رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۹ | کد خبر : 46258
 • زنجیره‌ای‌ها باز هم به جدول زدند!

  به گزارش وعده صادق روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد با ذوق‌زدگی کودکانه‌ای در صفحه اول شماره یکشنبه خود تیتر زد «فرجام خوش FATF و IPC‌»! و نوشت «دو پروژه مخالفان دولت به صورت همزمان شکست خورد»!
  ذوق‌زدگی این روزنامه زنجیره‌ای در حالی است که انتقادهای کارشناسانه منتقدان FATF نهایتا به نتیجه رسید و شورای عالی امنیت ملی با وارد دانستن این انتقادات و کارشناسانه خواندن آن، ۵ شرط که در صورت پذیرش از سوی حریف، روح و متن FATF  را تغییر می‌دهد، موافقت کرده است.
  آفتاب یزد اگرچه در تیتر انتخابی خود، از بی‌اثر بودن انتقاد مخالفان FATF  با عنوان «شکست پروژه مخالفان دولت»!  یاد کرده ولی در متن گزارش مربوطه اعتراف کرده است که شورای عالی امنیت ملی متن امضاء شده FATF از سوی دولت را نپذیرفته و قابل قبول بودن آن را فقط در گرو ۵ شرطی دانسته که به آن افزوده است. حالا باید از آفتاب‌یزد پرسید؛ اگر FATF همانگونه که دولت امضاء کرده است قابل قبول بود و انتقادهای منتقدان، کارشناسانه و دقیق نبود، چرا شورای عالی امنیت ملی، نقد منتقدان را پذیرفته و با افزودن ۵ شرط به آن، متن امضاء شده دولت را تغییر داده است؟!
  گفتنی است، با مراجعه به مطالب منتشره از سوی روزنامه‌های زنجیره‌ای مخصوصا روزنامه‌های درجه چندم آن نظیر آفتاب یزد به وضوح می‌توان دید که اطلاع دقیقی از متن FATF  و یا IPC ندارند و مانند همیشه فقط «به فرموده» می‌نویسند! این روال در مباحث مربوط به برجام نیز به روشنی قابل دیدن بود به گونه‌ای که امروز با مراجعه به آن مقالات و گزارش‌ها و مقایسه آن با اعتراف صریح مسئولان دولتی و اعضای ارشد تیم هسته‌ای درباره بی‌اثر بودن برجام و دستاوردهای تقریبا هیچ آن، می‌توان دید که روزنامه‌هایی مانند آفتاب‌یزد تا چه اندازه در تحلیل‌ها و تفسیرهای خود دم‌دستی هستند!

  بی‌خیال رفع تحریم‌ها شوید!
  عباس عبدی در مصاحبه‌ای که روزنامه شرق آن را منتشر کرده است به مسائل مهمی در مورد برجام و نتایج آن و عدم صداقت در وعده‌های دولت پیرامون این قضیه پرداخته است.
  عبدی ‌در این مصاحبه گفته است که «همیشه تأکید می‌شد حتی اگر شرایط از بین‌بردن تحریم‌ها را هم فراهم کنید، به این راحتی‌ها لغو شدنی نیستند. زمان زیادی طول می‌کشد» و سپس وی در پاسخ به این سؤال که «به نظر شما دولت، قبل از توافق در بیان این موضوع که رفع تحریم زمان می‌برد، صداقت داشت؟» می‌گوید:
  «نه لزوما، ولی دلیلی دارد. اگر من بودم، قطعا مثل آقای روحانی نمی‌آمدم برجام را این همه در اقتصاد برجسته کنم. قطعا این کار را نمی‌کردم و می‌دانستم این عوارض هست.»
  این در حالی است که دولت یازدهم بارها وعده لغو یک جای همه تحریم‌ها را پس از امضای برجام داده بود. در جریان نهایی شدن برجام گروه مذاکره‌کننده وعده دادند که بر این اساس تدوین برنامه جامع اقدام مشترک براساس راه‌حل‌های بدست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ، تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یکجانبه آمریکا از جمله تحریم‌های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه‌گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی وخودروسازی فورا لغو خواهند شد.
  عبدی معتقد است که «در توافق با خارج نباید دستتان را رو کنید؛ یعنی باید قدرت‌تان را جوری نشان ‌دهید تا آنها به نحو مطلوب شما رفتار ‌کنند. از ابتدا نمی‌گویید اینجا را می‌پذیرم، بلکه شش پله آن‌ طرف‌تر را می‌گویید و تأکید می‌کنید که اصلا از این پله پایین نمی‌آییم، اما در عمل مجبورید پس از چانه‌زنی پایین بیایید» البته این مدعی اصلاح‌طلبی عنوان نکرده که ما ابتدا چه چیزی را مطرح کردیم که در نهایت پذیرفتیم در قبال تعهداتمان تحریم‌ها برداشته شود، که نشد!
  البته عباس عبدی به بدعهدی و عدم پایبندی آمریکایی‌ها هم اشاره می‌کند: «می‌دانید آنجا [قرارداد الجزایر] چه نوشته‌اند؟ نوشته‌اند: «ما [آمریکا] در امور داخلی ایران دخالت نمی‌کنیم، همچنان که قبلا هم نمی‌کردیم!». یعنی زیر بار ٢٨ مرداد هم نرفتند. آنچه گفته شد پذیرفتند در حد شوخی است.»
  جالب آنکه عبدی مخالفت منتقدان برجام در عدم رفع تحریم‌ها را خوب دانسته است: «تا الان هم به نظرم بخش اعظم مخالفت‌ها در نتیجه کار مثبت بوده است، روی مذاکره‌کننده فشار می‌آورد که دقت بیشتری کند و به دیگران بگوید دست ما باز نیست و نمی‌توانیم کاری کنیم» اما وی معتقد است: «نهایتا یک جا باید تصمیم گرفت.» و در مورد اینکه در آن مرحله چقدر نظرات درست منتقدان باید ملاک قرار گیرد چیزی نگفته است.
  وی در انتقاد به رویکرد دولت یازدهم در حل مشکلات اقتصادی می‌گوید: « شاید فکرش [روحانی] این بود که حل مسئله سیاست خارجی منجر به گشایش اقتصاد و سیاست داخلی هم می‌شود و به نظرم اگر این‌طور فکر کرده، اشتباه بوده است»
  عبدی پیرامون وعده‌های اقتصادی دولت و عدم تحقق آنها می‌افزاید: «‌آقای روحانی زمان انتخابات از نظر اقتصادی وعده نرخ رشد اقتصادی خوب، بالا و متداوم را می‌دهند، اما با گذشت زمان این وعده تبدیل به توجیه می‌شود. مدت زیادی نرخ رشد اقتصادی منتشر نمی‌شد. الان که دولت نتوانست به وعده اقتصادی‌ای که می‌داد مثل صدروزه و… دست یابد، متوسل به استدلال‌های این‌چنینی شده است که مثلا ما ونزوئلا نشده‌ایم!»
  عبدی در برابر این جمله که «درحال‌حاضر برجام از لحاظ رفع تحریم شکست خورده است» به صراحت می‌گوید: « نه‌تنها فکر نمی‌کنم شکست‌خورده محسوب می‌شود که بخش اعظم دستاوردش را محقق کرده است!» اما وی در جای دیگری از همین مصاحبه اذعان می‌کند: «در این سه سال تحریم‌ها شدت بیشتری داشته و درآمدها کم بوده است» با این وجود تنها علتی که دلیل موفقیت برجام از نظر این اصلاح‌طلب است همان توجیه نخ‌نماست که «برجام سایه جنگ را از ایران دور کرد!»

  چرا محافل غربی «آقای نخست‌وزیر» را پسندیدند؟!
  در آخرین شماره نشریه شبه روشنفکری و به اصطلاح اصلاح‌طلب «اندیشه پویا»، دو فیلم مستند «آقای نخست‌وزیر» و «پرونده ناتمام» ساخته شده توسط هنرمندان جوان انقلابی که اخیرا در نمایش‌هایی خصوصی رونمایی شد، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.
  در این تحلیل و بررسی، مستند «آقای نخست‌وزیر» در طول سی و اندی سال اخیر، «اتفاقی تازه در تاریخ‌نگاری رسمی» خوانده شد که نقاط قوت بسیار داشته و یکی از این نقاط که باعث شده به زعم نشریه «اندیشه پویا»، فیلم را از «روایت یک طرفه درباره نهضت ملی شدن صنعت نفت» متفاوت سازد، مصاحبه با چهره‌های شاخص جبهه ملی و نهضت آزادی و با ذکر عناوین حزبی آنها بوده که از زبان آنها «مبارزات ملی‌گرایانه» مصدق بیان شده است و فیلم دیگر یعنی «پرونده ناتمام»، سیاسی کاری در تاریخ‌نگاری معرفی گردیده که از نظر نشریه شبه روشنفکری فوق؛ «نمونه مناسبی در خوب مستند نساختن» قلمداد شده است!
  لازم به ذکر است که در همان روزهای رونمایی و نمایش خصوصی فیلم مستند «آقای نخست‌وزیر»، در اقدامی بی‌سابقه تلویزیون صدای آمریکا وابسته به وزارت امور خارجه این کشور، ضمن گزارش مبسوطی از جلسه رونمایی فیلم مستند یاد شده، آن را یک مستند جدید از یک مستندساز جوان ایرانی خواند که به گفته او تلاش کرده با رویکردی منصفانه، روایتی جامع، کامل و بی‌طرفانه از زندگی و فعالیت‌های سیاسی «محمد مصدق» ارائه دهد!  و حتی یک وب سایت به اصطلاح حقوق بشری متعلق به ضدانقلاب خارج کشور نیز نسبت به جلوگیری از نمایش آن، ابراز نگرانی کرد!!
  این نکته نیز گفتنی است که تهیه‌کنندگان مستند یاد شده تعدادی از جوانان پرشور انقلابی هستند که متاسفانه در روایت تاریخ به افراد و جریانات غیرقابل اعتماد و بعضا معاند استناد کرده‌اند که متاسفانه باید این مراجعه را ناشی از ضعف اطلاعاتی و تاریخی عزیزان دست‌اندرکار این مستند تلقی کرد.

  حمایت عجیب دولت از محصولات تراریخته!
  سخنگوی دولت، چند روز پس از صدور فتوای تحریم محصولات تراریخته از سوی مراجع، با توهین به منتقدان تاکید کرد: دولت مدافع محصولات تراریخته است.
  محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در اظهارنظری قابل تامل و دقیقا چند روز پس از صدور فتوای حرمت تولید محصولات تراریخته، در حاشیه بازدید از ساختمان جدید پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور اعلام کرد: زمانی بود که برخی افراد به بلندگو به عنوان ابزار شیطان نگاه می  کردند، امروزه نیز برخی افراد به محصولات تراریخته که دارای فواید علمی هستند با چنین دیدی نگاه می کنند. دولت مدافع فعالیت های بیوتکنولوژی و محصولات تراریخته است. اگر برخی افراد ملاحظات زیست محیطی دارند، مباحث خود را مطرح کنند تا موضوع با مذاکره و مفاصحه حل شود. تا زمانی که تولید محصولات تراریخته در کشور پا بگیرد همچنان مخالفت هایی با آن وجود خواهد داشت.
  این موضع رسمی از سوی دولت در شرایطی بیان شده است که چند روز بیشتر از انتشار فتوای مراجع عظام تقلید مبنی بر تحریم کشت و تجاری سازی محصولات تراریخته نگذشته است.
  بر همین اساس آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به یک استفتاء در مورد محصولات تراریخته فرمودند:«با توجه به اینکه کشورهای زیادی هم‌اکنون آن را تحریم کرده‌اند و بسیاری از اهل خبره آن را مضر می‌دانند، لااقل باید پیش از روشن شدن مطلب از کشت آن خودداری شود و بنا بر احتیاط گذارده شود. همیشه موفق باشید».
  آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین طی روزهای گذشته در جمع تعدادی از دانشمندان و متخصصان درخصوص محصولات دستکاری شده ژنتیکی با انتقاد از «اطلاع‌رسانی ناکافی» درمورد محصولات تغییریافته ژنتیکی تصریح کرد: می‌گویند ۳۸ کشور و از جمله بیست و چند کشور اروپایی ممنوع کرده‌اند؛ یا اینکه بعضی کشورها تولید می‌کنند و خودشان مصرف نمی‌کنند و صادر می‌کنند. ما نمی‌توانیم بی‌تفاوت از کنار این آمار عبور کنیم و این آمارها برای ما مسئولیت‌آور است.
  آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به لزوم «بسیج افکار عمومی» در زمینه مواد تراریخته تأکید کردند: اگر افکار عمومی بسیج شود نه دولت و نه هیچ کس دیگری نمی‌تواند مقابلش بایستد.
  ایشان با اشاره به «عده‌ای که پول در دستشان است» نسبت به انحراف این جریان هشدار داد و فرمود: این افراد ممکن است نفوذ کنند و جلوی خیلی موارد را بگیرند یا دچار انحراف کنند.
  در همین حال، آیت‌الله علوی گرگانی نیز در پاسخ به استفتاء در این خصوص تقریر فرمودند: «تحقیق درمورد محصولات تراریخته و دستکاری شده ژنتیک اشکالی ندارد ولی این محصولات تا از نظر علمی بی‌خطر و ضرر بودن آن اثبات نشده تجاری سازی آنها جایز نیست و باید با دقت فراوان ــ حتی در مورد جزئی ــ مورد استفاده قرار گیرد».
  گفتنی است مواد غذایی تراریخته یا دست‌کاری ژنتیکی شده به محصولاتی گفته می‌شود که از انتقال یک یا چند ژن بین دو نوع موجود زنده مختلف به وجود آمده و یک وفاق جهانی بر وجود مضرات ناشناخته این مواد، میان فعالان علم ژنتیک در سراسر دنیا وجود دارد.
  به گزارش رجا، محصولات دستکاری شده ژنتیکی تقریباً به روی حدود چهار درصد از کل زمینهای قابل کشت در جهان و با مشارکت کمتر از یک درصد از کل کشاورزان جهان به زیر کشت رفته است؛ در این مدت شواهد و مستندات مبتنی بر مطالعات و پژوهشهای زیادی در زمینه اثرات سوء این محصولات بر محیط زیست و سلامت انسان، دام و محصولات کشاورزی دستکاری شده ژنتیکی صورت گرفته شده است که تا‌کنون منجر به تصمیم ۳۷ دولت در جهان برای عدم کاشت این محصولات و بعضاً در مواردی استفاده محدود از این محصولات در کشور‌شان شده است:
  متاسفانه مسئولین دولتی کشورمان به جای جلوگیری از این موارد بدون در نظر گرفتن مخاطرات واردات و کشت این محصولات جلوی منتقدان صف آرایی نموده‌اند تا جایی که برخی دانشمندان مخالف رهاسازی بدون سنجش این محصولات را از مراکز مهم ژنتیکی کشور اخراج نمودند.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار