• تاریخ انتشار: جمعه ۰۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰ | کد خبر : 46947
 • به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار مهر، «هایائو میازاکی»، انیماتور شاخص و شناخته‌شده سینمای ژاپن و پایه‌گذار استودیو جیبلی معروف طرح جلد سینما و ادبیات را به خود اختصاص داده است. انیمه ژاپنی ویژگی‌های خاصی دارد که با مطالعه تحلیل فیلم‌های این انیمیشن‌ساز بزرگ مخاطبان به درک عمیقی از جهان‌بینی او دست خواهند یافت.

  «درام تاریخی» موضوع این شماره سینمای ایران مجله است. بازنمایی تاریخ در سینمای ایران در میزگرد علی رفیعی، محمدرضا اصلانی، مسعود جعفری‌جوزانی و جواد طوسی به بحث گذاشته شده و چگونگی به کارگیری المان‌های تاریخی در سینما تک‌تک مقالات این بخش تحلیل شده است.

  «تاریخ و تاریخ‌نویسی در ادبیات داستانی» هم‌راستا با بخش سینمای ایران، موضوع این شماره بخش ادبی است. تاریخ چیست، نقطه تلاقی روایت ادبی و روایت تاریخی در کجاست، تاریخ چگونه در رمان ورود پیدا می‌کند و دلیل اقبال نویسندگان این نسل به مقوله تاریخ چیست و چگونه تاریخ در روایت تنیده می‌شود، پرسش‌هایی است که در نشست یونس تراکمه، پویا رفویی و کامران سپهران و مقالات کورش اسدی، شاپور بهیان، منیرالدین بیروتی، علی خدایی، عنایت سمیعی، ابوتراب خسروی، محمدرضا کاتب، ضیا موحد، شیوا مقانلو و … به آنها پاسخ داده شده اهست.

  «پرونده رمان» خاورمیانه در این شماره هم پی گرفته شده است. رمان عرب و مولفه‌های آن و تاثیر تحولات خاورمیانه در رمان عربی در گفت و گوی اختصاصی با شکری المبخوت نویسنده تونسی برنده بوکر عربی ۲۰۱۵ و همچنین گفت و گویی با بختیار علی در مورد رمان کُرد که به زیبایی‌شناسی و خلق زبانی تازه انجامیده به تفصیل بررسی شده است.

  «این بامداد خسته» تازه‌ترین مستند فرشاد فدائیان درباره احمد شاملو موضوع پرونده بخش مستند این شماره است.

  موضوع «کارگاه رضا براهنی» یکی دیگر از بخش‌های جذاب مجله است. شاگردان براهنی، شیوا ارسطویی، فتاح محمدی، شمس آقاجانی، هوشیار انصاری‌فر جزء به جزء از کیفیت و چگونگی کارگاه براهنی می‌گویند و زوایای تازه‌ای را به این کارگاه گشوده‌اند.

  موضوع مهم «نقد فیلم» این بار نیز در بخش «فیلم‌ها و احساس‌ها» ادامه پیدا کرده است. در این بخش نظرات منتقدان مهم و بنام سینمایی و دیدگاه‌های جریان‌ساز آنها در باب نقد فیلم و مجلات سینمایی مطرح جهان در مقابل دید مخاطبان قرار گرفته است.

  شماره ۵۴ نشریه «سینما و ادبیات» ویژه شهریور و مهر ۱۳۹۵ با بهای ۹۰۰۰ تومان روی دکه رفته است.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع: http://www.mehrnews.com/news/3775323/%D9%86%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D9%87-%D8%B1%D9%81%D8%AA
  انتشار خبر در منبع: ۲۳ September 2016 | 9:37 am

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  حجاب همسر رئیس جمهور فنلاند در ایران عکس/ برداشت انار از باغ های بجستان جلوگیری از ورود چهره‌های تنش‌زا به مراحل مختلف انتخابات خانه تکانی توییتر شروع شد باقر عزت بگوویچ: ایران می تواند از طریق بوسنی وارد بازار تجاری اروپا شود مسکن مهرهای فاقد متقاضی در سراسر کشور به مددجویان واگذار می‌شود جهانگیری: باید بدون اغماض به تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان رسیدگی شود/ عادل‌آذر: از ۲۳ میلیارد حقوق نجومی تنها ۱۰ میلیارد برگشته است هیچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید نمی کند دکترین مقاومت ارزشمندترین سرمایه ماست/ ملت ایران جهت‌گیری ضد صهیونیستی و ضد آمریکایی خود را با موضوعات فرعی تغییر نخواهد داد تولید پر فروش‌ترین داروی جهان در ایران مراسم استقبال رسمی روحانی از باقر عزت بگوویچ عکس/ بارش اولین برف پاییزی در اردبیل مجازات حبس و برخورد قاطع در انتظار ناپدری «ستایش» تبریک ورزشکاران به تیم ملی جوانان بسیاری از نمایندگان اصلاح‌طلب انگار در مجلس حضور ندارند آلودگی هوا موجب پرفشاری خون است سراب جهانی شدن استقبال رسمی روحانی از رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین مخالفت وزارت نیرو با واگذاری مسئولیت توزیع آب شهری به شهرداری‌ها در بسیاری از موارد با کاهش شدید تخصیص و تأمین بودجه رو به رو هستیم/ دستور روحانی برای تأمین بودجه پدافند غیر عامل