رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۵ | کد خبر : 48290
 • بی اطلاعی طرف عراقی از بازگشایی مرز سومار به روی زوار اربعین

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار مهر، مثنی علی تمیمی شامگاه جمعه در نشستی مشترک با استاندار کرمانشاه و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی با تسلیت فرارسیدن ایام محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع) اظهار داشت: امیدواریم این نشست سرآغازی برای همکاری‌های گسترده دیالی و کرمانشاه باشد.

  تمیمی خواستار برقراری روابط دوجانبه گسترده‌تر میان استان‌های کرمانشاه و دیالی در سطوح مختلف شد و افزود: مردم استان دیالی و مسئولان ادارات دولتی تمایل بیشتری برای برقراری روابط حسنه با استان کرمانشاه دارند.

  وی با اشاره به کمک‌ها و حمایت‌های ایران برای سرکوب تروریست‌ها در عراق خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۴ کمک‌های کلانی در راستای سرکوب داعش در استان دیالی کرده و با توجه به اینکه ما دستگاه امنیتی عراق هستیم این مسئله را به خوبی درک کردیم که اگر کمک‌ها و تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران نبود وضعیت در عراق اینطور نبود.

  تمیمی به فاصله صدها کیلومتر مرز مشترک طولانی عراق با ایران اشاره کرد و گفت: طی ۸ سال گذشته، تجربه به ما نشان داد که به عنوان دستگاه امنیتی باید ارتباطات کرمانشاه و دیالی تقویت شود.

  وی بر تشکیل کمیته امنیتی مشترک میان کرمانشاه و دیالی به منظور پیگیری امورات تاکید کرد و گفت: تلاش‌ها و ملاقات‌های زیادی برای بازگشایی معبر سومار و مندلی صورت گرفت.

  استاندار دیالی عراق همکاری در تمام زمینه‌ها را با استان کرمانشاه درخواست کرد و افزود: ان شاءالله همکاری‌ها ادامه یابد و منافع مشترک ما تدوین شود.

  وی نبود بودجه را مشکل اساسی استان دیالی عنوان کرد و گفت: بعد از سال ۲۰۱۴ که داعش وارد دیالی شد و ۷ تا ۸ ماه در استان ما جولان داد همه فعالیت‌ها در معبر سومار و مندلی به حالت تعطیل درآمد و عراق اکنون دچار بحران اقتصادی شده است.

  طی ۳ سال گذشته حکومت مرکزی عراق هیچ بودجه‌ای به دیالی تخصیص نداده است

  تمیمی با ادامه توضیحات بیان کرد: طی سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حکومت مرکزی هیچ بودجه‌ای به استان دیالی تخصیص نداده و اکنون نمی‌توانیم در خصوص فراهم کردن زیرساخت‌های مرز قولی بدهیم.

  وی بیان کرد: انتظار داریم طرف ایرانی بیشتر کمک کند چراکه سود بیشتری به واسطه بازگشایی مرز می‌برد و ما فقط از برق این معبر استفاده می‌کنیم و در این راستا تشکیل دو کمیته مشترک برای پیگیری این موضوع پیشنهاد می‌شود.

  فراهم کردن زیرساخت‌ها از سوی مقامات دیالی و کمک به امکان تردد زوار ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین از جمله درخواست‌هایی بود که استاندار کرمانشاه در این جلسه مطرح کرد اما تمیمی استاندار دیالی در این خصوص نیز اینطور اظهار نظر کرد که وضعیت امنیت منطقه مندلی برای ورود زائران ایرانی اطمینان بخش است اما این مسئله نیازمند پیگیری از طریق وزارت کشور عراق است و در این خصوص پیگیری خواهم کرد و نتیجه را اطلاع خواهم داد.

  بی‌اطلاعی استاندار دیالی در خصوص موافقت طرف عراقی برای امکان تردد زوار ایرانی از مرز سومار برای شرکت در مراسم اربعین امسال با واکنش برخی مسئولان ایرانی حاضر در این نشست مواجه شد.

  تمیمی در این خصوص اظهار کرد که وزارت کشور عراق هنوز به ما در این خصوص اطلاعی نداده و اگر ما از وزارت کشور پاسخ گرفتیم برای بحث تردد زائران جلسه‌ای اورژانسی در منطقه مرزی خسروی تشکیل می‌دهیم.

  استاندار دیالی عراق بیان کرد: در خصوص امکان تردد زوار اختیاراتی به ما داده شده اما مسئله امنیت جانی زوار مطرح است و حتما هیئتی میان استان دیالی با وزارت کشور عراق تشکیل می‌دهیم.

  وی یادآور شد: ان شاءالله که زوار ایرانی به مراسم اربعین خواهند رسید اما هنوز وزارت کشور عراق اطلاعی به ما نداده اما ۲ هزار زائر ایرانی از مرز سومار می‌توانند تردد کنند و اگر حجم زائران افزایش یابد نیازمند کمک هستیم.

  امکانات استان دیالی بسیار ضعیف است

  اظهار نظر تمیمی با واکنش رازانی مواجه شد و استاندار کرمانشاه عنوان کرد که وزارت کشور عراق تردد زائران ایرانی از مرز سومار را پذیرفته و سهمیه تردد ۵۰ هزار زائر از سه استان را برای ما در نظر گرفتند و امسال با وجود سختی کار باید این مهم محقق شود.

  تمیمی نیز در پاسخ به مطالبه رازانی عنوان کرد که امکانات استان دیالی بسیار بسیار ضعیف است و زحمت فراهم کردن زیرساخت و… برای تردد زوار ایران بر عهده شما خواهد بود.

  تمیمی همچنین بیان کرد که اگر وزارت کشور عراق با تردد زوار ایرانی از مرز سومار برای شرکت در مراسم اربعین موافقت کرده ولی به ما امکانات ندهد ما نیز دست به کاری نمی‌زنیم و هیچ اقدامی نمی‌کنیم.

  وی در خصوص انعقاد تفاهم نامه‌ها با طرف ایرانی و نیز بازگشایی مرزها گفت: در وحله نخست تلاش ما این است که معبر باز و فعال شود بعد از اینکه فعال شد توافقات را برای همکاری دوجانبه در زمینه‌های مختلف تشکیل دهیم.

  تمیمی اشاره‌ای به وضعیت تردد کامیون ترانزیتی ایران درعراق کرد و گفت: ما روزانه پذیرای ۲۰۰ کامیون حامل موادغذایی هستیم که وارد عراق می‌شود اما سود آن به نفع جمهوری اسلامی ایران است و تمام اختیارات در مسئله تعرفه گمرکی و مالیاتی دست ما نیست و حکومت مرکزی تعیین می‌کند.

  اصرار داریم که ارتباطات ما با طرف ایرانی ادامه یابد

  وی بیان کرد: طرف ایرانی در بحث تجارت و همکاری‌های دوجانبه بیشتر از بقیه سود می‌برد و ضایعاتی نیز به سبب تردد کامیون‌های ایرانی و نیز آسیب به زیرساخت‌های ما وارد شده است.

  این مسئول عراقی با ادامه توضیحات اظهار کرد: به دلیل حضور داعش مسئله امنیت در عراق بحرانی است و ما نتوانستیم در زمینه تفاهمات با جمهوری اسلامی در بخش‌های مختلف بیشتر کار کنیم.

  تمیمی افزود: بیشترین تاکید ما بر مسائل امنیتی است و ما اصرار داریم که ارتباطات ما با ایران ادامه یابد و حداقل به خاطر مصالح استان خودمان بر حفظ روابط با ایران اصرار داریم.

  استاندار دیالی عراق گفت: بازارهای مشترک نیازمند تجار با درآمدهای متوسط هستند و شهرستان قصرشیرین با توجه به موقعیت جغرافیایی نزدیکی بیشتری با دیالی دارد.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار