• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۳۱ | کد خبر : 4760
 • رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه هفته گذشته در اظهاراتی نظام حاکم بر آلمان در دوران «آدولف هیتلر»، رهبر حزب نازی و صدراعظم آلمان را نمونه‌ای از یک نظام ریاست‌جمهوری موثر دانسته بود .

  او هنگام بازگشت از عربستان سعودی، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در این باره که آیا برقراری سیستم رهبر اجرایی و در عین حال، حفظ ساختار واحد دولت امکان‌پذیر است گفت: «نمونه‌ای از آن در جهان وجود دارد؛ اگر به آلمان دوران هیتلر نگاه کنید، می‌توانید آن را ببینید».

  در ادامه سرزنش‌ها و انتقادات بین‌المللی از رئیس‌جمهور ترکیه بابت اظهارات جنجالیش، روزنامه آمریکایی در گزارشی از عبور رجب طیب اردوغان از خط قرمز سخن گفته است.

  «نیویورک تایمز» در مطلبی با عنوان «آقای اردوغان از یک خط(قرمز) دیگر هم عبور کرد»،‌ نوشت: «این اظهارات از سوی یک رهبر جهان به ویژه کسی که ریاست یک کشور دموکراتیک و عضو ناتو را برعهده دارد، شوکه‌کننده بود. وقتی محکوم کردن‌های بین‌المللی سرازیر شدند، دفتر آقای اردوغان ادعا کرد که اظهارات او از سوی رسانه‌های خبری تحریف شد».

  در این یادداشت آمده است: «آقای اردوغان البته کارنامه نگران‌کننده‌ای برای خود به عنوان رهبر اقتدارگرایی که مایل به پایمال کردن حقوق بشر، حاکمیت قانون و آزادی‌های سیاسی و مطبوعات است، ساخته بود. از زمان به قدرت رسیدن در بیش از یک دهه گذشته،‌او از قدرت خود به عنوان نخست‌وزیر و سپس رئیس‌جمهور برای سرکوب کردن رسانه‌، اتحادیه‌های کارگری و دیگر منتقدان استفاده کرده است».

  نیویورک تایمز در ادامه به حملات شدید نظامی دولت ترکیه به پ‌ک‌ک و همچنین فشارهای آن به حزب دموکراتیک خلق‌ها اشاره و تصریح کرد: «در حالی که ارتش ترکیه به شدت مواضع کردها در جنوب شرق کشور را هدف قرار می‌دهد، آمریکا و اروپا به عنوان متحدان ترکیه، به طرز شرم‌آوری در این باره ساکت بوده‌اند. این حملات، مناطق مختلف غیرنظامی را هدف قرار داده و از آغاز سال ۲۰۱۵ در داخل کشور و در مناطق مرزی با عراق به کشته شدن ۳۱۰۰ پیکارجوی کرد منجر شده است و البته تلفات غیرنظامی که تعداد آن مشخص نیست، برجا گذاشته است».

  این روزنامه ادامه داد: «اگر آقای اردوغان خواستار صلح پایدار بود، او با حزب دموکراتیک خلق‌ها کار می‌کرد. او اما به جای این کار، به نظر مصمم برای خرد کردن و در هم شکستن کردها در حوزه سیاسی و همچنین حوزه نظامی است و او حتی صلاح الدین دمیرتاش رهبر این حزب را خائن خوانده است».

  «نیویورک تایمز» افزود: «به جای پایان جنگ و ادغام و یکپارچه کردن کردها به سیاست ترکیه، آقای اردوغان در مسیر متضاد گام بر می‌دارد و تعداد بیشتری از افراد را به این نتیجه رهنمون می‌کند که خشونت تنها راه برای خودمختاری بیشتر است. او دارد جنگ بسیار مهمتر علیه داعش را نادیده می‌گیرد و آتش تنش‌های منطقه را شعله‌ورتر می‌کند».

  این روزنامه آمریکایی در پایان نوشت: «روزهایی که می‌شد آقای اردوغان را رهبری محترم از یک دموکراسی با اکثریت مسلمانان و شریک معتبر در منطقه دانست، به سر آمده است».

  منبع: فارس

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  جشنواره ای وحشتناک در تایلند/عاقبت حمل گاو در صندوق عقب ماشین/افزایش سرعت گوشی با "Clean Master" بعیدی نژاد: غربی ها هنوز درک خیلی واقعی از وضعیت منطقه ندارند کاریکاتور/ سقوط به دریای بی‌کران!!! رئوفیان با آیت‌الله موحدی‌کرمانی دیدار کرد/ معرفی نامزد جبهه ایستادگی در بهمن ماه اخبار دنیای سیاست تا این ساعت واکنش ایران به تصویب قطعنامه اتحادیه اروپا در عادی سازی روابط با تهران حجاب همسر رئیس جمهور فنلاند در ایران عکس/ برداشت انار از باغ های بجستان جلوگیری از ورود چهره‌های تنش‌زا به مراحل مختلف انتخابات خانه تکانی توییتر شروع شد باقر عزت بگوویچ: ایران می تواند از طریق بوسنی وارد بازار تجاری اروپا شود مسکن مهرهای فاقد متقاضی در سراسر کشور به مددجویان واگذار می‌شود جهانگیری: باید بدون اغماض به تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان رسیدگی شود/ عادل‌آذر: از ۲۳ میلیارد حقوق نجومی تنها ۱۰ میلیارد برگشته است هیچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید نمی کند دکترین مقاومت ارزشمندترین سرمایه ماست/ ملت ایران جهت‌گیری ضد صهیونیستی و ضد آمریکایی خود را با موضوعات فرعی تغییر نخواهد داد تولید پر فروش‌ترین داروی جهان در ایران مراسم استقبال رسمی روحانی از باقر عزت بگوویچ عکس/ بارش اولین برف پاییزی در اردبیل مجازات حبس و برخورد قاطع در انتظار ناپدری «ستایش» تبریک ورزشکاران به تیم ملی جوانان