رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۵ | کد خبر : 46617
 • دفاع مقدس بر گرفته از مکتب عاشورایی


  رصد
  اخبار شبکه خبری وعده صادق:

  رژیم بعث عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ خورشیدی با به کارگیری تمام توان نظامی خود و با عبور از مرزهای بین المللی به خاک ایران ، تجاوز کرد و اینگونه آغازگر جنگی هشت ساله شد.
  پیش از آن صدام حسین رییس جمهوری وقت عراق با پاره کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر در برابر دوربین های تلویزیونی بر شروع جنگی نابرابر مهر تایید زده بود. اگر چه وی پیش از صدور فرمان حمله، موضوع اختلاف های مرزی را دلیل جنگ عنوان کرد اما خود نیز می دانست این عمل مرحله اجرایی نقشه ای برنامه ریزی شده، هدفمند و فرامنطقه ای محسوب می شد که رژیم بغداد به دلیل اختلاف با ایران، تنها داوطلب اجرای این نقشه شده بود.
  جنگ تحمیلی یکی از طولانی ترین، وسیع ترین و پرهزینه ترین جنگ های تاریخ بشر است که در آن قشرهای گوناگون مردم در قالب نیروهای مردمی با دعوت پیر جماران مبنی بر واجب بودن دفاع و جهاد در برابر متجاوزان راهی جبهه های جنگ شدند. از همان روزهای نخستین این نبرد نابرابر، رزمندگان اسلام به رویارویی با دشمن اشغالگر شتافتند و مانع از پیشروی های آنها شدند. در هشت سال دفاع مقدس، ۱۹ عملیات بزرگ و ۱۹ عملیات متوسط و ۱۲۵ عملیات کوچک به وسیله سربازان ایران زمین انجام شد و رژیم اشغالگر بعث، بدون دستیابی به اهداف خویش در یک عقب نشینی آشکار، شرایط جمهوری اسلامی ایران را برای صلح پذیرفت و با امضای قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل، آتش بس در مرزهای دو کشور حاکم شد.
  اهمیت و جایگاه جانفشانی های فرزندان این مرز و بوم در برابر متجاوزان به خاک کشور آن چنان والا است که هیچ گاه خاطره ازخودگذشتگی آنان از حافظه مردمان ایران پاک نخواهد شد و به پاس فداکاری و ایثار آنان هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریور با شعار محوری «ما آماده ایم» آغاز می شود.
  **عنوان روزهای این هفته به شرح زیر است:
  – ۳۱ شهریور: «اقتدار، صلابت، نیروهای مسلح»
  – یکم مهر: «شهیدان، ایثارگران، سربازان، فخرآفرینان»
  – دوم مهر: «معنویت، وحدت ملی، خانواده و سلامت»
  – سوم مهر: «دانش پژوهان، نخبگان، هنرمندان»
  – چهارم مهر: «اقتصاد مقاومتی، پشتیبانی مردمی و اصناف، آمادگی دفاعی»
  – پنجم مهر: «پیشکسوتان، رزمندگان، عزتمداران»
  – ششم مهر: «بصیرت افزایی، بیداری اسلامی، دشمن شناسی، استکبارستیزی»
  – هفتم مهر: «فرماندهان، مسوولان، حماسه آفرینان، ولایتمداران»
  پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس با «امیر سرتیپ دوم رضا رمضانی» مدرس دانشگاه های هوانوردی، کارشناس مرکز مطالعات راهبردی نیروی هوایی و از فرماندهان نیروی هوایی ارتش در جنگ تحمیلی به گفت و گو پرداخته است.

  – در ادامه متن گفت و گو ایرنا را می خوانیم:
  امیر سرتیپ دوم خلبان رمضانی به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس با اشاره به علت های شروع جنگ ایران و عراق، گفت: جنگ تحمیلی در حالی شکل گرفت که مردم ایران دوره سازندگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی را سپری می کردند و رژیم بعث عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹خورشیدی با حمله هوایی به ۱۵ پایگاه نظامی کشور به صورت گسترده جنگی نابرابر را آغاز کرد و در این میان مردم و نیروهای مسلح از آمادگی لازم برای نبرد با متجاوزان در ماه های نخست برخوردار نبودند و به همین دلیل چندین شهر مرزی در غرب و جنوب به تصرف آنها در آمد. رژیم بعث نه تنها از حمایت همه جانبه کشورهای منطقه ای برخوردار بود بلکه ابرقدرت های آن دوره به حمایت های تسلیحاتی، مالی و سیاسی آن نیز می پرداختند. در این میان اتحاد مردمی با عنوان بسیج تشکیل شد و آنان با ایمان و اعتقاد راسخ برای دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی و با حضور دایمی خود در جبهه های حق علیه باطل توانستند حقانیت انقلاب اسلامی را به اثبات برسانند.
  عوامل دیگری از قبیل مردمی شدن جنگ، به نتیجه نرسیدن هدف های همراهان رژیم بعث عراق مبنی بر سقوط جمهوری اسلامی و سرانجام پذیرش قطعنامه ۵۹۸ سبب شد تا رژیم بعث پس از گذشت هشت سال از جنگ در همان نقطه نخستین قرار داشته باشد و به اهداف خود دست نیابد.
  کارشناس مرکز مطالعات راهبردی نیروی هوایی، وحدت و همدلی قشرهای جامعه را در دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی بسیار موثر دانست و بیان داشت: ایرانیان در طول دفاع مقدس با همدلی، وحدت و حمایت امام خمینی توانستند در برابر جبهه کفر پیروز شوند. حماسه آفرینی و ایثار رزمندگان اسلام در جنگ هشت ساله با دستان خالی در برابر تمام دنیا جاودانه ماند و دفاع مقدس ایران بر گرفته از مکتب عاشورایی بود و در این میان نیروهای زمینی، هوایی و دریایی با ساماندهی و به کار گیری روش های نظامی نوین توانستند در طول مدت جنگ، مقتدرانه از کشور دفاع کنند.
  فرمانده نیروی هوایی ارتش در جنگ تحمیلی در ادامه ولایتمداری را رمز پیروزی جوانان در هشت سال عنوان کرد و افزود: هفته دفاع مقدس یادآور دلاورمردی قهرمانان و ایثارگران نظام جمهوری اسلامی است که همواره حس وطن دوستی را به یاد می آورند. مردم این مرز و بوم با تمام مشکل ها و محدودیت هایی که در آن زمان حاکم بود، توانستند با روحیه شهادت طلبی و پیروی از راه و روش بنیانگذار انقلاب اسلامی و ولایتمداری به پیروزی دست یابند و توطئه های دشمن را خنثی کنند.
  این مدرس دانشگاه با اشاره به حمایت های دیگر کشورهای جهان از رژیم بعث اظهار داشت: در جنگ تحمیلی بیش از ۳۰ کشور از عراق حمایت های نظامی، مالی و اقتصادی کردند. پس از حمله ناگهانی عراق به ایران و تشویق دیگر کشورها برای ادامه جنگ با وجود تحول هایی که کشور به دلیل انقلاب با آن درگیر بود هیچکدام از تدابیری که دیگر کشورهای متخاصم برای اشغال ایران در نظر داشتند به سرانجام نرسید و کشورمان در برابر تمام دنیا به تنهایی ایستاد و مقابله کرد. ارتش و سپاه در سال های نخست جنگ تحمیلی به گونه ای دشمن را متوقف کردند که نشان از پشتوانه های علمی و تخصصی نیروهای رزمنده بود. عقب راندن نیروهای مهاجم در مرحله دوم این عملیات ها قرار داشت، در حالی که در این هنگام ارتش و سپاه در سال نخست ۱۷۲ عملیات انجام داده بودند.
  وی در ادامه توضیح داد: بیت المقدس، فتح المبین، مقاومت پادگان دژ، عملیات های میمک، و … از جمله عملیات های موفق سال نخست جنگ تحمیلی به شمار می روند. همچنین نیروی هوایی با تمهیداتی که دشمن داشت همیشه در آماده باش کامل به سر می برد. در عملیات مرصاد با همکاری نیروهای سپاه و نیروی هوایی که یکی از مهمترین و حساس ترین نبردها به شمار می رفت، بنیانگذار جمهوری اسلامی نام «نیروهای الهی» را بر روی آنها گذاشت. اجرای عملیات های فراوان در جنگ یعنی مردم علیه رژیم بعث ایستاده اند و نه تنها توان نظامی و دفاعی آنها کم نشد بلکه آمادگی و توان رزمی آنان نیز افزایش یافت. دشمن با تصور اینکه با فتح خرمشهر به پیروزی خواهد رسید از تمامی توان، تجهیزات و امکانات دفاعی استفاده کرد و نیروهای خود را به داخل ایران فرستاد و می کوشید به هر قیمتی که شده این شهر را در تصرف خویش نگه دارد، آزادسازی خرمشهر به دست رزمندگان اسلام سبب شد تا بخش قابل توجهی از نیروهای مهاجم رژیم بعث به اسارت درآیند.
  رمضانی درباره مستند سازی های صورت گرفته از وقایع جنگ تحمیلی، گفت: گردآوری اسناد باقی مانده از جنگ و نگهداری آنها یکی از مهمترین فعالیت ها در این بخش به شمار می رود. به طور کلی مستندهای جنگی می تواند شامل آثار مکتوب، عکس، غنایم جنگی، فیلم های باقی مانده از آن دوره که رزمندگان به طور پراکنده به جمع آوری آنها اقدام کرده اند، باشد که بایستی به وسیله بنیاد حفظ و نشر آثار نگهداری شوند زیرا اینها گنجینه های باقی مانده از هشت سال دفاع مقدس است که باید در نگهداری آنها اهتمام بیشتری صورت گیرد.
  کارشناس مرکز مطالعات راهبردی نیروی هوایی درباره اقدام های لازم و توجه به مسایل فرهنگی همچون مناطق جنگی دفاع مقدس، تصریح کرد: ایجاد پایگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ دفاع مقدس و معرفی ایثار و از خودگذشتگی شهیدان و رزمندگان اسلام امری بسیار پسندیده است. برگزاری کنگره شهدا، راهیان نور، طراحی، تهیه و توزیع بسته های فرهنگی و برپایی نمایشگاه جهاد از جمله کارهای لازم برای زنده نگه داشتن یاد شهیدان و بصیرت افزایی نسل جوان محسوب می شود. احداث باغ موزه دفاع مقدس که یکی از موزه هایی است که برای پاسداشت مقام والای شهدای جنگ تحمیلی و معرفی فرماندهان شهید به شمار می رود و می تواند در مسایل فرهنگی دفاع مقدس مثمرثمر باشد.
  فرمانده نیروی هوایی ارتش در جنگ تحمیلی در ارتباط با توانمندی ها و دستاوردهای حوزه دفاعی کشور بیان داشت: توانمندی ها و دستاوردهای حوزه صنعت دفاعی کشور در عرصه های دریایی، هوایی، زمینی در بهترین رتبه قرار دارد و قدرت برتر در سطح منطقه و در رقابت با دیگر قدرت های فرامنطقه ای است. صنایع دفاعی کشور یکی از بخش های مهم امنیت ملی هر سرزمینی محسوب می شود. تقویت حوزه های دفاعی کشور نماد خودکفایی، اعتماد به نفس ملی و پشتوانه محکمی برای دفاع از تمامیت ارضی(یکپارچگی سرزمین) کشورمان، صیانت از ارزش ها و آرمان های والای انقلاب و از عوامل ترس دشمنان انقلاب اسلامی محسوب می شود.
  این مدرس دانشگاه با اشاره به سخنان آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری مبنی بر تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح و آمادگی نظامی، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب به دلیل حضور در جبهه های جنگ بیشتر از هر فردی بر تقویت بنیه دفاعی کشور تاکید دارند و به حساسیت این مساله واقف هستند. با توجه به نظر ایشان مبنی بر اینکه باید در گام نخست حوزه دفا عی کشور را تقویت کنیم تا هیچ گاه دشمنی نتواند ما را تهدید کند و ملت ایران همواره در حصار مستحکم نیروی های مسلح احساس امنیت کنند به معنی آن است که قدرت حوزه دفاعی کشور نشانه اقتدار، امنیت ملی و خارجی یک کشور به شمار می رود. پیشرفت در حوزه دفاعی نیروهای مسلح و آمادگی آنها سبب شده تا دشمنان کنونی هیچ گاه به طور مستقیم نتوانند از گزینه نظامی علیه ایران استفاده کنند و تقویت حوزه نظامی و اقتدار نیروهای مسلح یکی از ضرورت ها و اصول اجتناب ناپذیری به حساب می آید که باید برمبنای سخنان مقام معظم رهبری در این زمینه تلاش کرد.
  وی در پایان با اشاره به نمایش توانمندی ها و نوآوری های صنعت علمی و دفاعی کشور، گفت: افزایش توان دفاعی و نظامی به عنوان یک اصل مهم در پیروزی های هر کشوری محسوب می شود. دستیابی به فناوری های روز دنیا و تسلیحات پیشرفته نقش مهمی در ایجاد توانمندی این حوزه دارد و نگاه ویژه به این مقوله سبب رسیدن هر کشوری به قدرت دفاعی و نظامی می شود.
  *گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مریم همتی انتشار دهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۹۱۱۷**۹۱۳۱  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید
  ایرنا

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار