آشنایی با اندیشکده ها(۵) – اندیشکده استراتفور

0 4

اندیشکده استراتفور اندیشکده ای است واقع در ایالت تگزاس آمریکا. این اندیشکده از سال ۱۹۹۶ آغاز به کار کرده است.

به گزارش وعده صادق ، استراتفور موسسه ای ژئوپلیتیک است که روی تهیه ی تحلیل ها و پیش بینی های راهبردی کار می کند و آن را برای موسسات خصوصی و دولتی ارسال می کند. اتاق مرکزی این موسسه در شهر آستین ایالت تگزاس آمریکا قرار دارد. همانطور که اشاره شد این موسسه سال ۱۹۹۶ توسط جورج فریدمن بنیان گذاشته شد.بنابر آخرین آمار تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود صدنفر در اندیشکده استراتفور فعالیت می کنند.

بنابر ادعای وب سایت این اندیشکده ، استراتفور هیچ برنامه سیاسی از هیچ حزبی ندارد و همچنین هیج وابستگی ملی هم ندارد. ادعای این موسسه این است که برای بیش از ۱۷۵ کشور گزارش ارسال می کند و متخصصان گوناگونی را برای ۲۹ زبان زنده دنیا داراست. از جمله مشتریان این اندیشکده موسسات مالی ، موسسات منابع طبیعی و برخی سازمان های غیر انتفاعی هستند.

این موسسه در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط گروهی از هکرها موسوم به گروه آنانیموس هک شد. این گروه موفق به دزدین نام ، اطلاعات و کارت اعتباری چندین هزار نفر از مشتریان استراتفور شدند. و این بسیار برای موسسه ای مانند استراتفور که هرگز نام و اطلاعات مشتریانش را درز نمی دهد ، فاجعه بود.

چندین ایرانی در اندیشکده استراتفور فعالیت می کنند که از جمله آنها کامران بخاری است که در بحث خاورمیانه استراتفور فعالیت می کند. کامران بخاری کتابی را تحت عنوان “اسلام در عصر دموکراسیزاسیون” منتشر کرده است که واکنش های بسیاری را برانگیخته است.

برای آشنایی بیشتر با این موسسه و همچنین مطالعه گزارشات و تحلیل های این مرکز به وب سایت رسمی اندیشکده استراتفور مراجعه فرمایید: http://stratfor.com

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.