوردار است و تاکنون هشت میلیون هکتار عملیات بیابان زدایی انجام شده و دو میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار جنگل های دست کاشت بیابانی در کشور انجام شد.
  معاون وزیر جهاد کشاورزی، گیاهان دارویی را یکی از مشخصه های بارز جنگل ها و مراتع در ایران دانست که از ظرفیت بالقوه بالایی در ایران برخوردار است و می تواند در تبادلات تجاری دو کشور بسیار موثر باشد.

  ** قاچاق چوب و بهره برداری بی رویه
  براساس این گزارش، کریستیانا پاشکابالمر وزیر جنگل، محیط زیست و آب رومانی در این دیدار یکی از بزرگترین چالش های اساسی در مدیریت جنگل در کشور رومانی را بهره برداری بی رویه از جنگل و قاچاق چوب ذکر کرد و افزود: رومانی از کشورهایی است که بیشترین سطح جنگل های طبیعی را در بین کشور های اروپایی دارد و از گونه های متنوع تجاری برخوردار است.
  وی اضافه کرد: رومانی با داشتن ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار جنگل دارای تنوع زیستی بسیار غنی است که ۵۰ درصد جنگل های آن توسط بخش خصوصی و ۵۰ درصد دیگر توسط دولت اداره می شود.
  وزیر جنگل، محیط زیست و آب رومانی خاطر نشان ساخت: جنگل هایی که توسط بخش دولت مدیریت می شود به دلیل دارا بودن قوانین سختگیرانه زندان و جریمه از وضعیت حفاظتی خوبی برخور دار است، اما آن بخش از جنگل هایی که توسط بخش خصوصی اداره می شود، بیشتر تخریب شده است.
  وی گفت: بهره برداری بی رویه از جنگل، نگرانی هایی را بین مسئولین و مردم ایجاد کرده و سازمان های غیردولتی را بسیار حساس کرده است.
  وزیر جنگل، محیط زیست و آب کشور رومانی در باره حفاظت از جنگل ها و محیط زیست گفت: نرم افزاری را روی موبایل مردم نصب کردیم و مردم هرگونه تخریب و دست اندازی به منابع طبیعی را سریع گزارش می دهند و پلیس وظیفه دارد فوری در جنگل حضور پیدا کند و کامیون های حامل چوب را بازرسی و کنترل نماید.
  وی وجود گیاهان دارویی متنوع در رومانی را یادآور شد و گفت: گونه های متنوع گیاهی زیادی در رومانی وجود دارد که در شمار مناطق حفاظت شده محسوب می شود و می توان با ایران همکاری و مبادلات تجاری خوبی داشت .
  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، رومانی (به رومانیایی România) کشوری است در جنوب شرقی اروپا واقع و پایتخت آن بخارست است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است.
  رومانی با داشتن مساحت ۲۳۸ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت و با داشتن ۱۹٫۹۴ میلیون نفر جمعیت هفتمین کشور اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است.
  قرار است روز دوشنبه ۲۹ شهریور ماه جاری کریستیانا پاشکا بالمر وزیر جنگل، محیط زیست و آب کشور رومانی با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی دیدار و مذاکره کند .
  خبرنگار: هما همت خواه – دبیر : حسین عضدی فسا
  اقتصام**۹۱۸۶ ** ۱۵۵۹

  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید
  ایرنا

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار