• تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵ | کد خبر : 48377
 • گشایش کنفرانس حزب محافظه کار انگلیس با طعم تند برگزیت

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، علاوه بر ‘ترزا می’ که برای اولین بار تحت عنوان نخست وزیر انگلیس در این کنفرانس حضور می یابد، ‘بوریس جانسون’ وزیر خارجه، ‘لیام فاکس’ وزیر تجارت بین الملل و ‘دیوید دیویس’ وزیر برگزیت قرار است در روز نخست این نشست چهار روزه سخنرانی کنند.
  سخنرانی سه وزیر حامی سرسخت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در روز نخست کنفرانس محافظه کاران، نشان از اهمیت موضوع برگزیت در این نشست سراسری دارد.
  حزب محافظه کار در حال حاضر در برابر برگزیت و نحوه شروع مذاکرات با بروکسل و اعضای اتحادیه اروپا، دچار انشقاق و دودستگی شده است.
  در حالی که ‘ترزا می’ و ‘فیلیپ هاموند’ وزیر دارایی انگلیس خواهان خروج حساب شده از اتحادیه اروپا هستند، برخی از اعضای کابینه اش از جمله ‘بوریس جانسون’ و ‘لیام فاکس’ و نیز شماری از اعضای سابق کابینه این کشور از جمله ‘ایان دانکن اسمیت’، وزیر کار و امور بازنشستگی دولت دیوید کامرون خواهان تسریع در این خروج هستند.
  شبکه اسکای نیوز روز شنبه گزارش داد که شماری از اعضای محافظه کار سابق کابینه انگلیس از جمله ‘ایان دانکن اسمیت ‘، ‘ترزا می’ را در آستانه نشست محافظه کاران تحت فشار قرار داده اند که ضمن ارائه جزییات برنامه اش برای مذاکرات برگزیت، طرح خروج از اتحادیه اروپا را زیر دو سال به پایان برساند.
  اکثر مردم انگلیس در همه پرسی ۲۳ ژوئن ( سوم تیرماه ) رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند ولی تاکنون لندن مذاکرات برگزیت را با بروکسل و سایر اعضای این اتحادیه که متعاقب فعال کردن ماده ۵۰ پیمان لیسبون صورت می گیرد، آغاز نکرده است.
  انتظار می رود که در اوایل سال آینده میلادی دولت ‘ترزا می’ ضمن فعال کردن ماده ۵۰ پیمان لیسبون که ناظر بر خروج اعضا از اتحادیه اروپاست، مذاکرات را بروکسل شروع کند.
  به هر حال انتظار می رود که ‘ترزا می’ نخست وزیر انگلیس ضمن تشریح ابعاد برنامه دولتش برای آنچه آن را ‘برگزیت موفقت آمیز ‘ توصیف کرده است، این اطمینان خاطر را به سرمایه گذاران خارجی بدهد که بریتانیا همچنان محل مناسبی برای تجارت و سرمایه گذاری به رغم خروج این کشور از اتحادیه اروپا، خواهد بود.
  نخست وزیر انگلیس پیشتر نیز در جریان گروه ۲۰ در چین، تلاش کرده بود که این اطمینان خاطر را به سرمایه گذاران خارجی بدهد اما هشدارهای اخیر شرکت های خودروسازی نیسان و ‘ جگوار لندرور’ مؤید آن است که این اطمینان هنوز دور از دسترس است.
  علاوه بر این، ‘ترزا می’ به رغم گذشت بیش از سه ماه از برگزاری همه پرسی ۲۳ ژوئن هنوز نتوانسته است که موج مخالفت ها با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که سبب تقابل و رودرویی دولت محلی اسکاتلند با ‘داونینگ استریت’ شده است، کاملا مهار و متوقف کند.
  اسکات های ملی گرا خواستار ارائه جزئیات بیشتر از سوی دولت انگلیس در مورد طرح خروج و ممانعت از «خروج بدون توافق» از اتحادیه اروپا شده اند که به گفته آنها می تواند به شدت به اقتصاد اسکاتلند آسیب رساند.
  ‘نیکلا استرجن’ وزیر اول اسکاتلند روز سه شنبه هفته گذشته با اشاره به خطرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) بدون انعقاد قراردادهای سیاسی و تجاری با دیگر اعضای این اتحادیه، خواستار شفاف سازی در این رابطه شده بود.
  استرجن رهبر حزب ملی اسکاتلند تصریح کرده که عدم انعقاد قراردادهای تجاری مناسب با اتحادیه اروپا که به معنای عدم دسترسی بریتانیا به بازار واحد اروپا و کاهش روابط این کشور با ۲۷ عضو دیگر اتحادیه است، تاثیرات منفی بر اقتصاد این منطقه خواهد داشت.
  هر چند ‘ترزا می ‘ روز جمعه گذشته در پاسخ به سئوال «بی بی سی اسکاتلند» در این خصوص که آیا اسکاتلند حق وتو در مورد مذاکرات برگزیت را خواهد داشت؟ پاسخ داد: ‘ ما به عنوان دولت بریتانیا با اتحادیه اروپا به مذاکره خواهیم پرداخت.’
  وی افزود : دولتش نگرانی اسکاتلند و دیگر بخش های بریتانیا همچون «انگلیس و ولز و ایرلندشمالی» را مورد قرار می دهد و در برابر آنها مسئول خواهد بود.
  انتظار می رود ‘ترزا می’ در جریان سخنرانی اش سعی کند به نحوی تنش های ایجاد شده ناشی از این مساله را مدیریت کرده و چهره ای متحد از بریتانیا ترسیم کند.
  براساس گزارش های منتشر شده، علاوه بر مسایل کلان دفاعی و امنیتی از جمله بحث مبارزه با تروریسم، بحران مهاجرت که به نوعی به مساله برگزیت نیز گره خورده، از دیگر مسایلی است که انتظار می رود در سخنرانی ‘ترزا می’ مورد اشاره قرار گیرد.
  مساله محدود کردن نرخ مهاجرت اروپاییان به انگلیس از جمله مواردی بود که در جریان همه پرسی ۲۳ ژوئن از سوی حامیان برگزیت بشدت مورد تاکید قرار گرفت و هم اینک اجرای این خواسته، دولت ‘ترزا می ‘ را رودروی بروکسل قرار داده است.
  مقامات اروپایی تصریح کرده اند که ادامه دسترسی انگلیس به بازار واحد اروپایی منوط به احترام گذاشتن لندن به گردش آزاد نیروی کار اتحادیه اروپا است.
  در همین حال، به گفته منابع انگلیسی، طرح جنجالی دولت انگلیس برای گسترش مدارس گزینشی غیرانتفاعی ‘گرامار’ که سبب مخالفت های گسترده ای از سوی احزاب مخالف و حتی برخی از اعضای حزب محافظه کار شده، از دیگر مواردی است که احتمالا ‘ترزا می’ در جریان سخنرانی اش به آن اشاره خواهد داشت.
  این منابع روز شنبه گزارش دادند بحث ضرورت اجرای اصلاحات اجتماعی که دربرگیرنده تجدیدنظر در قوانین استخدامی و پرداخت حقوق در انگلیس خواهد بود، از دیگر محورهای سخنان ‘ترزا می’ خواهد بود.
  به گفته برخی از تحلیل گران، مطرح شدن طرح اصلاحات اجتماعی از سوی ‘ترزا می’، درواقع واکنشی از سوی او در برابر طرح های مطرح شده در جریان کنفرانس اخیر حزب کارگر در حمایت از افزایش حداقل حقوق کارگران و دخالت هر چه بیشتر دولت در امور اقتصادی است.
  براساس گزارش های منتشر شده، همزمان با سخنرانی ‘ترزا می’ رهبر حزب محافظه کار و نخست وزیر انگلیس در روز نخست این اجلاس، قرار است تظاهرات گسترده ای علیه آنچه ‘ریاضت بریتانیایی’ خوانده شده است، برگزار شود.
  تشکل های مدنی و چپ گرا و ضد ریاضت اقتصادی و ضد جنگ از هم اکنون خود را برای تظاهرات روز یکشنبه در روز شهر بیرمنگام آماده کرده اند.
  گروه مدنی ‘انجمن مردم’ در بیانیه ای ضمن فراخوان برای حضور گسترده مردم انگلیس در این حرکت اعتراضی، گفته است: ما خواهان سرمایه گذاری در بخش های عمومی و زیرساختی، ایجاد شغل برای همه هستیم.
  این گروه مدنی که از سوی برخی از اتحادیه های بزرگ کارگری انگلیس همانند ‘یونیت ‘ و حزب سبز حمایت می شود، تصریح کرده است: ‘ما همچنین خواهان پایان دادن به برخورد حذفی با مهاجران که سبب تقسیم جامعه انگلیس و گسترش تفکرات نژادپرستانه شده است، هستیم. ‘
  تاکنون نزدیک به یک هزار نفر در صفحه فیسبوک این گروه مدنی، از این حرکت اعتراضی حمایت کرده اند.
  گروه مدنی ‘ائتلاف برای توقف جنگ’ به منظور آمادگی برای تظاهرات یاد شده، روز شنبه و یک روز قبل از گشایش کنفرانس محافظه کاران، اقدام به برگزاری اجلاسی تحت عنوان ‘ اجلاس مردم ‘ در شهر بیرمنگام کرده است.
  ملی کردن در برابر خصوصی سازی، تحکیم مبانی دمکراسی پارلمانی، دفاع از حقوق مهاجران و نهادهای محلی، تشریح ابعاد ریاضت اقتصادی و مخالفت با جنگ از جمله محورهای این اجلاس مردمی اعلام شده است.
  از سوی دیگر پلیس میدلندز غربی، اعلام کرده که با توجه به برنامه ریزی گروه های مدنی برای برگزاری تظاهرات و تجمع اعتراضی در برابر محل برگزاری کنفرانس حزب محافظه کار، صدها نیروی اضافی به محل این کنفرانس در شهر بیرمنگام اعزام کرده است.
  پلیس میدلندز با بیان اینکه در ماه های گذشته برای امنیت این اجلاس برنامه ریزی صورت گرفته، عنوان کرده است انتظار می رود که تظاهرات گروه های مدنی در برابر محل کنفرانس حزب محافظه کار به صورت صلح آمیز و بدون تنش خاصی برگزار شود.
  در جریان تظاهرات سال گذشته در برابر محل کنفرانس حزب محافظه کار در شهر منچستر شماری از شرکت کنندگان در این کنفرانس با پرتاب تخم مرغ از سوی تظاهرکنندگان مواجه شدند.
  حزب محافظه کار که از احزاب راست میانه به شمار می رود، میراث دار حزب سیاسی ‘توری’ است که پیش از سده ۱۹ میلادی در انگلستان فعالیت داشته است و به همین علت نیز در حال حاضر هم این حزب به طور غیررسمی’ توری ها ‘ خوانده می شود.
  در طول ۱۵۰ سال گذشته، نظام پارلمانی انگلیس در عمل با غلبه دو حزب اصلی بوده است و از سال ۱۹۴۵میلادی هم حزب محافظه کار که قدمتش به قرن ۱۸ برمی گردد و هم حزب کارگر که در اواخر دهه پایانی قرن نوزدهم ظهور کرد، قدرت را در این کشور در دست داشته اند.
  حزب محافظه کار در انتخابات عمومی ماه ‘می ‘ ۲۰۱۵ میلادی ( اردیبهشت ۱۳۹۴) با کسب ۳۳۱ کرسی از۶۵۰ کرسی مجلس عوام که ۲۴ کرسی نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۰ میلادی بیشتر بود، توانست یک پیروزی قاطع را رقم زده و به عنوان حزب غالب در پارلمان انگلیس برای پنج سال و بدون نیاز به تشکیل ائتلاف با احزاب کوچک تر به سکان داری دولت ادامه دهد.
  این حزب در حال حاضر در مجلس عوام دارای ۳۲۹ کرسی و در مجلس اعیان که دارای ۸۱۰ کرسی است دارای ۲۵۴ کرسی است.
  حزب محافظه کار از ۷۳ کرسی بریتانیا در پارلمان اروپا دارای ۲۰ کرسی است.
  اروپام**۱**۱۵۵۲/ انتشار دهنده: قاسم شریعتی

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار