• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۱ | کد خبر : 46725
 • فقه حکومتی ۲

  ۴ سال گذشت از روزی که رهبر معظم انقلاب با خبرگان رهبری دیدار کردند و در آنجا عاجزانه از حوزه علمیه در خواست کردند که کرسی های آزاد اندیشی برگزار کند و یا به اصطلاح به دنبال فقه حکومتی برود. اما هنوز پس از گذشت ۴ سال هیچ کار دقیقی در زمینه ی فقه حکومتی صورت نگرفته است و فقه حکومتی در حوزه علمیه به یک جریان رسمی تبدیل نشده است… حال ، فقه حکومتی دقیقا چیست؟ آیا امروز ما واقعا به فقه حکومتی نیاز داریم؟؟؟

  به گزارش وعده صادق ؛ ما یک عذرخواهی به نائب امام زمان بدهکاریم زیرا پس از ۴ سال تازه به دنبال این افتاده ایم که فقه حکومتی را تعریف کنیم. اما به هرحال چاره ای نداریم و باید از همینجاها شروع کنیم ولی می دانیم که خیلی دیر است زیرا نظام با سیستم ها ، نهادها و طرز تفکر غربی ها اداره می شود و فقه روز به روز به انزوا رانده می شود و فقه پویا به یک آرزو تبدیل می شود. حال ، بیایید تا خیلی دیرنشده ببینیم اصلا این فقه حکومتی چیست؟

  برای فقه حکومتی تعاریف گوناگونی وجود دارد که برای نمونه به مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

  ۱: برخی فقه حکومتی را فقه بررسی مسائل مبتلابه حکومت می­ دانند که بخشی از فقه را تشکیل می­ دهد و شامل مسائل مستحدثه ای مانند بیمه و سرقفلی می­ شود.در این تلقی ، فقه حکومتی ، بخشی از فقه خواهد بود که مربوط به اداره جامعه است و اختلاف آن با فقه غیر حکومتی به خاطر اختلاف مسائل است.

  ۲: برخی دیگر فقه حکومتی را فقهی می­ دانند که احکام را ناظر به وجود حکومت استنباط می ­کند.

  ۳: برخی دیگر فقه حکومتی را وصفی فراگیر و محیطی برای تمامی بخش ها و ابواب فقه (عبادی، اجتماعی، فردی و..) می­ دانند که در برابر رویکرد فردی نسبت به مسائل فقهی قرار دارد.

  ۴: برخی دیگر حتی تعریف اخیر از فقه حکومتی را ناقص برشمرده اند و تاکید کرده اند که تعریف فقه حکومتی می ­بایست حتماً ناظر به ساحت اجرا نیز باشد.

  ۵: گروه پنجم فقه حکومتی را فقه استنباط «نظامات اجتماعی» مانند نظام اقتصادی ، نظام سیاسی و نظام فرهنگی از منابع دینی دانسته اند که تفاوت جدی با رویکرد استنباط احکام مفرده دارد.

  ۶: برخی دیگر نیز تلقی «فقه نظامات» از فقه حکومتی را ناکافی دانسته و توجه به قید «مدیریت و سرپرستی» را در تعریف فقه حکومتی لازم می­ دانند. در این تعریف فقه حکومتی عبارتست از «فقهی که متکفل بیان احکام و قواعد سرپرستی و مدیریت نظامات اجتماعی» است و به تعبیر دیگر رسالت محوری آن ، «بیان احکام نظام ولایت و تولی اجتماعی» می­ باشد.

  این ها شش تعریف رایج از فقه حکومتی بود. فقه حکومتی که بعضا بسیاری تلقی های محدودی از آن دارند. مثلا وقتی شما لیست دروس خارج فقه حکومتی را نگاه می کنید به هیج وجه نمی توانید بعضی دروس خارجِ اشاره شده در آن لیست را جزء فقه حکومتی بدانید. البته بی انصافی نکنیم که در یکی دوسال اخیر بعضا کارهای ابتدایی خوبی در زمینه فقه حکومتی صورت گرفته ولی همانطور که اشاره کردم خیلی دیر است زیرا جامعه با مدل های غربی ها پیش می رود و فقه در سطح کلان ناکارآمد جلوه داده می شود.

  حال طلاب عزیز ، بیایید به ندای رهبرمان لبیک گوییم و فقه حکومتی را مسئله ی حوزه های علمیه کنیم که این قطعا زمینه ی جدی برای ساخت تمدن نوین اسلامی است…

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکس/ لوکس‌ترین شاسی‌بلند لکسوس در ایران سوخت کارت سوخت! تعرفه ۵۵۰ تومانی برای مکالمه اربعین ایجاد «پیام رسان ملی» با خدمات در تراز جهانی مورد حمایت جدی است/دعوت از علاقه مندان برای طراحی پیام رسان از زن های تخیلی تا اسب پوتین قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران دائمی شد ۶۰ درصد مددجویان کمیته امداد خراسان‌شمالی زنان سرپرست خانوار هستند جلسه علنی مجلس آغاز شد رشد ۱۹درصدی مسافران هوایی/ مهرآباد پرترددترین فرودگاه کشور احتمال دوتابعیتی بودن رئیس دانشگاه علم و صنعت/ در صورت اثبات «برخورداری» باید برکنار شود عکس/ اتمام بازسازی ضریح امامین عسگریین حادثه در یک پارک تفریحیِ استرالیا ۴ قربانی گرفت آغاز طرح واکسیناسیون فلج اطفال توسط رهبر معظم انقلاب +عکس وزیر خارجه پیشین آمریکا پشتیبانی خود را از هیلاری کلینتون اعلام کرد افزایش ۵۰ درصدی سفر به عتبات از اول محرم/ پلیس منعی برای تشرف انفرادی زائران ندارد هاشمی می‌گفت آیت‌الله مهدوی از ما بالاتر بود/بعضی شخصیت‌ها در اوایل تشکیل دانشگاه امام صادق را مسخره می‌کردند پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۲۴ساعت گذشته کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن شیطان روسی را بشناسیم+تصاویر اعلام اسامی دفاتر مجاز فروش بلیت پروازهای اربعین حسینی