رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۹ | کد خبر : 48410
 • «تصمیم فاجعه‌بار و خطرناک» آمریکا علیه عربستان/ الجبیر: نگران‌کننده است

  به گزارش وعده صادق ،

  وزیرخارجه عربستان سعودی در نخستین واکنش به لغو وتوی باراک اوباما از سوی کنگره که به معنای قانونی شدن طرح جاستا (عدالت علیه حامیان تروریسم) است، از اجرایی شدن این قانون اظهار نگرانی کرده و آن را مغایر عرف جهانی در مصونیت و استقلال دولت‎ها دانسته است.

   

  عادل الجبیر روز پنجشنبه ۲۹ سپتامبر (هشتم مهر) فراهم شدن زمینه برای شکایت بازماندگان حملات یازدهم سپتامبر از دولت عربستان را “بسیار نگران‌کننده” خواند.

   

  این مصوبه کنگره که برای بار نخست در ماه مه گذشته به تصویب رسیده بود، پس از آن که چند روز پیش با وتوی باراک اوباما به کنگره برگشت، دوباره توانست با اکثریت قاطع در مجالس سنا و نمایندگان تصویب شود و به این ترتیب کنگره با شکستن وتوی رئیس جمهوری، با تاکید بر مصوبه قبلی خود اجرایی شدن طرح “مقابله با حامیان تروریسم” را قانونی کرد.

   

  به نوشته بی بی سی، وزیرخارجه عربستان با انتشار بیانیه‌ای گفت: «عواقب اضمحلال مصونیت دولتی دامن‌گیر همه کشورها خواهد شد ازجمله آمریکا.»

   

  در جریان حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ حدود ۳۰۰۰ آمریکایی کشته شدند. از میان ۱۹ عامل این حملات، ۱۵ نفر تبعه عربستان سعودی بودند.

   

  اوباما که از ابتدا مخالفت خود با این طرح را اعلام کرده بود ضمن انتقاد از تصمیم مجدد کنگره، این قانون را “بدعتی خطرناک” خوانده است.

   

  رئیس جمهوری آمریکا معتقد است اجرایی شدن قانون “عدالت علیه حامیان تروریسم” ممکن است به اقدام متقابل دولت‌ها منجر شود و به گفته او “آمریکا به یکباره خود را در میان انبوهی از شکایات خصوصی پیدا کند که بر اساس اعمال ما در نقاط مختلف جهان شکل گرفته است.”

   

  اوباما همچنین اجماع جمهوری‌خواهان برای لغو وتوی او در کنگره را ناشی از فضای انتخاباتی و سیاسی کشورش دانست.

   

  عربستان سعودی هم که متحد اصلی آمریکا در خاورمیانه محسوب می‌شود، تلاش فراوانی برای رایزنی و منصرف کردن کنگره از تصویب طرح “عدالت علیه حامیان تروریسم” کرد و حتی در زمان بررسی آن در مجالس کنگره، به طور ضمنی آمریکا را به بیرون کشیدن میلیاردها دلار از دارایی‌های خود از این کشور تهدید کرد.

   

  در همین حال، بازماندگان قربانیان حملات یازدهم سپتامبر از قانونی شدن این طرح استقبال کرده‌اند.

   

  تری استرادا، نماینده گروهی از خانواده‌های قربانیان یازدهم سپتامبر گفته: “ما از این رویداد خرسندیم و منتشر روزی هستیم که در دادگاه و محضر عدالت بالاخره از این موضوع سر در بیاوریم که چه کسی واقعا پشت این حملات بود.”

   

  مطابق طرح “عدالت علیه حامیان تروریسم” (جاستا) بازماندگان حملات تروریستی در خاک آمریکا می توانند علیه حامیان این حملات در دادگاه‌های آمریکا اقامه دعوی کنند.

   

  از سویی دیگر یک مقام وزارت امور خارجه عربستان سعودی نیز هشدار داده که قانون تازه در آمریکا که به بازماندگان قربانیان حملات یازدهم سپتامبر اجازه می دهد علیه این پادشاهی اقامه دعوا کنند، پیامدهای «فاجعه بار و خطرناکی » خواهد داشت.

   

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع وزارت امور خارجه عربستان روز پنجشنبه از کنگره آمریکا خواسته است «اقدامات لازم برای مقابله با پیامدهای فاجعه بار و خطرناک» این قانون انجام دهد.

   

  این سخنگوی وزارت امور خارجه عربستان که نامش منتشر نشده، در گفت وگو با خبرگزاری رسمی این کشور تاکید کرده است: این قانون بسیار «نگران کننده است.»

   

  به نوشته رادیوفردا، این سخنگوی وزارت امور خارجه عربستان تصریح کرده است: این قانون «باعث تضعیف مصونیت دولت خواهد شد» و پیامدهای منفی برای تمامی کشورها از جمله آمریکا خواهد داشت.

   

  این مقام عربستان سعودی ابراز امیدواری کرده است که عقلانیت در آمریکا حاکم شود.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار