رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۳ | کد خبر : 46746
 • «پیام سپاه پاسداران به آمریکا و دولت حسن روحانی»

  به گزارش وعده صادق  ،روزنامه آمریکایی “کریستین ساینس مانیتور” (Christian Science Monitor) با انتشار گزارشی در صفحه آنلاین خود به تنش های اخیر میان ایران و آمریکا در خلیج فارس پرداخته و از آن با عنوان “پیام سپاه ایران به آمریکا و روحانی” یاد کرده است.
  کریستین ساینس مانیتور در این گزارش می نویسد: «رویارویی اخیر قایق های تندروی ایرانی با کشتی جنگی آمریکا در خلیج فارس، تنهای یکی از برخوردهای اخیر بوده است و رسانه های تندرو ایرانی را بر آن داشت که از تحقیر دوباره آمریکا سخن به میان آورند.

   

  در آخرین مورد نیز در هفته گذشته، ایران به دو هواپیمای تجسسی نیروی دریایی آمریکا که در نزدیکی مرز آبی این کشور پرواز می کردند هشدار داد که در صورت ورود به حریم هوایی ایران ممکن است آن ها را سرنگون نماید.

   

  اقدامات تحریک آمیز نظامی ایران و آمریکا علیه یکدیگر سابقه ای ۳۰ ساله دارد و این اقدامات در خلیج فارس را می توان به یک بازی طناب کشی تشبه کرد؛ خلیج فارسی که یک سوم عرضه نفت جهانی از تنگه هرمز در آن می گذرد.

   

  اما رخدادهای تهدیدآمیز در این منطقه اخیرا افزایش یافته و در سال جاری تا کنون ۳۲ مورد از این حوادث گزارش شده است در حالی که در تمام سال ۲۰۱۵ تعداد آن از ۲۳ مورد تجاوز نکرده بود. ژنرال “جوزف وتل” مسئول فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در اوایل این ماه گفت که اقدامات ایران تلاشی برای اعمال نفوذ و قدرت در منطقه است.

   

  مقامات ایرانی این اقدامات را دفاعی و روتین توصیف کرده اند و همچنین اعلام کرده اند در صورتی که متوجه نیت تهاجمی آمریکا شوند، واکنشی شدید نشان خواهند داد.»

   


  این رسانه آمریکایی، افزایش تنش های اخیر را پیامی از سوی سپاه به آمریکا و همچنین یادآوری برای روحانی دانسته و می نویسد: «تحلیلگران می گویند که افزایش تنش ها دو پیام از سپاه پاسداران به همراه دارد: اول اینکه سپاه پاسداران، دشمن ابرقدرت خود را در حیاط خلوت ایران به چالش می کشد هرچند این موضوع با خطر گسترش درگیری همراه باشد؛ و دوم اینکه به آقای روحانی یادآوری نماید که با وجود توافق هسته ای سال گذشته با آمریکا و قدرت های جهانی، این سپاه پاسداران است که نقش کلیدی نظامی را بازی می کند.

   

  این برآوردها بدان معناست که با وجود کم اهمیت جلوه دادن مخاطرات موجود از سوی طرف های درگیر، خلیج فارس هنوز هم نقطه‌ای انفجاری است.»

   

  در ادامه این گزارش با اشاره به اظهارات عباس قدیری از کارشناسان نظامی مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری که مخالف گسترش تنش ها با آمریکا در خلیج است به نقل از وی آمده است: «”حتی اشتباه کوچک یک سرباز در خلیج فارس می تواند آتش جنگی گسترده را در منطقه بر افروزد. ما تابع فرمانده کل قوا (آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران) هستیم که هرگز خواستار شروع جنگی جدید در خلیج فارس نیستند.”

   

  تحلیلگران می گویند که اقدامات سپاه پاسداران پیامی به روحانی نیز به همراه دارد. مجتبی موسوی سردبیر وب سایت “ایران ویو” با اشاره به این موضوع عنوان می کند: “پس از آن که آقای روحانی تلاش کرد که آزمایش های موشکی را محدود نماید، سپاه پاسداران نشان داد که هنوز به وظایف خود عمل می کند و در عمل اعلام کرد که حتی در صورتی که دولت به آمریکا اعتماد نماید، ما به آن ها اعتماد نخواهیم کرد.

   

  زمانی که رهبر می گوید نباید به آمریکا اعتماد کرد، ما نمی توانیم نیروی نظامی خود را محدود کنیم؛ چرا که آمریکا در انتظار فرصتی برای تضعیف ماست.»/جام نیوز

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار