کرملین روسیه مسکو

تنها سرایدار کرملین باقی مانده است

آمریکا دیگر نمی تواند روسیه را تحریم کند

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۴ | کد خبر : 46256
 • به گزارش وعده صادق این روزها سخن گفتن از سبعیت تفکر وهابی برآمده از ریگزارهای نجد عربستان به عنوان ریشه خشونت در جهان اسلام به سکه رایج در ادبیات سیاسی جهان تبدیل شده و تقریبا قطار نظریه پردازان و سیاستمداران در شرق و غرب به راه افتاده.
  چنانکه محمدجواد ظریف هم با یادداشتی که در نیویورک تایمز به چاپ رساند بر یکی از کوپه های این قطار سوار شده است.
  صدالبته در خطرناک بودن تفکر بنیادگرای سلفی وهابی عربستان به عنوان محصول مشترک ائتلاف قدرت سیاسی آل سعود و ایدئولوژی به غایت سختگیرانه محمدبن عبدالوهاب تردیدی نمی توان داشت و می توان ترکیب ایدئولوژی وهابی با درآمدهای نفتی عربستان و شیخ نشین های منطقه همچون امارات و قطر را موتور ترویج نفرت مذهبی و دست یازیدن به خشونت های فرقه ای و دینی قلمداد کرد. منحصر دانستن
  خشونت های موجود در جهان اسلام به وهابیت، ممکن است خوشایند ما مسلمانان شیعه باشد که زخم خورده این ایدئولوژی مخرب و مرگبار هستیم. آن ها ما شیعیان را اهل بدعت، مشرک و رافضی می دانند و افزون بر تخریب بارگاه های مورد احترام و مساجد، ریختن خون شیعیان را نیز مباح می دانند و در آخرین گام مفتی اعظم عربستان شیعیان ایرانی را بازمانده زرتشتی گری و آیین مهری دانست.
  با این حال محدود دانستن تفکر بنیادگرای خشونت ورز و ارائه چهره ای بی رحم از اسلام به وهابیت، خود می تواند گزاره ای جذاب باشد که گر چه شاید در ستیز میان ایران و عربستان و جلب همراهی جهان غرب خوشایند ما باشد اما به همان اندازه نیز می تواند گمراه کننده باشد.
  فرقه وهابیت در بستر تفکر محمدبن تیمیه یکی از یکی از فقهای مذهب حنبلی از مذاهب چهارگانه اهل سنت شکل گرفته و عمده جمعیت پیروان این مذهب در شبه جزیره عربستان هستند. در حالی که اغلب مسلمانان اهل سنت در آسیا(هند، اندونزی، پاکستان و بنگلادش، آسیای مرکزی و ترکیه) پیروان امام ابوحنیفه و در کشورهای عربی آسیایی چون عراق، سوریه، شمال یمن، اردن و فلسطین) پیروان امام شافعی و در شمال افریقا از مذهب مالکی هستند. نمی توان منکر نفوذ نگرش وهابی در این کشورها شد اما به همان اندازه نمی توان از وجود و بروز زمینه ها و برداشت های رادیکال میان سایر مذاهب اهل سنت و شاید به همان اندازه در میان اهل تشیع چشم پوشید چه نشانه های بنیادگرایی را در همه این مذاهب می توان یافت. به عنوان مثال جنبش التکفیر والهجره برای نخستین بار با انشعاب از اخوان المسلمین از مصر سربرآورد و جهاد اسلامی مصر شکل گرفت که ایمن الظواهری و خالد اسلامبولی از اعضای آن بودند و در شمال آفریقا تا الجزایر پیش رفت که جبهه نجات اسلامی به رهبری عباس مدنی و علی بلحاج سلفیان نامدار در آستانه به دست گرفتن قدرت در سال ۱۹۹۲ قرار گرفتند.
  القاعده که نخست از میان عرب افغان ها در جنگ با شوروی سربازگیری کرد، نتیجه ازدواج دوشاخه افراطی جماعت جهاد اسلامی و وهابیت به رهبری بن لادن و الظواهری بود. علاوه بر آن نمی توان از نقش ایدئولوژی افراطی اخوانی در رادیکالیسم منطقه از جمله در سوریه و یمن که پشتیبانی دولت اردوغان را دارد، به آسانی گذشت. شاید بتوان گفت کمترین سربازان و پیاده نظام گروه های خشن و بنیادگرا در جهان اسلام از مناطقی بود که در کنار شریعت، نقش طریقت های معنوی صوفیانه و باطنی پررنگ تر است. در مناطقی از پاکستان و هند و افغانستان یا ترکیه و کردها که طریقت هایی چون نقشبندیه و قادریه حضور دارند و همچون شیعیان برای بزرگان خود بارگاه می سازند و به ائمه خود همچون شیعیان احترام می گذارند کمتر درگیر خشونت های مذهبی می شوند. اما قاعده کلی همچنان باقی است که منحصر کردن خشونت ها در جهان اسلام به یک فرقه کمکی به شناسایی و ریشه کنی زمینه های آن نمی کند و باید به دنبال راهی دیگر باید بود. راهی که به جای تقابل میان دولت ها و مذاهب اسلامی، تعامل و همکاری آنها را موجب شود.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  شرق شناس صرب: غرفه کتاب ایران در نمایشگاه بلگراد بازدیدکنندگان را مجذوب خود کرد طلا بدهید شنبلیله بخورید حجم تجارت فنلاند با ایران ۱۰ برابر می‌شود/مشکلات پرداخت پول طی چند ماه قابل حل است تربت سیدالشهد(ع) یکی از اسرار طب اسلامی و شیعی است از اول با غیرعلنی بودن جلسه روز گذشته مجلس مخالف بودم/ از سخن رئیس مجلس بهت‌زده شدم/ تعبیر برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها غیر واقع بود امام جمعه قم: طب اسلامی به عنوان دروس حوزه تدریس شود رئیس‌جمهور فنلاند با مقام معظم رهبری دیدار کرد واگذاری ۸ پروژه ملی علوم انسانی به جهاد دانشگاهی زائران اربعین مقررات و موازین را رعایت کنند/ لزوم پرهیز از اقدامات اختلاف انگیز و اهانت به مقدسات مذاهب اسلامی «لاوروف» و «ظریف» دیدار می کنند پیاده‌سازی گمرک الکترونیکی در مرزها/ مرز محل عبور است نه توقف! طرح/ شیعه انگلیسی طراحی لباس برای مردگان در انگلیس ! نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت‌الله امامی‌کاشانی برگزار می‌شود جمع وجور ترین شارژر خورشیدی جهان + تصاویر صید بازیگران توسط شبکه جم به روایت ماه‌چهره خلیلی کشف و تخریب ۷۰۰ متر لوله انتقال سوخت قاچاق در هرمزگان فیلم/ موصل، داعش و استخدام سابقه داران اروپایی! برترین تصاویر جهان در ۵ آبان ۹۵ رژیم صهیونیستی با برخی گروه‌های تروریستی روابط مستقیم تسلیحاتی و اطلاعاتی دارد/تفکر انحرافی وهابیت عامل توسعه تروریسم در منطقه است