رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۵ | کد خبر : 48310
 • چشم‌انداز حضور ساختارمند مجلس در حوزه سیاست خارجی

  گروه بین الملل و سیاست خارجی خبرگزاری فارس؛ مهدی شکیبایی*:

  اوایل مرداد ماه سال جاری انتصابی در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت که نشان می داد مجلس بنا دارد مسیر درست قبلی خود را در حوزه فعالیت های خارجی با قدرت و سرعت بیشتری طی کند.
  انتصاب دکتر حسین امیر عبداللهیان به‌عنوان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل از چند جهت قابل‌بحث و بررسی است و نباید به‌راحتی از کنار این انتصاب گذشت.
  ایشان زمانی به‌عنوان معاون عربی افریقای وزارت امور خارجه منصوب شد که تحولات و موج بیداری اسلامی و فعالیت گروه‌های تکفیری در کشورهای منطقه شروع شد و  شاید این معاونت از زمان شروع خود هیچ‌وقت فعالیت گسترده و میدانی مثل این دوران انجام نداده بود. شواهد نشان می‌دهد که وی توانست به‌خوبی دستگاه دیپلماسی را در این مسیر پرتلاطم و سخت، مدیریت کرده و پیش ببرد به ‌طوری ‌که همواره این معاونت به ‌عنوان ظرفیت وزارت امور خارجه و نظام جمهوری اسلامی در حوزه‌های عربی و آفریقایی نشان داده شد. باوجود امیرعبداللهیان، نگرانی از بابت تحولات منطقه‌ای وجود نداشت و بر اساس باور و اعتقاد خویش که از ارزش‌های انقلاب اسلامی سرچشمه می‌گرفت توانست فضای دیپلماسی نهضتی را حفظ و پایه‌های آن را در شرایط خاصی تقویت کند. فارغ از  دلایل برکناری وی از این معاونت، انتصاب ایشان به‌عنوان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل حاوی دلالت‌های مفهومی است.

  نخست انتصاب شخصی باسابقه روشن و آگاه به مسائل دیپلماتیک به‌عنوان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین­‌الملل، نشانگر اهمیت و توجه به دیپلماسی پارلمانی در این دوره مجلس است و به نظر می رسد مجلس می­‌خواهد نقش فعال تری در این زمینه ایفا نماید.

  غیر از چند مورد معدود (ایجاد دبیرخانه کنفرانس حمایت از انتفاضه و قدس و تشکیل اتحادیه بین المجالس اسلامی) مجلس در همه ادوار تاریخی خود از این ظرفیت چند بعدی به‌خوبی استفاده نکرده و شاید بتوان گفت که در مجلس، اراده و زمینه‌ه­ا برای استفاده از این ظرفیت در پیشبرد اهداف نظام در امور بین‌­الملل وجود نداشت و یا شاید ساختار تشکیلاتی امور بین‌الملل مجلس به لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در حدی نبوده است که بتوان از آن استفاده بهینه کرد .

  هرچه بوده و هست به نظر می رسد که دیپلماسی پارلمانی بیشتر معطوف به اهداف محدود بوده و چشم انداز روشنی برای حضور فعال تر و یا نظارتی منسجم تر برفعالیت های دیپلماسی خارجی وجود نداشته است بلکه  فقط با محوریت رئیس مجلس و تعداد اندکی از مجلسیان بوده که دیپلماسی پارلمانی به معنای واقعی توانسته در برخی مواقع نقش فعال خود را داشته باشد.

  مسئله دیگر، اهمیت «دیپلماسی نهضتی» است که برگرفته از آرمان­های انقلاب اسلامی ایران و مردم‌سالاری دینی و بر پایه محوریت ولایت‌فقیه  است و افرادی مثل امیر عبداللهیان بدان واقف بوده و درصدد نهادینه و عملیاتی کردن این موضوع در کلیه ابعاد وزارت امور خارجه بودند که شاید با خروج افرادی مثل ایشان از وزارت امور خارجه، این نوع نگرش به دیپلماسی نتواند در بدنه کلی سیاست خارجی نهادینه شود اما می­ توان انتظار داشت با این انتصاب هوشمندانه در مجلس، دیپلماسی نهضتی در پارلمان جمهوری اسلامی ایران مسیر رشد و  پوست‌اندازی خود را شروع کند.

  از سوی دیگر با توجه به اهمیت نظر کارشناسی و تخصصی در امور بین­‌الملل می­‌توان گفت که مجلس و نمایندگان و کمیسیون­های تخصصی آن از وجود ایشان و ساختار نظامندی که قطعاً آن را ساماندهی خواهند کرد بهره­‌مند شده و آگاهی نسبتاً روشنی از فعالیت­های دستگاه دیپلماسی سیاست خارجی ایران پیداکرده و کنش­های گفتاری و عملی مناسبی نسبت به آن‌ها نشان دهند و ابهامات آن‌ها نسبت به پیچیدگی سیاست خارجی تا حدی برطرف شود. نظارت در مجلس شورای اسلامی هنوز معنای واقعی خود را پیدا نکرده است و در ابتدای راه خود قرار دارد و در زمینه سیاست خارجی این امر به‌مراتب مشکل‌تر است. در صورت تحقق این امر، نظارت مجلس بر فعالیت‌های فرامرزی دولت و نیز مشارکت در فرایند تصمیم‌­سازی بین­‌المللی در راستای حفظ منافع [ملی و مصالح] نه تنها تسهیل و تسریع می‌شود بلکه به‌تدریج تعمیق خواهد شد.

  دیپلماسی پارلمانی با محوریت ایشان بر اساس اهداف و مأموریت ویژه ساماندهی خواهد شد و نمایندگان نیز با مشاهده جدیت در این زمینه، احساس مسئولیت و نظارت بیشتری خواهند کرد .
  درنهایت می­‌توان گفت که در صورت ایجاد فضای مناسب و نیز تعامل دوجانبه بین مجلس و وزارت امور خارجه و درکنار تشکیل یک تیم رسانه‌ای معتقد و متخصص در امور بین‌الملل مجلس می‌توان امیدوار شد که دیپلماسی پارلمانی با وجود ایشان، پویا، فعال و تمام جانبه شده و روح جدیدی بر آن حاکم گردد که قطعاً برکت آن نصیب نظام و کشور عزیزمان خواهد شد.

  *عضو هیات مدیره انجمن روزنامه نگاران مسلمان

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار