کرملین روسیه مسکو

تنها سرایدار کرملین باقی مانده است

آمریکا دیگر نمی تواند روسیه را تحریم کند

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۰ | کد خبر : 48063
 • به گزارش وعده صادق به نقل از حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، دفتر مطالعات بخش عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی ادبیات نظری سازوکار قیمت گذاری خودکار سوخت با تاکید بر هموارسازی تدریجی قیمت را مورد بررسی قرار داد.

  در این گزارش با بیان این مطلب که اصلاح و حذف یارانه سوخت (به صورت تدریجی یا به یکباره) همواره یکی از معضلات کشورهای با ساختار یارانه ای بوده است، آمده است: یارانه ها که معمولا ابتدا با هدف های حمایتی کوتاه مدت آغاز می شوند به تدریج ادامه دار شده و ضمن عادت کردن بدنه اقتصادی و اجتماعی به آن، به سختی قابلیت حذف آسان پیدا می کنند، به طوری که تجربه های حذف و اصلاح یارانه سوخت در کشورهای مختلف معمولا با مقاومت های اجتماعی شدید همراه بوده و دولت ها از بیم تاثیرات سیاسی، یا آن را به تاخیر می اندازند و یا تدابیر تشکیل دهنده حذف یارانه، به مسئله ای آسیب زا تبدیل می شوند.
  در ادامه گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره ادبیات نظری سازوکار قیمت گذاری خودکار سوخت با تاکید بر هموارسازی تدریجی قیمت عنوان شده است:

  تجربه کارشناسی بررسی ده ها مورد اصلاح یارانه در سراسر جهان نشان می دهد که غیرسیاسی کردن فرآیند اصلاح یارانه، شرط محوری موفقیت برنامه های اصلاح یارانه بوده است که خود نیازمند مقدمات خاص بوده و بر اساس روش های فنی متناسبی پیاده سازی می شود.

  از مهمترین مقدمات غیرسیاسی کردن اصلاح یارانه، ثبات نسبی اقتصاد کلان در کنار پایین بودن نسبی قیمت های جهانی حامل هاست. به رغم اینکه در ظاهر به نظر می رسد غیرسیاسی کردن فرآیند اصلاح یارانه سهل الوصول است، اما تجربه های واقعی که در سراسر دنیا وجود دارند نشان می دهند برخی از کشورها توانسته اند به خوبی اصلاح تدریجی یارانه انرژی را با موفقیت مدیریت کنند، اما در مقابل برای برخی از کشورها انجام اصلاحات یارانه انرژی باعث شده است که اقتصاد کلان دچار بی ثباتی شود و حتی در مواردی نیز ثبات سیاسی دولت ها از این بابت تهدید شده است. بر همین اساس لازم است که در انجام اصلاحات یارانه انرژی، مجموعه آثار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی وظرفیت های کشور در این ابعاد با هم مد نظر قرار گیرند.

  روش های متفاوتی برای انجام این اصلاحات در دنیا وجود دارد. یکی از این روش ها، روش قیمتگذاری خودکار سوخت(AFPM) همراه با اعمال نوارهای همراه ساز یا اعمال میانگین متحرک است که در گزارش این مرکز به آن پرداخته شده است.

  طبیعی است که برای دست یافتن به رویه متناسب با شرایط اقتصاد ایران، باید مجموعه روش های اصلاح یارانه در دنیا مد نظر قرار گیرند و مبتنی بر زمینه اقتصادی و اجتماعی ایران روش بهینه طراحی شوند.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  دستگیری خواهران دزد در ایستگاه BRT چند حساب کاربری را در تلگرام مدیریت کنید+ آموزش ممنوع الخروج شدن بدهکاران بانکی یک اشکال اساسی است گزینه‌های‌ پیشنهادی دولت ترمیم دیرهنگام کابینه را دچار چالش می‌کند/دولت تحت تاثیر دشمنان دوست‌نما قرار نگیرد معضل قاچاق در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می‌شود ظریف در مسکو: راه حل بحران سوریه سیاسی است دشمن گزینه نظامی را در محاسبات خود حذف کرده است مخاطرات سفرهای خارجی پاییزی/کاهش قیمت تورهای گردشگری برداشت۲۰هزارتن سیب زمینی در چالدران تازه‌ترین تصاویر از عملیات آزادسازی موصل منشور چهارگانه مرزبانی؛ رمز موفقیت مرزبانان تصویری قدیمی و کمتر دیده شده از دو نامزد انتخابات آمریکا هند- عزاداری شیعیان در سالروز شهادت امام سجاد (ع) اسرائیل غاصب در حاشیه امن؛ جهان اسلام در آتش تکفیر سالانه ژاپن ۴۰ میلیارد و آلمان ۳۹ میلیارد دلار برای تجهیز نظامی خود هزینه می‌‌کنند ترمیم کابینه تدبیر و امید یک ضرورت بود دولت خود را مکلف به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌داند سایه روشن کاهش ذخیره قانونی بانکها/رفتاربانکهای خصوصی در تخصیص‌ها اداره وزارت‌خانه از دست فرهادی در رفته/ وزیر درباره حضور محکومان امنیتی در دانشگاه توضیح دهد عکس/ حضور سرلشکر سلیمانی در منزل جانباز مدافع حرم