کد خبر : 47829
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۰
215 مشترک

آشنایی با اندیشکده ها(۴) – اندیشکده رند

اندیشکده «رند» از مهمترین اندیشکده‌های آمریکایی است که در سال ۱۹۴۸ به صورت یک موسسه غیر انتفاعی تاسیس شد و میتوان آن را نمونه تعامل مراکز تحقیقاتی و اندیشکده‌های آمریکایی با دستگاه نظامی آمریکا به شمار آورد.

به گزارش وعده صادق ، «اندیشکده رند» در سال ۱۹۴۸ با تامین مالی خصوصی و به عنوان موسسه‌ای غیر انتفاعی تاسیس شد و هم اکنون حدود نیمی از تحقیقات و پژوهش‌های این اندیشکده را موضوعات و قضایای امنیت ملی تشکیل می‌دهد ، در حالی‌که دیگر مراکز تحقیقاتی و اندیشکده‌های آمریکایی بر موضوعات و قضایای سیاست داخلی تمرکز می‌کنند.

رابطه تنگاتنگ اندیشکده رند و وزارت دفاع آمریکا به دلیل اشراف این اندیشکده بر سه دایره و حوزه تحقیقاتی شکل گرفته است که وزارت دفاع آمریکا اقدام به تامین مالی آنها می‌کند و هدف آنها انجام تحقیقات و پژوهش‌هایی در قضایا و موضوعات مورد نیاز این وزارتخانه است.

اندیشکده رند مستقیما پس از جنگ جهانی دوم با همکاری نیروی هوایی آمریکا برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهش‌هایی را درباره مسلح کردن و تجهیز نیروی هوایی آمریکا انجام داد. همچنین برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه تحلیل و بررسی استراتژی‌های روسیه و دستگاه نظامی و سیستم تصمیم گیری در این کشور را به اجرا گذاشت. غیر از آن نیروی هوایی آمریکا اندیشکده رند را مامور کرد تا تحقیقاتی در خصوص اقتصاد اتحاد شوروی سابق و برنامه‌های علمی و تکنولوژیک آن انجام دهد که رند نیز تحقیقات گسترده‌ای و وسیعی در این حوزه انجام داد و موفقیت این اندیشکده در انجام این تحقیقات وزارت دفاع و نیروی هوایی آمریکا را واداشت تا از این اندیشکده بخواهد تحقیقات مشابهی نیز در حوزه چین و اروپای شرقی و ژاپن و جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه و آمریکای لاتین و اروپای غربی انجام دهد.

تحقیقات و پژوهش‌های اندیشکده رند تنها دستگاه نظامی آمریکا و دستگاه‌های نظامی وابسته به آن را شامل نمی‌شد، بلکه اکثر دستگاه‌های رسمی و حکومتی آمریکا نیز از تحقیقات و پژوهش‌های این اندیشکده بهره زیادی بردند که بودجه‌ای مستقل انجام می‌شدند.

روی آوردن مراکز و موسسات نظامی و حکومتی آمریکا به این اندیشکده جهت استفاده از تحقیقات و پژوهش‌های اندیشکده رند موجب شد تا این مرکز دارای دست نشانده‌ها و عواملی در میان دولت‌های فدرال باشد تا از این مرکز اطلاعات و تحلیل‌ها و تفسیرهای مورد نیاز خود در موضوعات و قضایای مختلف را به دست آورند.

تمام مراکز و موسسات تحقیقاتی که اندیشکده رند آنها را اداره می‌کند، از آن وزارت دفاع آمریکاست که می‌توان به عنوان مثال به موسسه تحقیقاتی برنامه نیروی هوایی FFRDC و مرکز دفاعی Army Arroyo Centre و مرکز تحقیقات دفاع ملی ( National Defense Research   Institute (NDRI اشاره کرد که در اصل مراکز تحقیقاتی و پژوهشی هستند که به وزارت دفاع آمریکا و آژانس‌های دفاعی دیگر خدمت می‌کنند و تحقیقات آنها بر ارائه استراتژی‌های جدید و بازنگری در استراتژی دفاعی و به کار بردن تکنولوژی‌های جدید تحقیقاتی و انجام تحقیقات جدید در موضوعات و قضایایی است که به حمایت و پشتیبانی لجستیکی و آموزش‌های و نیروهای انسانی فعال در این دستگاه‌ها می‌پردازد.

همچنین اندیشکده رند با همکاری با دستگاه نظامی اقدام به تهیه و تدوین جدول برنامه‌های تحقیقاتی و تنظیم نتایج مناقشات طولانی و مستمر پژوهشگران اندیشکده رند با فرماندهان نظامی و غیر نظامی وزارت دفاع آمریکا و ارائه برنامه‌ تحقیقاتی و پژوهشی سالیانه می‌کند.

به محض اینکه برسر موضوع یا موضوعاتی تحقیقاتی و پژوهشی توافق نظر حاصل شود ، اندیشکده رند اقدام به گردآوری پژوهشگران و محققان می‌کند تا تحت اشراف و نظارت پژوهشگران اندیشکده رند پژوهش‌های مورد نظر را انجام دهند.

اندیشکده رند درحال حاضر صرف نظر از انجام تحقیقات برای مراکز نظامی و امنیتی آمریکایی تحقیقاتی نظامی و امنیتی برای دیگر کشورها نیز انجام می‌دهد و این موضوعی است که «مایکل ریچ» آن را مورد تایید و تاکید قرار داد.

این اندیشکده حضور پر رنگ و گسترده‌ای در اروپا دارد و دارای سه دفتر تحقیقاتی و برنامه‌های پژوهشی در هر یک از حوزه‌های دفاع و سیاست خارجی است، از جمله تحقیقات صورت گرفته توسط اندیشکده رند تحقیق درباره توسعه و گسترش پیمان ناتو بود.

همچنین از جمله دیگر تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته توسط اندیشکده رند تحقیق درباره طرح «مبارزه با تروریسم» آمریکا بود که آن را در زمان ریاست جمهوری جرج بوش به وی ارائه داد.

ریچ می‌گوید: اندیشکده رند نقشی اساسی را در بهبود سیاست‌های دولت آمریکا و اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات جدید بازی می‌کند. پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مراکز تحقیقاتی و پژوهشی که اندیشکده رند بر آنها اشراف و نظارت دارد، اقدام به تعدیل و اصلاح جدول اعمال تحقیقاتی و پژوهشی خود کرد.

خلاصه سخن اینکه باید به تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته توسط این اندیشکده با دقت و احتیاط بسیار برخورد و تعامل کرد ، چراکه رابطه بسیار عمیق و گسترده‌ای میان این اندیشکده و دستگاه‌های حکومتی آمریکا وجود دارد ، بنابراین این اندیشکده نمی‌تواند مدعی بی‌طرفی باشد./ گروه بین الملل فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب