رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۰۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۵ | کد خبر : 48065
 • گلبدین حکمتیار: بحران افغانستان با اجرای توافق نامه صلح به پایان می رسد/ افغان ها دیگر از جنگ استقبال نمی کنند


  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، رهبر حزب اسلامی که از طریق ویدئو کنفرانس در آئین امضای توافق نامه صلح با حضور «محمد اشرف غنی»، رئیس جمهوری و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرائی دولت افغانستان، سخن می گفت، از این توافق نامه به عنوان یک توافق نامه تاریخی یاد کرد و افزود که یکی از ویژگی های روشن گفت و گوهای صلح این بود که بدون مداخله بیگانگان و توسط افغان ها انجام شد.
  وی، از کسانی که در راه امضای توافق نامه صلح تلاش کردند، قدردانی کرد و گفت که دعا می کند خداوند افغانستان را همواره آزاد، مستقل، و سرفراز کند و مردم مظلوم و رنج دیده ما را از وضعیت دردناک جنگ و ناامنی نجات دهد و این سعادت را نصیب آنان کند که عوامل داخلی و خارجی جنگ را برای همیشه از بین ببرند.
  رهبر حزب اسلامی افزود: پس از ۲سال گفت و گوهای مداوم و سخت میان حزب اسلامی و دولت افغانستان، دو طرف بر یک موافقت نامه مهم توافق کردند و هر دو طرف تعهد کرده اند که به تمامی مواد توافق نامه احترام گذارند و بر اجرای صادقانه آن، التزام خواهند داشت.
  وی تصریح کرد، «تمامی ملت افغانستان، شخصت ها و گروه های افغان را دعوت می کنم تا از این موافقت نامه حمایت کنند و از تمام مخالفان دولت می خواهم که به روند صلح بپیوندند و اهداف خود را از طریق مسالمت آمیز تعقیب کنند.
  حکمتیار گفت: هدف اصلی توافق نامه صلح این است که جنگ و عوامل آن به طور کامل به برای همیشه از بین برود و رسیدن به اهداف مقدس از طریق جنگ، امکان پذیر نیست، همین طور رسیدن به صلح عادلانه نیازمند همت بلند، جرات، هوشیاری و اتحاد جنگجویان است و پذیرش صلح نسبت به جنگ، اگر دشوار نباشد، کار آسانی نیز نخواهد بود.
  وی افزود: به آنانی که از برقراری صلح هراس دارند و کمر به مخالفت آن، بسته اند و بر تداوم جنگ تاکید می کنند، می گویم که افغان ها دیگر از شعارهای جنگی استقبال نمی کنند که در آن، تنها افغان ها کشته می شوند.
  رهبر حزب اسلامی خاطر نشان کرد که دگرگونی ها در حکومت باید برای ملت قابل قبول باشد و حکومت باید مانند ملت و در خدمت تمامی افغان ها باشد و دستگاه های دولتی از مفسدان و دزدان پاکسازی شود و قدرت و مسئولیت در ادارات دولتی به افراد صالح سپرده شود.
  وی گفت که افغانستان را خانه مشترک تمامی اقوام بدانیم، از مداخلات بیگانه جلوگیری کنیم و یک افغانستان سربلند بسازیم که هیچ قدرتی جسارت نداشته باشد با چشم حقارت به این کشور نگاه کند و دست نیاز به سوی هیچ کسی دراز نکند.
  پس از سخنان رهبر حزب اسلامی، ویدئوی امضای توافق نامه صلح توسط گلبدین حکمتیار نیز به نمایش درآمد.
  رئیس جمهوری افغانستان نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از امضای توافق نامه صلح گفت که امروز در مجلس صلح و به مناسبتی گردهم آمده ایم که آرزوی مردم افغانستان و مورد اجماع آنان و مربوط به رفاه مردم و همچنان ثبات، عزت و ترقی افغانستان است.
  رئیس جمهوری افزود: تلاش برای رسیدن به این مقصد اسلامی، ملی و انسانی، آسان نبود و همان گونه که حکمتیار اشاره کرد «اگر صلح مشکل تر از جنگ نباشد، آسان هم نیست.»
  اشرف غنی گفت: وظیفه نسل مشترک من و حکمتیار این است که جنگ متوقف گردد، افغان ها را از احتیاج به بیگانگان رها سازیم تا روی پای خود بایستد.
  رئیس جمهوری افغانستان افزود که شعله جنگ را نسل کنونی روشن نکرده، بلکه چند دهه قبل آغاز شده و خاموش کردن این آتش وظیفه نسل بزرگتر است و در هیچ نقطه ای از دنیا، صلح واقعی بدون هزینه به دست نیامده است.
  وی گفت: من همواره گفته ام و باز هم تکرار می کنم که برای رسیدن به صلح حتی از سر خویش می گذرم، این را بخاطر این می گویم که صلح هزینه می خواهد و رایگان به دست نمی آید.
  رئیس جمهوری افغانستان گفت که تمامی ملت شایسته تشکر است؛ زیرا اگر خواست ملت نبود و اجماع ملی در این عرصه وجود نداشت، رسیدن به صلح و امضای این توافق و برگزاری این مجلس مبارک دشوار بود.
  محمد اشرف غنی افزود: مدت ۳۸ سال است که خون ملت افغانستان ریخته می شود و این به معنی آن است که افغان ها نسبت به هر کس دیگر بیشتر به ارزش و اهمیت صلح واقفند.
  رئیس جمهوری افغانستان گفت که اکنون فرصتی برای طالبان و دیگر گروه های مخالف دولت به وجود آمده است تا از دو راهی جنگ و صلح، مانند حزب اسلامی، پیوستن به ملت را انتخاب کنند و در ساختن کشور و کمک به رفاه و پیشرفت کشور سهیم شوند و یا در برابر ملت قرار بگیرند و به جنگ و خونریزی که بیگانگان از آن سود خواهند برد، ادامه دهند.
  اشرف غنی در عین حال تصریح کرد «عاقبت محتوم جنگ با مردم افغانستان و آلوده کردن دستان خود به خون فرزندان این کشور، انزوا، زبونی و شکست خواهد بود.
  وی افزود: ما خواهان جنگ نبودیم و اکنون هم اصراری بر تداوم آن نداریم. رسالت نیروهای دفاعی و امنیتی ما حمایت و دفاع از مردم در مقابل جنگ ظالمانه ای است که بر آنان تحمیل شده است و این موافقت نامه ثابت کرد که ما می توانیم در وطن خویش در صلح و امنیت زندگی کنیم.
  محمد اشرف غنی گفت: من از همان آغاز گفته بودم که ما از پاکستان صلح نمی خواهیم، بلکه با پاکستان صلح می خواهیم و یکی از ویژگی های مهم موافقت نامه با حزب اسلامی این بود که قانون اساسی افغانستان، محور قرار گرفت و در توافق نامه هیچ نکته ای وجود ندارد که در تضاد با قانون اساسی کشور باشد.
  رئیس جمهوری افغانستان گفت: صلحی که حزب اسلامی با دولت افغانستان به انجام رساند، هر دو طرف نشان دادند که در اراده خود برای فرو نشاندن آتش جنگ در کشور صادق و مصمم هستند.
  وی خاطر نشان کرد: ما هر دو طرف به ارزش های اسلامی باور داریم، و می خواهیم که این ارزش ها از راه فعالیت های صلح آمیز، سیاسی و مدنی تحقق پیدا کند. این همان جهاد اکبری است که امروز جامعه ما به شدت نیازمند آن است.
  اشرف غنی گفت که کشورها با جنگ و ناآرامی، توسعه نخواهند یافت، بلکه با زندگی مسالمت آمیز، فعالیت های سیاسی در چارچوب قانون و با مشارکت همگانی به پیشرفت خواهند رسید و دو یا سه نسل از ما درگیر و شاهدِ جنگ و قربانی جنگ بوده است و اکنون حق نسل نو و نسل های آینده این کشور است که شاهد آرامش و رفاه باشند.
  وی افزود: افغانستان به شدت نیازمند گذار از مرحله جنگ به مرحله فعالیت های مسالمت آمیز سیاسی است. سرنوشت مردم ما نباید همیشه با تفنگ و سلاح گرم گره زده شود، بلکه باید قوام زندگی اجتماعی ما را فعالیت های نهادینه شده سیاسی تشکیل دهد.
  رئیس جمهوری افغانستان خاطر نشان کرد: صلح ما نه تصمیمی عجولانه و نه اقدامی صرفاً احساسی، بلکه بر مبنای اصول مشخصی بوده که در قانون اساسی ما تجسم یافته است.
  وی گفت: مذاکرات صلح بر این اساس مبتنی بود که دستآوردهای ۱۵ سال گذشته مردم ما که با رنج و قربانی فراوانی به دست آمده است، حفاظت شود تا فرزندان ما، پسر و دختر، فرصت تعلیم و تحصیل داشته باشند، تا جوانان ما، زن و مرد، بتوانند سهم خود را در ساختن آینده کشور خود ادا کنند و افغانستان در مسیر توسعه قرار بگیرد.
  اشرف غنی افزود: ما به همکاران بین المللی خود اطمینان می دهیم که مبارزه ما با تروریسم که در قدم نخست تهدیدی برای جهان اسلام و سپس برای تمامی دنیاست، ادامه خواهد یافت و افغانستان همچنان مسئولیت خود را برای مهار، سرکوب و شکست این پدیده ویرانگر که هیچ نوع ارتباطی با مردم افغانستان ندارد، ایفا خواهد کرد.
  وی گفت: ما برخلاف کسانی که تروریسم را ابزار استراتژیک خود در منطقه می دانند، اراده قاطع داریم که رویکرد سازندگی محور، صلح محور، و توسعه محور را مثل گذشته ادامه می دهیم؛ همان گونه که تاکنون گام های مهمی در این راستا برداشته ایم و روابط نیک ما با کشورهای منطقه و جهان شاهد این واقعیت است.
  اشرف غنی افزود: وظیفه مشترک همه ما این است که برای شنیدن مشکلات مهاجران تلاش کنیم و بازگرداندن مهاجران یک امید بزرگ و خبر خوش است و ما نباید مسئولیت های خود را در قبال شنیدن مشکلات آنان فراموش کنیم.
  رئیس جمهوری در پایان سخنانش گفت: امیدوارم این روز سر آغاز پیشرفت های بیشتر در فرو خواباندن آتش جنگ و به میان آوردن صلح سرتاسری باشد و بتوانیم با کمک همدیگر ویرانه های جنگ را به آبادی تبدیل کنیم و فرزندان ما با سرافرازی در جهان آینده حضور یابند و نقش سازنده را ایفا کنند.
  «حامد کرزی» رئیس جمهوری پیشین، «پیر سید احمد گیلانی»، رئیس شورای عالی صلح، روسای مجلس شورای ملی و سنا، استاد «عبدالرب الرسول سیاف»، از رهبران جهادی و عضو موسس شورای «حراست و ثبات» و شماری دیگری از مسئولان دولت وحدت ملی در این آئین حضور داشتند.
  رئیس اجرائی دولت افغانستان نیز در این آیین، از توافق نامه صلح به عنوان یک قدم بزرگ و تاریخی در این کشور یاد کرد و با تبریک آن، گفت که به مردم افغانستان اطمینان می دهیم که این توافق نامه ما را برای رسیدن به صلح دائمی در کشور نزدیک می کند.
  وی افزود که در روند گفت و گوهای صلح دولت با حزب اسلامی، جامعه بین المللی ورود نکردند و گفتند که دولت افغانستان که یک دولت مشروع است و با هر جناحی که به نتیجه می رسد، ما از آن استقبال می کنیم.
  عبدالله گفت که این اولین و آخرین قدم نخواهد بود و در راستای تامین صلح دایمی در کشور تلاش های بیشتر می کنیم و امید می رود خداوند به کسانی که جنگ را تنها راه حل می دانند، توفیق بدهد تا دست از جنگ و ویرانی کشور برداشته و به روند صلح در کشور بپیوندند.
  پییر سید احمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح، نیز در این آئین گفت که در راستای صلح پیشرفت های دیگری نیز صورت گرفته است و ملت بزودی شاهد خبرهای خوب دیگری در زمینه خواهد بود.
  محمد امین کریم رئیس هیات مذاکره کنندۀ حزب اسلامی نیز گفت که رئیس جمهوری افغانستان وعده ای را که در سال ۲۰۱۰ میلادی برای برقراری صلح به ما داده بود، امروز عملی کرد و ما امروز در برابر ملت و شما، دست برادری و دوستی را به سوی همه احزاب اسلامی و ملی کشور دراز می کنیم.
  اساق**۱۶۱۰*شبس*۱۶۱۳*خبرنگار: مصطفی دربان**انتشار دهنده: عبدالله غفاری

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار