• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۰ | کد خبر : 47938
 • چین خواستار بی طرفی سنگاپور در دریای جنوبی شد


  رصد
  اخبار شبکه خبری وعده صادق:


  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در تارنمای خود بیانیه ای منتشر کرد که در آن آمده است: سنگاپور باید مانند دیگر کشورهای «آ.سه.آن» به توافقاتی که درباره حل و فصل دریای جنوبی حاصل شده است، پایبندی نشان دهد.
  این در شرایطی است که پیشتر روزنامه حزبی گلوبال تایمز چین با زیر سئوال بردن سنگاپور، این کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داد که چرا در جریان اجلاس جنبش عدم تعهد در ونزوئلا مواضعی اتخاذ کرده که باعث نگرانی چین شده است.
  در بیانیه وزارت امور خارجه چین آمده است که این کشور باید بی طرف باشد و عادلانه با مساله برخورد کند و زمینه ساز افزایش حضور نظامی آمریکا در دریای جنوبی نشود.
  تارنمای «یی سی» چین نیز نوشته که سنگاپور قصد داشته است موضوع اختلافات دریای جنوبی را در بیانیه نهایی جنبش عدم تعهد بگنجاند.
  از سوی دیگر گزارش شده که سفارت سنگاپور در چین به شدت به مقاله انتقادی اخیر گلوبال تایمز چین واکنش نشان داده و آن را نادرست توصیف کرده است.
  این سفارت دو نامه جداگانه در این باره به روزنامه چینی ارسال کرده و آورده است که مسئولان این نشریه در جنبش عدم تعهد شرکت نداشته اند و نباید در باره مسائلی که نمی دانند گزارش منتشر کنند.
  اما گلوبال تایمز باز هم آشکارا به انتقادهای سفارت سنگاپور پاسخ داد و تاکید کرد که منابع این رسانه موثق است و از دولت سنگاپور خواست به جای مواضع نادرست درباره دریای جنوبی سعی کند مانند دیگر اعضای «آ.سه.آن» موضعگیری عادلانه ای درباره این پهنه آبی داشته باشد.
  تارنمای «یی سی» چین نیز آورده است که استمرار مواضع مشابه آنچه سنگاپور در جنبش عدم تعهد اتخاذ کرد به روابط دوجانبه به شدت لطمه می زند.
  آبراه کلیدی دریای جنوبی چین سالانه محموله هایی به ارزش ۵ تریلیون دلار را ازخود عبور می دهد. این آبراه که چین به طور سنتی مالکیت ۹۰ درصد آن را در اختیار دارد محل مناقشه این کشور با ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان است.
  بعد از چین؛ فیلیپین اصلی ترین مدعی این پهنه آبی است و حتی باعث شد این کشور علیه پکن به دادگاه بین المللی لاهه شکایت کند که در نهایت رای این دادگاه در تیر ماه سالجاری به نفع فیلیپین صادر شد.
  آساق**۲۳۱**۱۵۹۷*انتشاردهنده: فرهاد راستی

  با شبکه خبری وعده صادق همراه شوید
  ایرنا

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار