آشنایی با اندیشکده ها(۴) – اندیشکده رند

0 1

اندیشکده «رند» از مهمترین اندیشکده‌های آمریکایی است که در سال ۱۹۴۸ به صورت یک موسسه غیر انتفاعی تاسیس شد و میتوان آن را نمونه تعامل مراکز تحقیقاتی و اندیشکده‌های آمریکایی با دستگاه نظامی آمریکا به شمار آورد.

به گزارش وعده صادق ، «اندیشکده رند» در سال ۱۹۴۸ با تامین مالی خصوصی و به عنوان موسسه‌ای غیر انتفاعی تاسیس شد و هم اکنون حدود نیمی از تحقیقات و پژوهش‌های این اندیشکده را موضوعات و قضایای امنیت ملی تشکیل می‌دهد ، در حالی‌که دیگر مراکز تحقیقاتی و اندیشکده‌های آمریکایی بر موضوعات و قضایای سیاست داخلی تمرکز می‌کنند.

رابطه تنگاتنگ اندیشکده رند و وزارت دفاع آمریکا به دلیل اشراف این اندیشکده بر سه دایره و حوزه تحقیقاتی شکل گرفته است که وزارت دفاع آمریکا اقدام به تامین مالی آنها می‌کند و هدف آنها انجام تحقیقات و پژوهش‌هایی در قضایا و موضوعات مورد نیاز این وزارتخانه است.

اندیشکده رند مستقیما پس از جنگ جهانی دوم با همکاری نیروی هوایی آمریکا برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهش‌هایی را درباره مسلح کردن و تجهیز نیروی هوایی آمریکا انجام داد. همچنین برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه تحلیل و بررسی استراتژی‌های روسیه و دستگاه نظامی و سیستم تصمیم گیری در این کشور را به اجرا گذاشت. غیر از آن نیروی هوایی آمریکا اندیشکده رند را مامور کرد تا تحقیقاتی در خصوص اقتصاد اتحاد شوروی سابق و برنامه‌های علمی و تکنولوژیک آن انجام دهد که رند نیز تحقیقات گسترده‌ای و وسیعی در این حوزه انجام داد و موفقیت این اندیشکده در انجام این تحقیقات وزارت دفاع و نیروی هوایی آمریکا را واداشت تا از این اندیشکده بخواهد تحقیقات مشابهی نیز در حوزه چین و اروپای شرقی و ژاپن و جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه و آمریکای لاتین و اروپای غربی انجام دهد.

تحقیقات و پژوهش‌های اندیشکده رند تنها دستگاه نظامی آمریکا و دستگاه‌های نظامی وابسته به آن را شامل نمی‌شد، بلکه اکثر دستگاه‌های رسمی و حکومتی آمریکا نیز از تحقیقات و پژوهش‌های این اندیشکده بهره زیادی بردند که بودجه‌ای مستقل انجام می‌شدند.

روی آوردن مراکز و موسسات نظامی و حکومتی آمریکا به این اندیشکده جهت استفاده از تحقیقات و پژوهش‌های اندیشکده رند موجب شد تا این مرکز دارای دست نشانده‌ها و عواملی در میان دولت‌های فدرال باشد تا از این مرکز اطلاعات و تحلیل‌ها و تفسیرهای مورد نیاز خود در موضوعات و قضایای مختلف را به دست آورند.

تمام مراکز و موسسات تحقیقاتی که اندیشکده رند آنها را اداره می‌کند، از آن وزارت دفاع آمریکاست که می‌توان به عنوان مثال به موسسه تحقیقاتی برنامه نیروی هوایی FFRDC و مرکز دفاعی Army Arroyo Centre و مرکز تحقیقات دفاع ملی ( National Defense Research   Institute (NDRI اشاره کرد که در اصل مراکز تحقیقاتی و پژوهشی هستند که به وزارت دفاع آمریکا و آژانس‌های دفاعی دیگر خدمت می‌کنند و تحقیقات آنها بر ارائه استراتژی‌های جدید و بازنگری در استراتژی دفاعی و به کار بردن تکنولوژی‌های جدید تحقیقاتی و انجام تحقیقات جدید در موضوعات و قضایایی است که به حمایت و پشتیبانی لجستیکی و آموزش‌های و نیروهای انسانی فعال در این دستگاه‌ها می‌پردازد.

همچنین اندیشکده رند با همکاری با دستگاه نظامی اقدام به تهیه و تدوین جدول برنامه‌های تحقیقاتی و تنظیم نتایج مناقشات طولانی و مستمر پژوهشگران اندیشکده رند با فرماندهان نظامی و غیر نظامی وزارت دفاع آمریکا و ارائه برنامه‌ تحقیقاتی و پژوهشی سالیانه می‌کند.

به محض اینکه برسر موضوع یا موضوعاتی تحقیقاتی و پژوهشی توافق نظر حاصل شود ، اندیشکده رند اقدام به گردآوری پژوهشگران و محققان می‌کند تا تحت اشراف و نظارت پژوهشگران اندیشکده رند پژوهش‌های مورد نظر را انجام دهند.

اندیشکده رند درحال حاضر صرف نظر از انجام تحقیقات برای مراکز نظامی و امنیتی آمریکایی تحقیقاتی نظامی و امنیتی برای دیگر کشورها نیز انجام می‌دهد و این موضوعی است که «مایکل ریچ» آن را مورد تایید و تاکید قرار داد.

این اندیشکده حضور پر رنگ و گسترده‌ای در اروپا دارد و دارای سه دفتر تحقیقاتی و برنامه‌های پژوهشی در هر یک از حوزه‌های دفاع و سیاست خارجی است، از جمله تحقیقات صورت گرفته توسط اندیشکده رند تحقیق درباره توسعه و گسترش پیمان ناتو بود.

همچنین از جمله دیگر تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته توسط اندیشکده رند تحقیق درباره طرح «مبارزه با تروریسم» آمریکا بود که آن را در زمان ریاست جمهوری جرج بوش به وی ارائه داد.

ریچ می‌گوید: اندیشکده رند نقشی اساسی را در بهبود سیاست‌های دولت آمریکا و اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات جدید بازی می‌کند. پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مراکز تحقیقاتی و پژوهشی که اندیشکده رند بر آنها اشراف و نظارت دارد، اقدام به تعدیل و اصلاح جدول اعمال تحقیقاتی و پژوهشی خود کرد.

خلاصه سخن اینکه باید به تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته توسط این اندیشکده با دقت و احتیاط بسیار برخورد و تعامل کرد ، چراکه رابطه بسیار عمیق و گسترده‌ای میان این اندیشکده و دستگاه‌های حکومتی آمریکا وجود دارد ، بنابراین این اندیشکده نمی‌تواند مدعی بی‌طرفی باشد./ گروه بین الملل فارس

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.