رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۰ | کد خبر : 47254
 • ناگفته‌های ظریف در‌شورای روابط خارجی‌آمریکا

  به گزارش وعده صادق ۵۶ ساله است و وزیر امورخارجه! «محمدجواد ظریف» شاید‌ پرآوازه‌ترین وزیر امورخارجه ایران، بعد از قریب به ۴۰ سالی باشد که از انقلاب می‌گذرد. هرسال که مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد برگزار می‌شود، وزیر امورخارجه نیز به همراه رئیس‌جمهور راهی نیویورک می‌شود تا در مقر سازمان ملل‌متحد، به رایزنی‌های دیپلماتیک بپردازد. ظریف با نیویورک بیگانه نیست. او سال‌ها در سازمان ملل‌متحد، انجام ماموریت کرده و از قضا، دریکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایالات‌متحده آمریکا نیز تحصیل‌کرده است؛ اما ماموریت وزیر امورخارجه، با بازگشت رئیس‌جمهور از نیویورک به تهران، خاتمه نمی‌یابد. در روزهایی که خیابان‌های منهتن از تبلیغات ضدایرانی لابی‌های عربی و صهیونیستی پرشده، ظریف موظف است تا نسبت به آنها موضع‌گیری کند و سیاست ایران را در قبال مسائل مهم جهان، تبیین و تشریح کند. حضور در شورای روابط‌خارجی آمریکا (Council on Foreign Relations) و پاسخ به سوالاتی درباب ایران و سیاست‌خارجی آن، ازجمله اقداماتی است که ظریف برای روشنگری به آن دست زد. سخنان صریح وزیر امورخارجه به پرسش‌های صریح مخاطبان، مضاف بر تلطیف فضا و شکست جو رسانه‌ای علیه ایران، اسباب ارتقاء جایگاه دستگاه دیپلماسی کشور نیز می‌شود. حتی اگر لینک «گفت‌وگو با محمدجواد ظریف» روی سایت شورای روابط خارجی آمریکا توسط نهادهای داخلی فیلتر شده باشد!

  آنچه آمریکا انجام نداده است

  برجام، سوریه، عربستان و روابط ایران و آمریکا، مهم‌ترین محورهای سوالات را در جلسه روابط خارجی با حضور محمدجواد ظریف تشکیل می‌داد. جماران نوشت؛ در این نشست، فرید زکریا پرسید: یک سال پس از توافق برجام، آمریکا ادعا دارد که ایران طبق توافق عمل کرده و دولت ایران ادعا دارد که آمریکا طبق توافق رفتار نکرده است، واقعیت چیست؟ ظریف درپاسخ گفت: توافق بسیار واضح و با تقاضاهای مشخص از سوی هر طرف است. آن کاری که ایران موظف به انجام آن است می‌تواند توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید شود که چندین بار هم توسط آژانس تایید شده و جالب اینجاست که حتی آمریکا در این باره بحثی ندارد. در سمت آمریکا اگر بخواهیم عادلانه سخن بگویم آمریکا اجرای سهم خود در توافق را تا آنجا که مربوط به امضای مدارک توسط رئیس‌جمهور و وزیرخارجه می‌شود را انجام داده اما درباره تلاش در اجرای این توافق کار زیادی صورت نگرفته است؛ زیرا نیاز به تلاش‌های زیادی است که جهان بتواند رفتار خود را تغییر داده و با ایران معاملات (تجاری) داشته باشد. وزیر امورخارجه تاکید کرد: برخی از کسانی که شما هم می‌شناسید و برخی از بانک‌های اروپایی مقدار بسیار زیادی جریمه‌شده‌اند. ارقام آنقدر بزرگ هستند که گفتن آنها دشوار است. این نوعی از ترس و وحشت است که این قبیل جریمه‌ها برای بانک‌های اروپایی ایجاد کرده است. درنتیجه آنها می‌خواهند بیایند و با ایران معاملات جدیدی را آغاز کنند و آنها همیشه این نهاد دارایی‌های خارجی موسم به اوفک را دارند که البته ما نام این نهاد را بیش از هر آمریکایی دیگر شنیده‌ایم، اوفک به آن افراد می‌گوید اشکالی ندارد با ایران معامله داشته باشید، «ولی» و در عوض در پنج صفحه اماواگرهایی ذکرشده و نهایتا این بانک‌ها می‌گویند ما مسیر امن‌تر را در پیش می‌گیریم و اصلا ایران را فراموش می‌کنیم و نتیجه همیشه همین بوده است.

  محبوبیت برجام و بی‌اعتمادی به آمریکا

  فرید زکریا از ظریف سوال کرد: درنتیجه مطالبی که خوانده‌ام و با افرادی که صحبت کرده‌ام این توافق به‌خصوص چندان هم در ایران محبوبیت ندارد و شما و آقای روحانی هم بلافاصله پس از توافق از محبوبیت کمتری برخوردارید؛ زیرا این احساس بود که این توافق می‌تواند وضعیت را تغییر داده و زندگی مردم را بهتر کند. منتقدان شما می‌گویند شما به مردم گفته بودید زندگی آنان تغییر خواهد کرد ولی مشکل این است که این روند آهسته است یا اینکه موانعی که آمریکا برای اقتصاد ایران ایجاد کرده، وضعیت را آنقدر دشوار کرده که به منافع لغو تحریم‌ها دست یابد؟ ظریف درپاسخ تصریح کرد: فکر می‌کنم اکثریت مردم ایران از این توافق حمایت می‌کنند و این امر هم با نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته مشخص‌شده ولی هر آنچه باید توسط قانونگذاران آمریکایی موردتوجه قرار گیرد این است که اکثر ایرانیان امروز به آمریکا نسبت به زمان قبل از توافق اطمینان ندارند، قبل از اینکه این توافق را داشته باشیم بسیاری از ایرانیان بر این باور بودند که این توافق می‌تواند اختلافات با آمریکا را حل کند و موثر خواهد بود ولی هم‌اکنون اکثریت ایرانیان مخالف این امر می‌پندارند و همین امر باید علامت بسیارقاطعی را ارسال کند. درنتیجه این توافق طبق نظرسنجی‌هایی که نه از سوی ما بلکه از سوی دانشگاه مریلند صورت گرفته است، بسیار محبوبیت دارد.

  ایران در خلیج مکزیک!

  ظریف در پاسخ به سوال زکریا درباره شلیک گلوله به دریانوردان ایرانی که از سوی دونالد ترامپ مطرح‌شده بود گفت: همه سربازان و دریانوردان ما فقط چندین مایل دورتر از ساحل ما قرار دارند ولی سربازان و دریانوردان شما هزاران مایل از سواحل شما دورند و آنها ناراحت می‌شوند وقتی‌که قایق‌های ما به آنان می‌گویند وارد آب‌های سرزمینی ما نشوید و شما وارد آب‌های ایران شده‌اید و نزدیک حاکمیت مرزی ما قرار دارید. ما روابط زیادی با آمریکا نداریم. حدود ۴۰سال است که با آمریکا مشکل‌داریم. تصور کنید که ناو جنگی یا جنگنده ما به آب‌های شما نزدیک شود. آنها درباره خلیج مکزیک صحبت نمی‌کنند. این خلیج‌فارس است و در آنجاست که به آنها هشدار داده‌شده است. من با ارتش خودمان چک کردم و آنها گفتند هیچ قایق ایرانی به صدمتری هیچ ناو آمریکایی نزدیک نشده است. ظریف ادامه داد:خلیج‌فارس خط حیات ماست. ما همه نفت خود را از طریق خلیج‌فارس می‌فروشیم. برای آمریکا خلیج‌فارس یک مکان مهم موردتوجه است. چگونه است اگر فکر کنید یک قایق ایرانی به خلیج مکزیک که در نزدیکی تگزاس یا فلوریدا قرار دارد بیاید و آن‌وقت بگوید چرا به من نزدیک می‌شوید؟ من هنوز هم در آب‌های بین‌المللی هستم. این شما هستید که به ما نزدیک شده‌اید، آنها نیستند که به شما نزدیک شدند. ما به فتنه‌پراکنی با آمریکا علاقه‌ای نداریم. ما درباره سیاست‌های‌داخلی آمریکا سخن نمی‌گوییم و نمی‌خواهیم آمریکا هم درباره سیاست داخلی ما سخن بگوید.

  مرگ بر آمریکا

  وزیر امور خارجه ایران در ادامه به تجمع اعتراضی در مقابل مقر سازمان ملل در نیویورک اشاره کرد و از آن به عنوان «پروژه ایران هراسی بدخواهان ایران» نام برد. او گفت: «امسال همزمان با شروع مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دشمنان ما با نصب بیلبوردهایی در سطح شهر نیویورک و به منظور تشدید جو ضد ایرانی عکس اینجانب را با این جمله منتشر کرده‌اند که منظور سیاسیون و رهبران ایران از مرگ بر آمریکا، همان مرگ بر مردم آمریکا است در حالی که بنده هیچ‌گاه علیه مردم آمریکا چنین سخنی به زبان نیاورده‌ام.» بر این باورم که چیزهای بسیاری از تعامل دو جامعه باید حاصل شود ولی باید نوعی از اطمینان‌سازی ایجاد شود تا مردم در ایران بتوانند واکنش مثبتی داشته باشند و مردم در آمریکا نیز واکنش مثبتی داشته باشند. ما زندانیان ادراک و فرضیات خودمان هستیم و این موضوع پس‌ازاینکه این ادراک را پس از ۴۰ ساخته‌ایم به مشکلی تبدیل‌شده است. ظریف درپاسخ به سوالی درباره تضعیف دولت توسط قوه قضائیه نیز گفت: اجازه دهید بگویم می‌خواهم شما مسائل در ایران را به همان‌گونه که در اینجا هست نگاه کنید. برای مثال چندماه پیش دادگاهی در همین نیویورک یازده میلیارد دلار ایران را به دلیل واقعه یازدهم‌سپتامبر جریمه کرد. در واقعه یازدهم‌سپتامبر حتی یک ایرانی هم دخالت نداشت، همه‌کسانی که در واقعه یازدهم سپتامبر دست داشتند از ما متنفر بودند ولی ما هنوز هم موظف به پرداخت یازده میلیارد دلار هستیم، زیرا سیستم دادگاهی آمریکا ما را به این مبلغ جریمه کرده است. دیوان عالی آمریکا درست پس از توافق برجام تصمیم گرفت درخواست استیناف بانک مرکزی ایران درباره حکم قبلی که توسط دادگاهی در نیویورک صادرشده بود را رد کند و بیش از یک ممیز هشت میلیارد دلار از دارایی‌ها بانک مرکزی را به دلیل موضوعات تروریستی مصادره کند. آیا شما می‌گویید که دادگاه‌ها در آمریکا می‌خواهند دولت این کشور را تضعیف کنند؟ در آخر شما می‌گویید دادگاه‌ها در آمریکا از دولت مستقل هستند. بگذارید با صدای بلند بگویم بخش اجرایی ایران هیچ کنترلی بر دستگاه قضائی ندارد. فهم این امر باید برای آمریکاییان آسان باشد و هست. آیا وزیرخارجه کری می‌تواند تصمیمات دستگاه قضائی را توجیه کند؟ این امر در دموکراسی و درجایی که تفکیک قدرت وجود دارد، قابل‌قبول است.

  فرشته‌ها به داعش و النصره پول و سلاح نمی‌دهند

  وزیر امور خارجه کشورمان درپاسخ به این سوال فرید‌زکریا که«شما می‌گویید دولت عربستان سعودی داعش را تامین مالی می‌کند. »گفت: من می‌گویم پول زیادی از سوی عربستان سعودی به تاسیسات این نهاد واریز شده است. من نمی‌دانم آیا آنها امروز داعش را تامین مالی می‌کنند ولی می‌دانم که پول، اسلحه به النصره داده می‌شود و می‌دانم النصره سربازگیری می‌کند. فکر نمی‌کنم فرشته‌ها این چیزها را پایین می‌آورند اگر چه که آنها خیلی می‌خواهند این را قبول کنند. این‌ها از یک جایی می‌آیند. پول از جایی می‌آید؛ سلاح از جایی می‌آید؛ این زیاد هم دشوار نیست. آنها سلاح‌های مبارزات چریکی نیستند. آنها تانک دارند. موشک دارند. موشک‌های ضدهوایی دارند؛ موشک‌های ضدتانک دارند و من هیچ اتهامی نمی‌زنم ففط می‌گویم یک نفر برود شماره سریال‌های این سلاح‌ها را چک کند و بعد هم از دولت آمریکا سوال کند که موجودی خود را چک کند.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار