• تاریخ انتشار: شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۵ | کد خبر : 47065

 • رصد اخبار شبکه خبری وعده صادق:  به گزارش وعده صادق به نقل از جمعه شب ایرنا از جماران، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی با انتشار عکسی از حضور خود در جبهه در تابستان سال ۱۳۶۴ در صفحه اینستاگرام خود نوشت: هفته دفاع مقدس که می شود ناخودآگاه یاد نوجوانی ام می افتم. بگذارید بی پرده بگویم که جنگ فی حد نفسه تلخ است و هیچ لطفی ندارد ولی گاه باعث حالتی می شود و شرایطی را در روح و جان آدمیان حاکم می سازد که انسان را ارزشمند می کند و تلخی های جنگ را بر می گیرد تا جاییکه حتی خاطره اش هم حلاوت دارد. به قول مولوی:از قضا سرکنگبین صفرا فزود.
  وی ادامه داده است: دفاع مقدس از این دست ستیزها بود. فکر می کنم همه کسانی که مستقیماً آن شرایط را لمس کرده اند بر این نکته گواه هستند. در سال های پس از جنگ، خیلی تلاش ها صورت گرفت و کتاب ها و فیلم ها ساخته شد تا برای مخاطب، آن حس و حال بازسازی شود، زحمت ها کشیده شد تا آن محیط فقط بازگویی نشود بلکه شاید بتوان امروزیان را به آن فضا وارد کرد.
  سید حسن خمینی افزوده است: من به عنوان کسی که نوجوانی خود را با آن حال و هوا آمیخته است، خیلی راحت، شور و شوق کسانی را که دل در گرو آن روزگار دارند درک می کنم. اما فراموش نکنیم که زیبایی آن روزها مربوط به بعد نظامی و تیر و ترکشش نبود، بلکه وابسته به همان فرهنگی بود که دفاع مقدس با خود به ارمغان آورد؛ مربوط به همان حس و حال بود، مربوط به نوع نگاه غیر زمینی و اندیشه ی آسمانی بود. برای آنکه آن حس و حال را در خود زنده کنیم الزاماً لازم نیست به جنگ های ظاهری برگردیم بلکه می توانیم در جنگ با شیطان درونمان هم همان فضا را بازسازی کنیم. کافی است به جنگ نفس امّاره خود برویم. .
  وی آورده است: جنگ زیبا نیست جهاد زیباست. و آنچه این تلخی ناگوار را از عسل شیرین تر می کند همین مجاهده انسانی است و جهاد با نفس چنان که رسول گرامی اسلام (ص) فرموده اند بزرگ تر و مهم تر است. در جهاد آنچه مهم نیست «من» است و زیبایی جهاد از همین نکته ریشه می گیرد. در جنگ، ما تنها وقتی پیروز می شویم که غلبه یافته باشیم. ولی در جهاد شکست راه ندارد چون «غلبه ی من» مطرح نیست. در جهاد، شما دوستدار همه هستید. حتی نسبت به آنها که در مقابل شما ایستاده اند بغض ندارید. آنها را مخلوق پروردگار می دانید که بیمار شده اند. در جهاد، آدمی عاشق می شود ، عاشق همان حس و حال ، همان نبودن و ندیدن و نخواستنِ ‘من’. و چنین است که جنگ از جهاد متمایز می شود و زیبایی ها از همین جا رخ می نمایاند.
  سید حسن خمینی در پایان با بیان اینکه عارف همیشه عاشق است. عاشق همان حس و حال؛ یاد همه شهیدان مان را گرامی داشته است و از خدای متعال برای جانبازان و ایثارگران و خانواده های عزیز آنها صحت و سلامت مسالت کرده است.
  ۶۱۳۹ *شبس*۱۴۸۸ *خبرنگار: محمد بیدارمنش ** انتشاردهنده:بهمن بامداد

  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید
  ایرنا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  یک سرکرده ارشد داعش در موصل به هلاکت رسید تعدادی از اعضای هیئت مدیره صندوق فرهنگیان به زودی دستگیر می‌شوند تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور غرب از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند / تصور شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است بازدید سفیر ایران در آلمان از شصت و هشتمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت تورم باز هم افزایش یافت/تورم نقطه به نقطه ۶.۶ درصد شد مهمترین تحولات هفتمین روز عملیات آزادسازی موصل عکس/ روایت عکاس بلژیکی از ایرانِ واقعی کوروش سلیمانی روحانی شد ترکان: سازمان استاندارد موضوع کنترل و مدیریت کیفیت را جدی بگیرد فیلم/ سیدعلی خمینی : مسئولین حق زندگی اشرافی ندارند. خانه مجلل ۱۷ متری با همه امکانات + تصاویر دلخوش‌ها و دلواپسان کنار هم شاهد بدعهدی آمریکا هستند لب‌تاپ برای مطالعات عمیق، خسته‌کننده است اولین سالگرد شهید مصطفی صدرزاده برگزار می‌شود خیال شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است پاداش «داعش» برای ازدواج با دختران نابالغ! عکس/ مرحله حضوری سرشماری عمومی نفوس و مسکن خیال شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است/ آمریکا در منطقه به‌شدت زمین‌گیر و درمانده است علیرضا پناهیان رمز عبور از فتنۀ شدیدتر از دجال رافاش کرد