رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰ | کد خبر : 48602
 • فساد سیاسی «ام الخبائث» است

  به گزارش وعده صادق روزنامه اصلاح طلب آرمان نوشت:

  به عنوان تئوریسین سیاسی اصلاحات معروف است اما در نظریه پردازی‌هایش موارد زیادی را می‌توان یافت که درباره نسبت «سیاست و اقتصاد» و یا «تاثیر سیاست بر اقتصاد» و… است. سعید حجاریان به خوبی از تحولات ناشی از تاثیرگذاری سیاست بر اقتصاد آگاه است و سعی می‌کند در نظریه‌پردازی‌های خود از عوامل معیشتی مردم غافل نماند که در همین راستا اخیرا درباره فیش‌های حقوقی با ارقام بالا و تاثیرات آن بر جامعه سخن گفته است. حجاریان در ارتباط با وجود فساد در ساختارهای سیاسی و اقتصادی ایران می‌گوید: فساد در ایران یک موضوع ساختاری است؛ یعنی از قدیم بود. اینکه الان می‌خواهند ببینند فساد از چه زمانی آغاز شده و توسط چه کسانی رونق گرفته به درد دعوای سیاسی می‌خورد. مبارزه ریشه‌ای فساد با این چالش‌ها که فقط جدال سیاسی را رونق می‌دهد، امکانپذیر نیست. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به فسادزا بودن اقتصاد نفتی در ایران گفت: نفت برای ایران پول مفت بوده‌ و باعث ایجاد فساد شده است. فساد در ایران معضلی ریشه‌ای بوده است. وی در همین رابطه به ایسنا گفت: فساد ایران فقط فساد اقتصادی نیست، مشکل اساسی ما وجود فساد سیاسی است که به وجود آورنده‌ فساد اقتصادی شده است. فساد سیاسی «ام الخبائث» است و فسادهای دیگر را پرورش می‌دهد. در همین رابطه باز تاکید می‌کنم که رانت نفتی یکی از مشکلات اساسی ایران است.

  راه‌حل ریشه کن کردن فساد

  تئوریسین اصلاحات به تبیین رابطه دولت-ملت پرداخت و یادآور شد: چند سال پیش می‌گفتیم ادب مرد به ز دولت اوست. دولت به معنی مکنت است. هر دولت ادبی دارد. ادب دولت چیست؟ به نظر من مهم‌ترین تعبیر از ادب دولت عدالتش است. اگر دولتی نتواند عدالت را رعایت کند و تبعیض ایجاد کرد به دولت ظالم تبدیل می‌شود. نمی‌گویم دولت‌های اخیر بی ادب بوده‌اند، این بی عدالتی از زمان‌های قدیم برای جامعه ما عادی شده است. نمی‌شود که دولت ادب نداشته باشد اما از مردم انتظار ارادت داشته باشیم. حالا نمود ارادت را کجا متوجه می‌شویم؟ آنجایی که به جای چک کردن بلیط مترو یک روز به مردم بگوییم بر اساس اراده خودشان از مترو استفاده کنند و آن روز شاهد فساد یا حق خوری نباشیم. اینجاست که متاسفانه پی می‌بریم تا چه اندازه فضیلت شهروندی در میان ما مرده است. حجاریان افزود: همان‌قدر که رواج فساد امری دور از کنترل است، ریشه‌کن کردن آن آسان است. راه‌حل آن است که عدالت توسط دولت رعایت شود، سپس همان دولت عدالت پرور مردم را از بیرون کنترل کند و در ادامه کم کم آنها را به وجدان خود واگذارند. سعید حجاریان با بیان اینکه «مبارزه با فساد سیاسی تنها از راه دموکراسی محقق می‌شود» اظهار کرد: مشکل ما ضعف دموکراسی است. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: از طرف دیگر قوانین روی هم انباشته شده و متناقض هم زیاد داریم. مگر همین تناقض در قوانین باعث ایجاد معضل فیش‌های حقوقی نشد؟ وی گفت: مالیات در غرب بخش مهم درآمد دولت است که در ایران به راحتی می‌شود از آن فرار کرد. زمانی از همین روش فرار استفاده کردیم و خواستیم تحریم‌ها را دور بزنیم. به جای انتخاب راهی که به صلاح کشور باشد راه‌های فرعی را انتخاب کردیم و از دلش بابک زنجانی‌ها سر بر آوردند.

  «اردو بازارچی‌های زمان جنگ» میلیاردرهای امروز هستند

  این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اصلا دونرخی بودن ارز در کشور ما خودش فسادزاست. در دوران جنگ هم کسانی بودند که با فساد بار خود را بستند، به آنها در اصطلاح می‌گویند«اردو بازارچی»،«اردو بازارچی‌های زمان‌جنگ» میلیاردرهای امروز هستند. البته این مثال‌ها را درباره کسانی زدم که خدا و معاد را قبول ندارند. همه افراد هم این گونه که گفتم نیستند. اگر جلو فساد گرفته نشود نظام می‌بازد. وی با اشاره به برخورد سلیقه‌ای برخی دستگاه‌ها با مفسدان اقتصادی یادآور شد:«در نماز جمعه چند هفته پیش صدا و سیما آن قسمتی را که آقای جنتی از حقوق‌های نجومی انتقاد کرد بازتاب داد، اما زمانی که همان آقا از فساد شهرداری نام برد، حرفشان را سانسور کردند. همین برخورد سلیقه‌ای خودش یک نمود از فساد سیاسی است. وی در ادامه خطاب به اصلاح‌طلبان گفت: بهترین کاری که اصلاح‌طلبان می‌توانند در این فرصت انجام دهند این است که نشان دهند نیروهای قابل اطمینان نظام و مردم هستند. بدون شک اگر در داخل خودشان نمونه‌ای از فساد و فاسد را دیدند، سریعا بدون در نظر گرفتن مصالح جناحی باید اعلام کنند و از او برائت جویند. حجاریان در ادامه به اصلاح‌طلبان پیشنهاد داد تا پرچمدار مبارزه با فساد باشند، فیش‌های حقوقی خود را منتشر کنند و در آزمون قانون «از کجا آورده‌اید» شرکت کنند. بد نیست که در این میان اصلاح‌طلبان فیش‌های حقوقی خود را منتشر کنند. معتقد هستم اکثریت قریب به اتفاق اصلاح‌طلبان از این آزمون سربلند بیرون می‌آیند.

  اصلاحات نه از سر اجبار، بلکه با میل از روحانی حمایت می‌کند

  در بخش دیگری از این گفت‌وگو حجاریان درباره سطح تمایل جریان اصلاح‌طلبی نسبت به حمایت از کاندیداتوری حسن روحانی در انتخابات پیش رو، با تاکید بر اینکه«اصلاح‌طلبان اجباری برای حمایت از روحانی ندارند، بلکه مایل به این کار هستند»، گفت: برای انتخابات آینده گزینه‌ای بهتر از روحانی وجود ندارد. از سوی دیگر روند اوضاع به گونه‌ای شده که در بیشتر مواقع عملکرد روحانی با خواست اصلاح‌طلبان یکی بوده است و از این رو می‌توان با قاطعیت گفت گزینه اصلاح‌طلبان برای انتخابات آینده همین آقای روحانی است. این نکته را فراموش نکنیم که اصلاحات مجبور نیست از روحانی حمایت کند، بلکه مایل هستیم از او حمایت کنیم. وی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر فاصله گرفتن روحانی از جریان اصلاحات اظهار کرد: روحانی از اصلاح‌طلبان فاصله نمی‌گیرد؛ چراکه به‌طور کلی پایگاه رایش در میان ما قرار دارد. درست است که نتوانسته به صد در صد خواست اصلاح‌طلبان جامه عمل بپوشاند، اما کارهای حداقلی را برای ادامه راه انجام داده است. جناح مقابل به دنبال ایجاد شکاف میان آنهاست، اما این اتفاق رخ نخواهد داد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین خاطرنشان کرد:
  رد صلاحیت شدن آقای روحانی با عقل سلیم جور در‌نمی‌آید. این کار بعید به نظر می‌رسد. بالاخره عده زیادی هستند که با ایشان مخالف هستند و تلاش‌ خود را هم انجام می‌دهند که او مجدد به عرصه انتخابات بازنگردد. در زمانه‌ای هستیم که در جریان اصلاح‌طلب قحط الرجال نیست و افراد مناسبی برای حضور در مقام ریاست‌جمهوری داریم اما نکته آنجاست که تایید صلاحیت آنها مشکل است.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار