رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۰ | کد خبر : 47097
 • روحانی در خاک امریکا به واشنگتن هشدار داد

  به گزارش وعده صادق آخرین حضور حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جامه رییس دولت یازدهم به همراه هیات همراه به فرصتی برای سخن گفتن از برنامه جامع اقدام مشترک و سرانجام توافق هسته‌ای جهان با ایران بدل شد. رییس‌جمهور ایران برای نخستین‌بار پس از ورود ایران و ١+۵ به فاز اجرای برجام به نیویورک رفته بود و البته هم او و هم تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پرونده‌ای از گلایه‌ها و نارضایتی‌ها از روند اجرای برجام توسط امریکا را به همراه برده بودند. تنها چند ماه تا خداحافظی مردی از کاخ سفید باقی مانده است که برای نخستین‌بار در قریب به چهار دهه گذشته تابوی مذاکره مستقیم و دوجانبه با ایران هرچند صرفا در حوزه هسته‌ای را شکاند و امریکا را به یک سوی میدان مذاکره با ایران در توافق هسته‌ای بدل کرد. باراک اوباما که در سال ٢٠٠٩ میلادی با شعار تغییر به میدان آمده بود تا پایان سال جاری میلادی در کاخ سفید است و سپس جای خود را یا به هیلاری کلینتون از هم حزبی‌هایش می‌دهدو یا به دونالد ترامپ که به سختی می‌توان او را نماینده حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا دانست. روحانی از تریبون سازمان ملل برای بیان بدعهدی‌های امریکا در اجرای برجام استفاده کرد. از خاک ایالات متحده به جانشین اوباما درس حقوق داد و تاکید کرد که برجام یک سند پذیرفته شده چندجانبه است. سندی نیست که اختیار رد یا تایید یا اعمال اصلاحاتی در آن تنها و تنها دست ایالات متحده باشد. سندی است که تعهد انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه، چین و اتحادیه اروپا را بر پیشانی خود دارد و اهمال نسبت به اجرای آن از سوی امریکا، تخلفی بین‌المللی تلقی خواهد شد و اعتراض جامعه جهانی را برخواهد انگیخت. روحانی در جملاتی کوتاه همه آنچه را که باید در خصوص نارضایتی‌های ایران از اجرای برجام می‌گفت بر زبان آورد و با یک تیر هم چندماه باقیمانده از دولت اوباما را نشانه رفت و هم به رییس‌جمهور بعدی هشدار داد که هر گونه بدعهدی در اجرای برجام، به بی‌اعتباری بیشتر ایالات متحده در سطح جهان منتهی خواهد شد. ٩ ماه از اجرای برجام گذشته است و رییس دولت یازدهم در نخستین حضور در نیویورک در این بازه زمانی تاکید کرد که تعلل ایالات متحده در اجرای تعهدات قانونی‌اش در ماه‌های گذشته اشتباهی راهبردی است که باید فورا جبران شود. روحانی همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد به دست‌اندازی‌های حقوقی کنگره به توافق هسته‌ای و تلاش برای تحت الشعاع قرار دادن آن هم اشاره کرد و با اشاره به یکی از اقدام‌های غیرقانونی مسبوق به سابقه در امریکا گفت: آخرین نمونه این اقدام‌ها رای دیوان عالی امریکا در تایید دست اندازی به میلیاردها دلار اموال ملت ایران در سال‌های گذشته است. این تجربه به دنیا نشان داد که گروه‌های فشار صهیونیستی می‌توانند از طریق مصوبات غیرقابل دفاع کنگره، حتی عالی‌ترین نهاد حقوقی و قضایی امریکا را به نقض بدیهی‌ترین اصول آمره حقوق بین‌الملل عرفی و قراردادی وادارند.

  ماموریت شیخ دیپلمات

  ماموریت حسن روحانی در نیویورک، این عبارتی بود که نیویورک‌تایمز برای گزارش پوششی خود در خصوص حضور رییس‌جمهور ایران در سازمان ملل انتخاب کرد؛ تیتری که منطبق با پیش بینی‌ها و پیش فرض‌ها در خصوص مهم‌ترین سوژه رایزنی‌های حسن روحانی در نیویورک بود. روحانی به عنوان عالیرتبه‌ترین مقام دولت یازدهم از تریبون‌های متفاوت در نیویورک استفاده کرد تا از ایران پسابرجام بگوید که برای سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی امن است، از ایرانی بگوید که برخلاف فضاسازی‌های منفی در چندسال تحریم‌های ظالمانه در ٩ ماه گذشته به تمام تعهدات خود در قالب برجام عمل کرده اما هنوز با بدعهدی‌های امریکا در آزاد کردن ایران از محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی روبه رو است. در شرایطی که ایران در ٩ ماه گذشته از منظر جذب سرمایه خارجی و رفت و آمدهای هیات‌های اقتصادی روند رو به رشد خوبی را تجربه کرده و در بحث تولید و فروش نفت هم با سرعت فوق‌العاده‌ای پیش رفته است اما برخی محدودیت‌های بانکی و مالی که امریکا می‌گوید به پرونده هسته‌ای ربطی نداشته و مربوط به دیگر اختلاف‌ها با تهران است در برابر افزایش تجارت بین ایران و شرکای تجاری اروپایی‌اش مانع ایجاد کرده است. با وجود گذشت ٩ ماه از اجرای برجام و سفرهای متعددی که جان کری، وزیر امور خارجه امریکا می‌گوید صرفا برای کمک کردن به تسریع رابطه تجاری تهران با سایر کشورها در پسابرجام انجام داده اما بانک‌های اروپایی از ترس تنبیه‌ها و مجازات‌های وزارت خزانه‌داری امریکا برای پروژه‌های بزرگ و کلان در ایران، اعتبار تامین نکرده‌اند. رسانه‌های متفاوت امریکایی در پوشش اخبار مربوط به حضور حسن روحانی در نیویورک به این مساله اشاره کرده‌اند که برجام، توافقی بود که میان دو انتخابات نفسگیر در ایران و امریکا حادث شد و درحالی که جمهوری‌خواهان امریکایی تلاش می‌کنند با تخریب یا تحت الشعاع قرار دادن آن برگ‌های بیشتری را در سبد انتخاباتی خود قرار دهند در ایران نیز مخالفان حسن روحانی تلاش می‌کنند تاثیرات اقتصادی حصول برجام را کم جلوه دهند تا به شکست روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩۶ کمک کنند. در حالی که در ٩ ماه گذشته، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و دیگر اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای چه در بعد داخلی و چه در بعد خارجی تلاش کرده‌اند اروپایی‌ها را برای وادار کردن امریکا به عمل به تعهداتش تحت فشار قرار دهند، این‌بار این حسن روحانی بود که در هر دیدار خود با هر مقامی از کارشکنی‌های امریکا گلایه کرد و تلاش کرد ماهیت بازیگر ناسازگار بودن امریکا در روند اجرای برجام به عنوان یک توافق چندجانبه را به رخ بکشد.

  دومینوی تصویب طرح‌های ضدایرانی در مجلس نمایندگان امریکا

  مجلس نمایندگان امریکا روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تمام وقت سرگرم تلاش برای در تنگنا قرار دادن ایران در پیچ و خم‌های قانونی این کشور بود. تصویب لایحه پشت سر لایحه. از به ثمر رساندن لایحه‌ای که ایران را به شکنجه بهاییان و نقض پیمان بین‌المللی حقوق بشر متهم می‌کند تا تصویب طرح بررسی دارایی‌های خارجی مقام‌های ایرانی که گفته می‌شود هدف از آن ردیابی و افشای دارایی‌های احتمالی مقامات ایرانی در بانک‌های خارجی است و البته رای مثبت به طرح دیگری که در سایه آن پرداخت‌های نقدی به ایران ممنوع خواهد شد. در سایه طرح بررسی دارایی‌های خارجی مقام‌های ایرانی که در مجلس نمایندگان تصویب شد ردیابی و افشای دارایی‌های احتمالی مقامات ایرانی در بانک‌های خارجی میسر خواهد شد. این طرح تنها یک حلقه از دومینوی طرح‌های تحریمی است که کنگره امریکا تصویب می‌کند و نام آن را هم «شفافیت مالی» گذاشته است. در شرایطی که این طرح تصویب شود که البته این پروسه به تصویب نهایی از سوی باراک اوباما احتیاج دارد، واشنگتن تلاش خواهد کرد تا فهرستی از اموال منتسب به مقامات ارشد دولتی و نظامی ایران در بانک‌های خارج از کشور تهیه کند. در آن صورت، وزیر خزانه‌داری امریکا باید ٢٧٠ روز پس از ابلاغ قانون، گزارش خود را در خصوص دارایی‌ها یا حساب‌های ٢٠٢ مقام ارشد ایرانی در بانک‌های خارجی منتشر کند. کاخ سفید که در چندماه اخیر به شکل بی‌سابقه‌ای مشغول بحث با مجلس نمایندگان و مجلس سنا برای مهار کارشکنی‌های آنها در حوزه توافق هسته‌ای است این‌بار هم تهدید کرد که لایحه بررسی اموال مقام‌های ایرانی در خارج از کشور را وتو خواهد کرد چراکه چنین قانونی می‌تواند به افشای اسناد و داده‌های محرمانه سرویس‌های اطلاعاتی امریکا منجر شود. جلوگیری از پرداخت‌های نقدی به ایران در آینده نیز یکی دیگر از طرح‌های جنجالی است که باراک اوباما می‌گوید آن را وتو خواهد کرد. این طرح زمانی در مجلس نمایندگان مطرح شد که اخباری در خصوص فرآیند تبادل زندانیان با ایران و پرداخت همزمان ٧/١ میلیارد دلار مربوط به یک پرونده قضایی میان دو کشور منتشر شد و دولت امریکا اعلام کرد که این رقم را نقدی به تهران پرداخت کرده است. نمایندگان جمهوریخواه قصد دارند با تصویب قوانین جدید از پرداخت نقدی یا تسویه بدهی‌های واشنگتن به تهران بدون نظارت کنگره، جلوگیری کنند. در بخشی از طرح شماره ۵٩٣١، موسوم به «قانون جلوگیری از باج‌دهی به ایران در آینده»، عنوان شده است که از این پس هرگونه پرداخت به ایران در ارتباط با دعاوی قضایی میان دو کشور، باید «به صورت مورد به مورد و بر اساس مجوز مشخصی که از سوی وزارت خزانه‌داری صادر شده»، انجام گیرد.

  زلزله‌ای که با صدور مجوز فروش بویینگ به ایران رخ داد

  دوگانه تحریم و ترغیب، این سیاستی است که در داخل ایالات متحده از سوی دولت و کنگره در قبال ایران اجرایی می‌شود. درست در فضایی که تندروهای مخالف توافق تلاش می‌کنند با افزودن متمم‌های قانونی یا تصویب لایحه‌های جدید، برجام را تحت‌الشعاع قرار دهند، بدنه‌های اجرایی تحت فرمان باراک اوباما تلاش می‌کنند از حجم فشارها بکاهند. در ٧٢ ساعت گذشته، چراغ سبز دولت ایالات متحده برای فروش بویینگ و ایرباس به ایران به تابوشکنی در رسانه‌های این کشور تعبیر شده است. تجارتی که آخرین بار در سال ١٩٧٧ با فروش بویینگ‌هایی به ایران عملا به اغما رفت تا روز چهارشنبه که وزارت خزانه‌داری امریکا مجوز صدور این هواپیماها به ایران را صادر کرد. گفته می‌شود که با صدور این مجوز کلان در حقیقت دولت اوباما به دیگر کمپانی‌ها و شرکت‌ها هم چراغ سبز نشان داده و تضمین کرده است که می‌توانند در روزهای پسابرجام به سرمایه‌گذاری در ایران اطمینان کنند. یک مقام بانک خصوصی در ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه در این خصوص می‌گوید: یک تابو شکسته شده است و از این پس بانک‌های بزرگ و کمپانی‌ها ترس سابق برای نزدیکی به ایران را ندارند. این مجوز می‌تواند کانال‌های مالی را برای حضور بانک‌های بزرگ در قراردادهای ایران در سطح بین‌المللی به راه بیندازد. رسانه‌های امریکایی پس از سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در آن امریکا به بدعهدی در برجام متهم شده بود اعلام کردند که کمتر از یک روز پیش از این سخنرانی و در حالی که هیات ایرانی در امریکا حضور داشتند، وزارت خزانه‌داری امریکا این تابو را شکاند تا حسن نیت خود در اجرای برجام را به تصویر بکشد. این رسانه‌ها تاکید کردند که با صدور این مجوز که برای نخستین‌بار از زمان انقلاب اسلامی ایران صادر شده است، حسن روحانی می‌تواند در داخل در سال انتخابات بر این نکته تاکید داشته باشد که ایران در حال بازگشت کامل به بازارهای جهانی است. هرچند که نه ایرباس و نه بویینگ زمانی را برای تحویل دادن هواپیماهای مورد توافق به ایران اعلام نکرده‌اند اما خبر صدور این مجوز به اندازه کافی زلزله خبری در رسانه‌های بین‌المللی به نفع تجارت با ایران را به راه انداخته است.

  تجدید دیدار وزرا

  روز پنجشنبه نخستین نشست وزرای امور خارجه ایران و ١+۵ از زمان ورود برجام به فاز اجرایی در ماه ژانویه در نیویورک برگزار شد. در حقیقت هیات‌های سیاسی متفاوت ایران و ١+۵ از حاشیه‌های جلسات مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای برگزاری کمیسیون برجام و دیدار در سطح وزرا استفاده کردند. موضوع تحریم‌ها و تعلل اروپا و امریکا در حل مشکلات بانک‌ها و موسسات مالی از طریق تسهیل مراودات مالی و ارایه تضمین‌های لازم اصلی‌ترین مساله مورد بحث در نشست وزیران بوده است که گفته می‌شود به درخواست ایران صورت گرفته است. جان کری و محمد جواد ظریف نیز پیش از دیدار در سطح وزرای ایران و ١+۵ با هم دیدار دوجانبه‌ای برای بحث در خصوص مسائل اجرای برجام و اختلاف‌ها در اجرای آن داشتند. در همین راستا ظریف و موگرینی نیز دیدار دوجانبه‌ای با هم داشتند. سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه امریکا پس از این دیدار در خصوص جزییات مورد بحث وزرا گفت: در این نشست جان کری وزیر خارجه و ارنست مونیز وزیر انرژی حضور داشتند که مروری بر اجرای برجام شد و کری تاکید کرد که امریکا به تعهداتش بر اساس برجام عمل کرده و در آینده نیز به آن عمل خواهد کرد.

  موگرینی: تکرار می‌کنم آزمایش موشکی ایران نقض برجام نیست

  فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست در سطح وزرای ایران و ١+۵ در جمع خبرنگاران تاکید کرد که این جلسه به شکل خاص منحصر به چند و چون اجرای برجام بوده است و البته که این توافق در حال اجرا است. وی با اشاره به سه گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر کرده، تاکید کرد که ایران تمام گام‌هایی را که باید برداشته است و همچنین تحریم‌های هسته‌ای نیز برداشته شده‌اند. وی همچنین به اراده جمعی در ١+۵ برای پیشبرد اجرای برجام اشاره کرده و افزود: همه ما قویا بر اهمیت سیاسی برجام واقف هستیم، اهمیت سیاسی که به جهان نشان داد که حتی سخت‌ترین و پیچیده‌ترین پرونده‌ها نیز با دیپلماسی و گفت‌وگو قابل حل و فصل است. رییس کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که نتیجه حصول برجام در رابطه میان ایران و اروپا کاملا ملموس است و به رشد ۴٣ درصدی تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا در سال جاری نسبت به سال گذشته اشاره کرد. وی اذعان داشت میزان فروش نفت ایران به کشورهای اروپایی تقریبا به میزان این فروش در سال‌های پیش از تحریم رسیده است. موگرینی در بخش پرسش و پاسخ‌ها در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص فعالیت‌های موشکی ایران برای چندمین بار در چندماه گذشته تاکید کرد که در جلسه‌ای در سطح وزرا در خصوص این مساله صحبت نشده است چراکه مساله موشکی ایران بحث هسته‌ای نیست که در برجام به آن اشاره شده و در جلسه وزرای ایران و ١+۵ در خصوص برجام به آن پرداخته شود. وی همچنین تاکید کرد که آزمایش‌های موشکی ایران نقض برجام نیستند. خبرنگار دیگری از موگرینی در خصوص اشاره حسن روحانی به بدعهدی‌های امریکا در مجمع عمومی سوال کرد و اینکه آیا این مساله نیز در نشست وزرا مطرح شده است که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص گفت: بله در این خصوص بحث کردیم هم در جمع و هم در دیدارهای دوجانبه. ما برای تسهیل تجارت با ایران با بانک‌ها و بخش‌های اقتصادی و مالی رایزنی‌های بسیار داشته‌ایم. این پروسه‌ای است که شاید برخی از ما علاقه‌مند باشیم سریع‌تر انجام بگیرد اما حقیقت نیز مسا‌‌له‌ای است که باید با آن مواجه شویم. به هرحال از سوی تمام طرف‌های حاضر در این توافق تعهد قوی برای ادامه حرکت در مسیری که آغاز شده وجود دارد و البته این مسیر تاکنون هم نتایج بسیاری داشته است. با این‌همه باید تلاش شود تا ایرانی‌ها نتایج ملموس این توافق را در زندگی روزمره خود احساس کنند. همه ما در جلسه وزرا توافق کردیم که باید با اراده بیشتری در مسیر اجرای برجام حرکت کنیم.

  ادامه دومینوی دیدارها در نیویورک

  محمدجواد ظریف که در نیویورک باقی مانده است، برنامه‌های فشرده و متعددی را در حاشیه این اجلاس دنبال می‌کند. دیدار و رایزنی جداگانه با وزرای خارجه انگلستان، کرواسی، مجارستان، اردن، مصر و عمان با محوریت گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله برنامه‌های دیروز ظریف بود. دیدار با دبیرکل صلیب سرخ جهانی از دیگر برنامه‌های دیروز ظریف در نیویورک بود که طی آن دو طرف در خصوص لزوم ‌کمک‌رسانی فوری به مردم جنگ زده در یمن و سوریه رایزنی کردند. ریاست اجلاس وزرای خارجه سازمان اکو و سخنرانی در شورای روابط خارجی امریکا از دیگر برنامه‌های وزیر امور خارجه ایران بود.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار