رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۵ | کد خبر : 47709
 • سعودی‌ها از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت +عکس

  به گزارش وعده صادق ،سیاست های مداخله جویانه منطقه ای عربستان دستکم در یک دهه اخیر نشان داده است، حاکمان سعودی نه تنها خواهان امنیتی برای منطقه ای نیستند، بلکه با حمایت از تروریسم، به مهم ترین عامل ناامنی در منطقه و جهان تبدیل شده اند.

  بخش مهم این نقش آفرینی را آل سعود مدیون آیین «وهابیت» هستند که به عنوان مکتب فکری و اعتقادی این خاندان، آماده سازی ذهنی و فکری تروریست ها و بُعد اعتقادی جریان تروریسم تکفیری را بر عهده داشت.
  چرا سعودی‌های از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت/ اماده انتشار / اقای غلامی
  حمایت آل سعود از گروه های تروریستی خیلی زود آثار خود را بر امنیت منطقه و امنیت جهان آشکار ساخت و موجبات نگرانی بسیاری از کشورهای منطقه، به خصوص کشورهای سنی مذهب شد، چون تروریسم تکفیری مورد حمایت سعودی ها تمایزی بین شیعه و سنی و مسلمان و غیر مسلمان قائل نمی شد و در مسیر سیل خانمان براندازش هرچه بر سر راه بود، را ریشه کن می کرد.
  عواملی چون تهدید امنیت منطقه، تلاش برای بازیابی جایگاه سابق خویش در جهان عرب و اسلام، تعارض منافع و مواضع سعودی با قدرت های منطقه ای (ایران) و جهانی (روسیه)، در کنار نفوذ گسترده وهابیت تکفیری در آسیای میانه به عنوان حیات خلوت روسیه، ادامه بحران سوریه و تبدیل آن به کلافی سر در گم و نقش تاثیر گذار تروریست های تکفیری آسیای میانه در این بحران وغیره زمینه ساز برگزاری کنفرانسی در شهر «گروزنی»، پایتخت کشور چچن شدند.
  چرا سعودی‌های از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت
  گروزنی میزبان علمای برجسته اهل سنت
  کنفرانس بین المللی گروزنی به مدت ۳ روز از ۲۷ آگوست گذشته تحت عنوان «اهل سنت و جماعت چه کسانی هستند؟» برگزار شد و برگزار کنندگان کنفرانس مهمترین هدف این کنفرانس را ارائه تعریفی جامع از «مذاهب اهل سنت و جماعت» و «شناسایی و معرفی هویت اهل سنت و جماعت» اعلام کردند، اما به صورت غیر مستقیم هدفی دیگر، یعنی «برائت از گروه ‌های سلفی تکفیری» را دنبال می کردند.
  روس ها در چچن دنبال آن بودند، با محکوم کردن «وهابیت تکفیری» جایگاه الازهر را در جهان عرب و اهل سنت احیا کنند و با کنار زدن سعودی ها، راه حضور مجدد مصری ها در تحولات و ایفای نقش آن در ترسیم معادلات منطقه را هموار کنند.
  کنفرانس با حضور حدود ۲۰۰ نفر از علمای اهل سنت مصر، سوریه، اردن، سودان و کشورهای اروپایی توسط «رمضان احمد قدیرف»، رئیس جمهوری چچن و استقبال غیر مستقیم «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه آغاز به کار کرد.
  چرا سعودی‌های از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت
  چرا سعودی‌های از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت
  رمضان احمد قدیرف
  مشارکت گسترده الازهر و عدم حضور حتی یک نماینده سعودی در کنفرانس از وجود بحرانی شدید در روابط قاهره – ریاض خبر می داد و به عربستان گوشزد می کرد، ائتلاف پوتین – السیسی خطرناک تر از آن است که با دیپلماسی پرخاشگرانه و فرافکنانه ریاض پاسخ داده شود.
  به این ترتیب، درحالی که از مصر شخصیت هایی مانند «احمد الطیب»، شیخ الازهر و شیخ «شوقی علام»، مفتی مصر و «اسامه الازهری»، مشاور رئیس جمهور مصر و «علی جمعه»، مفتی سابق این کشور در کنفرانس حضور یافتند، یک مفتی هم به نمایندگی از سعودی ها و متحدان منطقه ایش به کنفرانس دعوت نشد، به استثنای یک پژوهشگر ناشناخته علوم شرعی به نام «حاتم العونی» که حضور محسوسی نداشت.
  بیانیه پایانی و دستاورد کنفرانس
  رهاورد سه روز نشست های علمای اهل سنت جهان اسلام در چچن با حضور پر رنگ مفتی های الازهر و نقش اثر گذار نمایندگان مصر بیانیه ای بود که در روز پایانی این همایش قرائت شد.
  چرا سعودی‌ها از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت +عکس/ اماده انتشار / اقای غلامی
  این بیانیه اهل سنت و جماعت را اینگونه تعریف می کرد: «اهل سنت در اعتقاد و مذاهب کلامی، اشعری و ماتریدی و در فقه، همان مذاهب چهارگانه حنفی‌، مالکی، شافعی و حنبلی هستند و اهل تصوف از نظر علمی و اخلاقی پاک و از نظر تزکیه نفس همچون امام الجنید (جنید بغدادی) و امثالهم می باشند».
  در واقع این بیانیه با ذکر این نکته که «اهل سنت و جماعت در اعتقاد و مذاهب کلامی اشاعره و ماتریدیه، و پیروان مذاهب چهارگانه اهل سنت در فقه (حنبلی، حنفی، شافعی و مالکی) و اهل تصوف هستند»، وهابیت را از دایره اهل سنت طرد می کرد.
  نکته مهم مورد تاکید در این کنفرانس آن بود که تصریح شد: «وهابیت و سلفیت عامل تفرقه در امت اسلامی و بدنامی دین مبین اسلام شده است».
  شرکت کنندگان در این کنفرانس همچنین، مؤسسات دینی و اسلامی قدیمی اهل سنت را شامل الازهر، القرویین، الزیتونه، حضرموت، مراکز علمی و پژوهشی و مؤسسات دینی و علمی روسیه دانسته، از درج مؤسسات دینی سعودی از جمله دانشگاه اسلامی مدینه منوره در لیست مؤسسات و مراکز دینی و مطالعاتی اهل سنت خود داری کردند.
  چرا سعودی‌های از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت
  شرکت کنندگان در این کنفرانس بر «راه ‌اندازی یک شبکه تلویزیونی در فدراسیون روسیه با هدف معرفی اسلام صحیح و مبارزه با افراط ‌گرایی و تروریسم و ایجاد مرکز علمی در جمهوری چچن برای رصد و مطالعه و بررسی فرقه‌ های معاصر و مفاهیم و نقد علمی فکر افراطی تأکید و پیشنهاد کردند که نام این مرکز،‌ «تبصیر» (بصیرت‌، روشنگری) باشد».
  اگرچه برگزاری این کنفرانس از ابتدا با اعتراض و مخالفت مفتی های وهابی مواجه و بیانیه پایانی آن موجی از انتقادها و محکومیت های کاربران شبکه‌ های اجتماعی طرفدار وهابیت مواجه شده بود، اما بیانیه پایانی همچون شعله ای در خرمن به شکلی بی سابقه خشم و غضب سعودی های وهابی و متحدان آنها را برانگیخت.
  موضع‌ گیری صریح الازهر در این کنفرانس که به صورت آشکار به اهل سنت جهان اعلام کرد که وهابیت و جریان‌ هایی که به نام اهل سنت به کشتار انسان ها می ‌پردازند، در زمره اهل سنت نیستند، حائز اهمیت بسیار است، اگر غیر از این بود، فردی مانند «شیخ یوسف قرضاوی» الازهر را به خاطر شرکت در این کنفرانس به باد انتقاد نمی گرفت و هیئت علمای بزرگ عربستان این کنفرانس را در راستای «دامن زدن به احساسات طایفه ای و شعله ور کردن آتش تفرقه افکنی» توصیف نمی کردند.
  به هر روی این کنفرانس و آنچه در آن رخ داد، حادثه ای بی سابقه در تاریخ اهل سنت شمرده می شود که آثار و پیامد های گوناگونی به همراه دارد.
  چرا سعودی‌های از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت
  مهم ترین آثار و پیامدهای کنفرانس گروزنی
  کنفرانس گروزنی از ابعاد مختلف حائز اهمیت است:
  – حضور گسترده و تاثبرگذار مفتی های مصر به وی‍ژه احمد الطیب، رئیس دانشگاه الازهر این کشور؛ سخنرانی تاریخی احمد الطیب در این همایش که بر ضرورت اصلاح گفتمان دینی و قائل شدن تمایز بین اهل سنت و سلفی های تکفیری در نوع خود بی ‌سابقه بود.
  – متهم کردن ایران و روسیه به دست داشتن در برگزاری این کنفرانس؛ عصبانیت مفتی های وهابی سعودی از این همایش به حدی بود که آن را توطئه ‌ای از سوی ایران و  روسیه علیه عربستان سعودی عنوان کردند.
  – موضوع و هدف کنفرانس، شخصیت های شرکت کننده در آن، بیانیه پایانی و پیام هایی که این بیانیه دربرداشت، نوید دهنده آغاز موج جدید مقابله با وهابیت سعودی، افراط گرایی و فتنه انگیزی های مذهبی و طایفه ای در منطقه است.
  – اهمیت این خیزش در آن است که ابزار مقابله و مبارزه در آن، نه تسلیحات و نه مهمات نظامی است، در این رویکرد خبری از میدان جنگ و نبردها و خونریزی ها نیست، بلکه میدان رویارویی نشست ها و همایش‌ ها و ابزار مبارزه و سلاح این میدان گفتمان دینی و منطق بشری است که نتیجه آن نه کشتار انسان ها و ویرانی خانه ها، بلکه ایجاد روشنگری و بیداری در ملل و جوامع اسلامی است و بنابر اذعان صاحبنظران اثر گذارترین سلاح در تمام مبارزات تاریخ بشری به شمار آمده است.
  چرا سعودی‌ها از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت +عکس/ اماده انتشار / اقای غلامی
  چرا سعودی‌ها از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت +عکس/ اماده انتشار / اقای غلامی
  – یکی از مهمترین اهداف کنفرانس گروزنی گرفتن مرکزیت عربستان و سردمداری سعودی وهابی جهان اسلام به طور عام و کشورهای اهل سنت به طور خاص است.
  – کنفرانس گروزنی زمینه ساز آغاز دور تازه‌ ای از گفتگوی ادیان و مرحله ای جدید از گفتگو و تبادل نظر میان فرقه های مختلف اسلامی است. در این راستا می توان به اظهارات مهم شیخ «احمد کریمه»، استاد فقه دانشگاه الازهر مصر اشاره کرد که در مصاحبه با خبرگزاری «بدیل» گفته بود: تفکر افراطی و اندیشه های وهابی تکفیری نه تنها وحدت و یکپارچگی مصر، بلکه جهان اسلام را به خطر انداخته، به همین دلیل از خدا می خواهم، به من توفیق دهد تا زنده هستم، شاهد حل اختلافات شیعی – سنی باشم و علمای شیعه و سنی و دیگر فرقه های دینی و مذهبی را کنار هم و در یک جا ببینم.
  – بیانیه کنفرانس گروزنی نه تنها در مرکزیت و رهبریت عربستان بین اهل سنت تشکیک و تردید می کرد، بلکه آشکارا و علنی وهابیت را از دایره اهل سنت طرد می نمود و این تصمیم بسیار خطرناکی برای عربستان محسوب می ‌شود که بازتاب های آن محدود به یک نقطه مکانی و برهه زمانی نیست.
  – کنفرانس گروزنی و نمایندگان کشورهای شرکت کننده در آن، نشان از رسمیت همایش و پذیرش آن از سوی حکومت ها و دولت های جهان عرب و اسلام داشت. بی تردید حضور هیئت های بلند پایه مذهبی از جمله هیئت مصری با اطلاع و هماهنگی دولت این کشور به ویژه «عبد الفتاح السیسی»، رئیس جمهوری آن صورت گرفته بود و این به معنای آغاز نوعی همکاری و هماهنگی منطقه ای بین روسیه و مصر و تشکیل ائتلافی جدید برای مقابله با عربستان به زیر کشیدن وهابیت سعودی از رهبری جهان اسلام و اهل سنت و جایگزین کردن مصر و الازهر به جای آن است. اظهارات محمد آل شیخ، مفتی وهابی سعودی که گفته بود: «مشارکت الازهر در کنفرانس گروزنی که عربستان را از اهل سنت خارج کرده، تغییر رابطه ریاض و قاهره را ضرورت می بخشد» نشان می دهد، آل شیخ و آل سعود پیام اصلی و واقعی کنفرانس را گرفته و از آن به شدت احساس خطر کرده اند.
  – خروج الازهر مصر از چنبره وهابیت سعودی؛ این کنفرانس نشان داد، الازهر مصر تلاشی جدی برای خروج از سیطره وهابیت سعودی آغاز کرده است. این اقدام الازهر از این حیث حائز اهمیت است که مناسبات مصر و عربستان در سال های اخیر بسیار نزدیک نشان می داد و حمایت های رو به افزایش سعودی ها از الازهر، از سیطره وهابیت بر این نهاد دینی – علمی جهت بهره برداری ابزاری از آن با حربه «شیعه هراسی» در قبال جمهوری اسلامی ایران خبر می داد.
  اسناد وزارت خارجه عربستان سعودی افشا می کند، «احمد القطان»، سفیر عربستان در قاهره همواره با شیوخ الازهر به ویژه جهت مقابله با آنچه آن را گسترش تشیع در مصر خوانده بودند، در تماس بود.
  – خط بطلان کشیدن بر اسلام مورد تعریف وهابیت؛ کنفرانس چچن را باید واکنش به تلاش‌ های مستمر وهابیت شمرد که مدت ‌هاست، تفسیر خاص خود را از اسلام ارائه می‌ دهد و تلاش دارد، آن را به انحصار خود درآورد.
  – رد جریان تکفیری؛ این کنفرانس همچنین واکنش به جریان تکفیری است که در حال حاضر در قالب تروریسم تکفیری و به شکلی ملموس تر گروه های تروریستی تکفیری نمود یافته و اصول و مبادیش بر مکتب وهابیت و پایه های اعتقادیش بر اندیشه وهابی بنا شده است.
  – رد گفتمان وهابیت سعودی؛ کنفرانس چچن را باید رد گفتمان وهابیت سعودی از سوی اهل سنت شمرد، گفتمانی که سال هاست، بر تبعیض و حذف و انزوای دیگران و خود بزرگ بینی و تعصب و تحجر بنا شده و بنابر اذعان روزنامه «الوطن» چاپ ریاض گزینش، حذف و تبعیضی که ما در کنفرانس چچن شاهد آن بودیم و خشم و غضب ما را به دنبال داشت، از گروزنی آغاز نشد، بلکه از سال‌ ها پیش، زمانی آغاز شد که یکی از دانشگاه های ما میزبان کنفرانسی درباره سلفی ‌گری بود و سپس صفت جهانی به آن داد، در حالی که حتی یک سخنگو هم از ده‌ ها فرقه و مذهب اسلامی در آن دعوت نشده بود تا دیدگاه متفاوتش را شنیده و از نظر مغایرش آگاه شویم، خط مشی و رویکردی که پس از آن دانشگاه‌ های ما آن را پیش گرفتند.
  چرا سعودی‌های از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت
  نگرش وهابیت به اهل سنت
  وهابی ها عقیده اشعریه و ماتریدیه (اهل سنت) را عقاید انحرافی و اهل تصوف را اهل بدعت و خرافات به شمار می آورند و نگاهی تحقیر آمیز و رفتاری توهین آمیز به مذاهب فقهی اهل سنت (حنبلی، حنفی، مالکی و شافعی) دارند و در این راه هر آنکه با نگرش و اعتقادات «ابن تیمیه»، پدر فکری و اعتقادی وهابی ها و بنیانگذار وهابیت مخالفت کند، سزاوار تکفیر است.
  نگرش وهابیت به مکاتب دیگر اسلامی
  وهابی ها با متهم کردن پیروان دیگر مکاتب اسلامی به گمراهی و ضلالت، آنها را زندیق، رافضی و مجوس خوانده و تکفیر می ‌کنند.
  به این ترتیب، وهابی ها به صراحت با هر نظر و دیدگاهی مغایر و مخالف با دیدگاه و نظر خود را رد می کنند و بالطبع هر فرد، گروه، فرقه و یا مکتب مخالف را ابتدا به گمراهی و ضلالت متهم کرده و سپس تکفیر می کنند.
  دلایل رد وهابیت از سوی اهل سنت
  دلایل اهل سنت جهت رد وهابیت و وهابی ها به عنوان نماینده جهان اسلام و پرچمدار این جهان به ویژه اهل سنت متعدد و بی شمار است که در اینجا به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

  – رد عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
  – رد تسلیم و سرسپردگی در برابر بیگانگان از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی
  – رد سازش در قضیه فلسطینی و رسمیت بخشیدن به اشغال سرزمین فلسطین

  – رد تبعیض و فتنه انگیزی و جنگ‌ افروزی میان فرقه ها و مکاتب اسلامی
  شروطی که هیچ یک از آنها در هیچ یک از برهه های تاریخی حاکمیت خاندان سعودی بر عربستان وجود نداشته و مشاهده نشده است.
   سرانجام سخن اینکه به گفته «عبد الباری عطوان»، سردبیر نشریه رأی ‌الیوم چاپ لندن «همایش گروزنی ضربه سختی به عربستان و مفتیان وهابی اش و هشداری به ریاض بود تا متوجه گام ‌های اشتباهش باشد و هرچه‌ سریع ‌تر در سیاست‌ های خود بازنگری کند و در این موقعیت به جای ناسزا گفتن و فحش دادن به دیگران، اندکی به فکر فرو رود»./مشرق

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار