رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۷ | کد خبر : 47095
 • برجام، نفت، نیویورک

  به گزارش وعده صادق صد قافله دل این روزها همراه مسافرى بود که چشم به گشایش کارها از ساختمان بلند مرتبه اى دارد که پیچیدگیها از آنجا آغاز شد. ساختمان سازمان ملل متحد. نیویورک. ساختمانى که تا همین چندى پیش جلسات پى در پى اش براى پیچیده تر ساختن اوضاع اقتصادى ایران بود؛ حالا جلسات مکررى براى گشایش مى گذارد.
  رییس جمهور روحانى در حالى وارد فضاى این ساختمان شد که رهبران بسیارى از کشورهاى جهان براى ملاقات با او صف کشیده بود.
  صدور مجوز فروش دهها فروند هواپیماى ایرباس و بویینگ، پرچم بزرگى از اعتماد و امید را در فضاى بین المللى کسب و کار و تجارت با ایران به اهتزاز در آورده است. این در حالى است که با ابلاغ قراردادهاى جدید نفتى از سوى رییس مجلس، چشم انداز حضور شرکت هاى معظم نفتى با قراردادهاى کلان و سرمایه گذاریهاى عظیم در حوزه هاى نفت، گاز و پتروشیمى، امیدها را پشت در آورده است.
  محور اقتصادى سخنان رییس جمهور در مجمع عمومى سازمان ملل، برجام، نفت و رشد اقتصادى بود. او در کنار بیان رشد اقتصادى چهار درصدى، نزدیک شدن تولید نفت به شرایط پیش از تحریم را یادآور شد. و با پیش بینى افزایش رشد اقتصادى تا پایان سال ٢٠١۶ به پنج درصد، بازهم بر تولید نفت اشاره کرد.
  به اهتزاز درآمدن پرچم اعتماد در فضاى تجارت با ایران، و تصویب مدل قراردادهاى جدید و پیشرفته نفتى، سرمایه گذاریهاى عظیم نفتى را در مدتى نه چندان طولانى در ایران در پى خواهد داشت. این در حالى است که محیط کسب و کار داخلى هم نیازمند اعتماد سازى است.
  ایجاد فضاى امن، شفافیت هاى مالى و اقتصادى در سطوح کلان، امید به آینده و کاهش تصدى گرى دولت و بخشهاى خصولتى، از مولفه هاى اصلى و اساسى اعتمادسازى در محیط کسب و کار داخلى براى جذب سرمایه گذارى و کارآفرینى است.
  اما نکته داراى اهمیت ویژه، نگاه جمهورى خواهان به برجام است. نگرانى اى که در سخنرانى روحانى نیز پیدا بود. برجام، راه حلى که دیدگاه جدیدى را در حل و فصل منازعات در خاورمیانه و جهان گشوده است، امروز در چنان سطحى از اهمیت جهانى قرار دارد که بازیگران منطقه اى و بین المللى نمى توانند از کنار آن به سادگى بگذرند. بدون شک، هر گونه برخورد تردید آمیز با این دیدگاهِ سازنده که برخاسته از خاصیت دیپلماسى بود، جهانیان را نه تنها نسبت به آمریکا که نسبت به کارکرد امیدبخش و آینده ساز ماهیت دیپلماسى بى اعتماد خواهد ساخت. براین اساس، به نظر نمى آید تصمیم سازان و سازندگان سیاست در دستگاه پیچیده دیپلماسى در ایالات متحده، اجازه دهند راه بى اعتبارى دیپلماسى توسط منتخب آینده در پیش گرفته شود.
  با این دیدگاه، آینده ى نزدیکى که براى اقتصاد ایران قابل دیدن است، به طور مشخص انعقاد قراردادهاى بزرگ نفتى و انجام سرمایه گذاریهاى کلان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمى است. قراردادهاى جدید نفتى در حالى براى دومین بار در تاریخ جمهورى اسلامى شکل اجرایى به خود مى گیرد، که ایران و ایرانیان بیشتر از هر زمان دیگرى در عصر اطلاعات و آگاهیهاى انلاین به سر مى برند. هر چند که اتفاقات مهم نفت در هیچ زمانى از حوزه آگاهى عمومى پنهان نمانده است.
  نسلى که سالیان سختِ جنگ و سازندگى و بحرانهاى مشقت بار دوران تحریم را سپرى کرده اند، حالا در سنین میانسالى و کهولت، چشم در راه گشایشى تاریخى دارند. آنان همه ى مسیرهاى آینده را به دقت رصد خواهند کرد و اعتماد خود را به شعار اعتدال و امید در انتخابات آینده در معرض آزمونى دیگر خواهند نهاد.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار